Suomalaiset LIHOVAT maksansa piloille
Suomalaisten lihominen uhkaa tehdä rasvamaksataudista kansansairauden. Tällä hetkellä se on jo suomalaisten yleisin maksasairaus.
Joka toinen suomalaisaikuinen on ylipainoinen ja lihominen rasvoittaa myös maksaa.
Usein rasvamaksatautiin sairastuneet leimataan alkoholin suurkuluttajiksi. Tauti voi kuitenkin kehittyä, vaikkei alkoholia käyttäisi pisaraakaan.
Pahimmillaan vaiva voi edetä maksatulehdukseksi ja lopulta vuosien kuluessa maksakirroosiksi.
Parasta lääkettä rasvamaksatautiin on maltillinen laihduttaminen. Eläinrasvojen vähentäminen ja liikunnan lisääminen vähentävät myös maksan rasvoittumista.
*Ei-alkoholiperäistä rasvamaksaa pidetään länsimaissa yleisimpänä maksasairautena. *Tiistaina vietetään kansainvälistä maksapäivää.
STT
Kommentit (7)
täällä kun "kannetaan kilot ylpeinä" tai ollaan "rehellisesti sellaisia kuin ollaan kun kaikki ei oo onneksi niin pinnallisia" ;) Taisi olla liian tuskainen aihe.
tuomitaan alkoholiongelmaisiksi vaikka riskirajat eivät olisi lähelläkään...
täällä kun "kannetaan kilot ylpeinä" tai ollaan "rehellisesti sellaisia kuin ollaan kun kaikki ei oo onneksi niin pinnallisia" ;) Taisi olla liian tuskainen aihe.
On se ihme, että vaikka jatkuvasti tulee lisää ja lisää tietoa siitä, mitä ylipaino tekee ihmisen fysiikalle niin aina vaan ylipainoisten ja suoranaisten liikalihavien määrä kasvaa.
Joo, käsittämätöntä välinpitämättömyyttä omasta terveydestä. Ihmisten pitäisi liikkua paljon enemmän, ainakin pari tuntia päivässä. Kuitujakin pitäisi syödä paljon ja ruokaa säännöllisin väliajoin, pieniä anoksia. On se kumma kun ei mene perille.
Eihän olisi avioerojakaan, jos elettäis parisuhteissa niinkuin pitäis. Eikä rattijuoppoja, jos ei kukaan ajaisi autoa humalassa. Ihme sekin, vaikka kaikki tietää että se on laissa kielletty ja silti joku tekee niin!
Ongelma ei ole nuoret vaan nämä suuret ikäluokat. Lisäksi tässä joukossa on paljon ylipainoa ja sen tuomia elintasosairauksia.
Oikeasti pitäisi alkaa todella huolestumaan mihin me ollaan menossa. Toisaalta suuret ikäluokat taitaa putsata itsensä eläkelistoista nopeasti pois tuolla menolla ja sehän taas parantaa meidän nuorempien tulevasuutta.
Mutta mutta kyllä näitä uutisia lukiessa tulee jatkuvasti huono omatunto koska minä aloitan kuntoilun ihan oikeasti nyt olisi sen aika kun ikää on 34 ja peli ei ole vielä menetetty. Mutta nämä hiton ruuhkavuodet jatkuvasti pitää olla menossa jonnekkin milloin työntakia ja milloin lasten harrastusten takia. Mehut menee arjen pyörittämiseen juu kyllä tiedän, että piristyisi jos liikkuisi.
No kunhan tämä pahoinvoiti tästä vielä vähän lisääntyy niin saan itsestäni varmasti niskasta kiinni.
Hän kun nitkuttaa siitä että juon 5 päivänä viikossa _yhden_ annoksen viiniä, olutta tai siideriä :P Minä kuitenkin syön terveellisesti ja harrastan liikuntaa (ja olen normaalipainoinen), itse vaan mättää pizzaa, karkkia ja limsaa, ei harrasta liikuntaa ja on lihava kun on "isot luut" ja geeneissä on se ettei laihdu...