Nykypäivänä pieni laittautuminen ei ole "mitään"..:/
Kävin kaupungilla, laitoin siistin kevättakin, mustat suorat housut, nahkaiset nilkkurit ja laukun. laitoin hiukset ponnarille ja meikkiä hieman, siis ripsaria, puuteria ja vähän poskipunaa.
no mitä näinkään kaupungilla:ihmisiä, jotka TODELLA paljon panostavat pukeutumiseen. kaikki vimpan päälle mietitty. kasvot näyttää siltä kuin olisi ollut kosmetologilla 4h. hiukset on jokaista hiusta myöten siistit, ja yleisilme superhuoliteltu. sellaisia ERITTÄIN huoliteltuja ja seksikkäitä naisia oli paljon.
tunsin itseni ihan kamalan rumaksi vain tavallisissa vaatteissani... onko muut huomanneet samaa että nykypäivänä varsinkin nuoret naiset on todella laittautuneita?
Kommentit (60)
en vaan jaksa kauheasti laittautua, jos menen kaupungille, vaikkapa sinne Helsingin keskustaan. Siis mikä siellä on niin ihmeellistä, että pitää näyttää erityisen hyvältä. Jonnekin baariin ja juhliin meikkaan, koska tokikin näytän silloin paremmalta, mutta tavallinen kaupunkihengailu ei mielestäni sitä vaadi. Jos näen tosi tälläytyneitä tyyppejä, niin tunnen itseni tietty vähän nuupahtaneemmaksi, mutta eipä se haittaa. Olen mielestäni ihan ihmisen näköinen ilman meikkiäkin, ehkä sitten meikkaisin useammin ja enemmän, jos kokisin näyttäväni haamulta.
käyn suihkussa, laitan hiukset, naamaan meikkivoide, luomiväri, ripsiväri, poskiin vähän väriä ja huuliin kiiltoa
Vaatteet yleensä suorat housut + päivän ohjelmasta riippuen paitapusero/neule/jakku ja katson, että asusteet sopivat valintoihin. Korkokenkiä en jaksa enää aina käyttää, mutta vähintään laitan tyylikkäät matalat kävelykengät/talvisaappaat. Kaikki vaatteet ovat silitettyjä.
Musta tää on normaali huoliteltu laittautuminen, ei mitään ylenmääräistä pynttäytymistä. Viikonloppuna voin käydä kauppakeskuksessa tuulipuvussa ilman meikkiä kävelylenkin yhteydessä. Mun mielestä on ihan kohteliasta töissä toisiakin kohtaan olla siistin ja huolitellun näköinen. Tapaan usein erilaisia yhteistyökumppaneita, ja jos tiedän, että minulla on tapaaminen vaikkapa tummaan pukuun pukeutuneiden miesten kanssa, en halua olla tapaamisessa risoissa farkuissa juuri heränneen näköisenä (mitä yksi työkaveri tekee...).
Minulla ainakin on itselläni huomattavasti mukavampi olo, kun olen huoliteltu ja asiallisen näköinen. Ja huomattavasti kauniimpi, kun vähän peittää niitä ihohuokosia ja naaman epätasaisuuksia. Kun hyvin meikkää, niin tyhmempi ei edes ehkä tajua, että tuolla on meikkiä vaan eron näkee vasta, kun on nähnyt saman naaman ilman meikkiä.
Se on hauskaa, ja tulen itsekin paremmalle mielelle. Ei se ole mitään peittelyä tai piilottelua, päinvastoin, haluan nimenomaan korostaa hyviä puoliani. Ei meikkaaminen ole mikään pakko näille haukutuille "tälläytyjille", vaan suurin osa ihan varmasti vain yksinkertaisesti tykkää siitä:) Mitä pahaa siinä on?
Ja kyllä se vaan niin on, että suurin osa ihmisistä pitää huolitelluista ja laittautuneista naisista, kun katsoo vaikka jotain kauneus/missikisoja, niin ei siellä mitkään rasvatukat kisaile ilman meikkiä.
minusta on kivempi katsella kauniisti laittautuneita ihmisiä, kuin tuulipukukansaa rasvaisissa hiuksissa.
Pää pystyyn vaan, olithan sinäkin ihan varmasti asiallisesti laittautunut, vai odotitko oikein vislauksia perään?
Jos ei itse välitä, niin miksi pitää kuitenkin leimata se tekopyhäksi tms?? Mä meikkaan päivittäin (kirjoitin tuolla jossain alkupuolella? mutta on mun ystävissä niitäkin, jotka eivät meikkaa. Mitä sitten? En mä sitä leimaa laiskuudeksi, osaamattomuudeksi tai rahattomuudeksi, niin miksi meikkaavia ihmisiä pitää alkaa arvostelemaan ja väittämään tyhjäpäiksi???
on toisten ihmisten huomioon ottamista. Ei sellainen harmaahiirulainen kalpeanaama kenenkään silmää miellytä.
Tukan laitan myös. Mulla on muodikkaita vaatteita kaupungille ja kotiin. Itse asiassa en omista mitään rumaa vaatekappaletta, ihan vain sen takia että haluan olla aina nätti. Laittauduin jopa synnärillä ja pukeuduin omiin vaatteisiini (o:
Turhamaista tai ei, mutta tämä menee jo niin rutiinilla että kauan ei laittautumisessa mene, max. 20 minsaa.
mä voisin pyöriä jossain kosmetiikkaosastolla vaikka 5h! Mutta, mun 10v tytär on taas ihan erilainen: just eilen jutteli meikkaamisesta, ja sanoi että alkaa varmaan meikkaamaan vasta joskus lukiossa. Sitten puhui siitä, että joku kaveri oli sanonut, että eihän hänen *tarvitsekaan* meikata kun olet niin nätti. Voi hitsi mua ärsytti tuollainen, eihän sitä nyt meikatakaan sen takia, että tarvitsee meikata, vaan sen takia että se on niin ihanaa!!! Ja sanoin tämän myös tyttärellenikin!
meillä jotka ei kauheasti laittaudu, ongelma piileekin lähinnä siinä etttei OSAA.. Mulla on juhlissa ja arkena tasan se yks ja sama meikki (jos on) ja kaupungilla tunnen oloni aina jotenkin nuhruiseksi ja huonommaksi vaikka yrittäisinkin. Toki tulen aika köyhästä perheestä eikä äitini ole todellakaan mikään laittautuja, joten mitään mallia tähän ei ole. Tottakai HALUAISIN että voisi olla itsevarma ja nätti olo, ja olisin valmis panostamaankin siihen, mutta en vain osaa!
Joten nyt kaikki te tyylikkäät leidit, auttakaa sisarianne! :) Mitä tehdä? Mistä apua? Kertokaa pliis kaikki parhaat vinkit.
P.s. Itekin olen "perusnätti", mutta tuntuu etten koskaan ole elänyt vielä täydessä potentiaalissani. Pelkään että parhaat päivät menee käyttämättä ohi..
En minäkään osaa kauheesti meikata, laitan vaan meikkivoidetta, ripsaria, luomaria, yleensä vaan luomaria ja ripsaria, saan kyllä itteni ihan kivannäköiseksi silläkin tuntumaan ja kun laitan korkkarit ja naiselliset kuteet.
Jos niin mitä syöt esimerkki päivä päivän aikana, onko kiloja hävinnyt?
en välttämättä laita meikkiä ollenkaan.
Töissä pitää näyttää huolitellulta ja siistiltä. Silloin laitan meikkivoiteen, vähän luomiväriä, eyelinerilla rajat, ripsivärin ja tietenkin huulipunan. Ja hiukset siististi. Olen asiakaspalvelussa ja valot ovat sen verran raa´at etten meikittömänä suostu olemaan. Varmaan jokainen meistä haluaa siistin asiakaspalvelijan kuin seinästä revityn näköistä.
Heille on myös aika tyypillistä, että kuteet ja kampaukset on oltava viimeisimmästä muotikuvastosta eikä persoonallisuutta tule juuri näkyviin sen muotipelleilyn takaa.
Kaipa tuo kuuluu tiettyyn ikävaiheeseen. Eikä tälläytymisessä sinänsä ole mitään pahaa. Totta kai on kiva näyttää hyvältä. Ongelmia tulee siinä vaiheessa, jos ulkokuoren alle peittää epävarmuutensa eikä pysty näyttäytymään missään ilman kuorrutusta.
Minä olen 35-vuotias ja laittaudun suunnilleen niin kuin ap. Töihin en jaksa aina meikata ollenkaan, sillä meikillä tai sen puutteella ei ole siellä mitään merkitystä.
Kyllä minusta ehdottomasti kaunein nainen (ja mies) on sellainen, joka ei peitä luonnollisuuttaan liikaa. Olen pannut merkille esim. sellaisen hassun yksityiskohdan, että mitä enemmän tukkani on villisti levällään, sitä enemmän miestä pörrää ympärillä. Ylisiisteys ei näköjään vetoa samalla lailla!
t. ex-punkkari niiltä oikeilta punkajoilta ja tyyli on vieläkin hiukan säilynyt samana.
olen kotiäiti ja meikkaan joka päivä ihan "kunnolla", siis luomivärit ja poskipunat. Ja jos lähden vaikka lasten kanssa käymään kaupassa, taatusti laitan korkkarit jalkaan. En vain halua mammoittua :)
Helsingin keskustassa töissä pörrään minäkin, ja olen huomannut että mukavin olo kadulla kävellessä on, kun päällysvaatteet on siistit. Naamaa en sen sijaan laita kuin meikkivoiteen verran. On voimakkaat silmälasit (siis kehykset voimakkaat) niin tuntuu ettei enää tarvitse silmiä korostaa erikseen meikillä, kun silmälasit jo vievät huomion kasvojen yläosaan.
Ja yksi parhaista keksinnöistä on päähine! Kun on kivan takin kanssa kiva hattu, ei tarvitse väkertää tukkaa tuntikausia ja aina tuntee olevansa huoliteltu, vaikka minkälaisia malleja tai rotunaisia purjehtisi ohitse!
Parasta on kuitenkin kun on terve itsetunto, eikä ala ottaa paineita ripsivärittömyydestään. Eikä tarvitse olla korkokenkiäkään, kunhan on siistit kävelykengät (niissä voi olla vähän korkoa).
Heille on myös aika tyypillistä, että kuteet ja kampaukset on oltava viimeisimmästä muotikuvastosta eikä persoonallisuutta tule juuri näkyviin sen muotipelleilyn takaa.
Kaipa tuo kuuluu tiettyyn ikävaiheeseen. Eikä tälläytymisessä sinänsä ole mitään pahaa. Totta kai on kiva näyttää hyvältä. Ongelmia tulee siinä vaiheessa, jos ulkokuoren alle peittää epävarmuutensa eikä pysty näyttäytymään missään ilman kuorrutusta.
Minä olen 35-vuotias ja laittaudun suunnilleen niin kuin ap. Töihin en jaksa aina meikata ollenkaan, sillä meikillä tai sen puutteella ei ole siellä mitään merkitystä.
Kyllä minusta ehdottomasti kaunein nainen (ja mies) on sellainen, joka ei peitä luonnollisuuttaan liikaa.
Vain tasapää-Suomessa voi kuulla noin typeriä kommentteja "luonnollisuudesta" ja "aitoudesta" ja "ulkokuoren peittämisestä". Ihan naurettavaa!
Ymmärrän jos joku on kateellinen hyvännäköisille ja huolitelluille naisille. Sitä en tsilti ajua, miksi pitää aina vetää esiin nuo kylmän sodan aikaiset argumentit jostain muka luonnollisesta kauneudesta.
Ja mikä ongelma se nyt muka on jos "ulkokuoren alle peittää epävarmuutensa"... HAH! Ihan kuin jostain Uman kirjasta Suomen murkuille.
Toiset ovat paremman näköisiä kuin toiset. Piste. Ja monet niistä paremman näköisistä osaavat korostaa hyviä puoliaan ja peittää niitä huonompia.
Monissa töissä pärjää paremmin, jos osaa pukeutua "oikein" ja pitää itsestään huolta. Monille naisille pitäisi turhan "luonnollisuuden" sijasta opettaa jo nuorena, että työelämässä pitää pukeutua sen mukaisesti, miksi haluaa tulla. Jos haluat johtajaksi, pukeudu jo ajoissa asiaankuuluvasti. Sitä harmaata hiirulaista ei välttämättä kukaan huomaa vaikka olisikin yhtä fiksu kuin se huoliteltu ladylike.
Jos jotakuta ei huvita meikata ja on tyytyväinen itseensä rupukuteissakin niin hyvä niin. Toisten kadehtiminen ei kuitenkaan kaunista ketään.
Ymmärrän jos joku on kateellinen hyvännäköisille ja huolitelluille naisille. Sitä en tsilti ajua, miksi pitää aina vetää esiin nuo kylmän sodan aikaiset argumentit jostain muka luonnollisesta kauneudesta.
Heh, miten jotenkin arvasin, että joku keksii (taas) vedota kateuteen?
Ihan tiedoksi, ettei minulla ole mitään syytä kadehtia toisten naisten ulkonäköä, sillä olen itse keskimääräistä kauniimpi nainen.
Ehkäpä kuule juuri siksi tunnen sisäistä vapautta valita, haluanko tälläytyä vai en. Itse asiassa kiinnitän aika paljonkin huomiota vaatteisiin, olen taitava meikkaamaan, pidän aina hiuksissani hyvännäköistä mallia ja väriä jne. Aihepiiri ei siis ole minulle mitenkään vieras, päin vastoin.
On kuitenkin ihanaa, että aina ei tarvitse näyttää barbielta. Halutessani loihdin itsestäni hetkessä katujen kuningattaren, mutta toisena päivänä voin hyvillä mielin mennä töihin farkuissa, t-paidassa ja tukka ponnarilla. Elämä ja onnellisuus kun ei ole kiinni ulkonäöstä. :)
Ja kyllä - henkilökohtainen mielipiteeni on, että nainen on kauneimmillaan, kun ei tälläydy liikaa. :)
44
Ymmärrän jos joku on kateellinen hyvännäköisille ja huolitelluille naisille. Sitä en tsilti ajua, miksi pitää aina vetää esiin nuo kylmän sodan aikaiset argumentit jostain muka luonnollisesta kauneudesta.Heh, miten jotenkin arvasin, että joku keksii (taas) vedota kateuteen?
Ihan tiedoksi, ettei minulla ole mitään syytä kadehtia toisten naisten ulkonäköä, sillä olen itse keskimääräistä kauniimpi nainen.
Ehkäpä kuule juuri siksi tunnen sisäistä vapautta valita, haluanko tälläytyä vai en. Itse asiassa kiinnitän aika paljonkin huomiota vaatteisiin, olen taitava meikkaamaan, pidän aina hiuksissani hyvännäköistä mallia ja väriä jne. Aihepiiri ei siis ole minulle mitenkään vieras, päin vastoin.
On kuitenkin ihanaa, että aina ei tarvitse näyttää barbielta. Halutessani loihdin itsestäni hetkessä katujen kuningattaren, mutta toisena päivänä voin hyvillä mielin mennä töihin farkuissa, t-paidassa ja tukka ponnarilla. Elämä ja onnellisuus kun ei ole kiinni ulkonäöstä. :)
Ja kyllä - henkilökohtainen mielipiteeni on, että nainen on kauneimmillaan, kun ei tälläydy liikaa. :)
44
sen liikaa tälläämisen? Miksi juuri sun asteikko on oikea? Mitä se ketään muuta haittaa, jos joku haluaa näyttää siltä barbilta vaikka siellä synnärillä? Miksi siihen pitää ylipäänsä tulla väläyttelemään jotain kommentteja?
jos sattuu omaamaan sellaisen ihon, sellaiset värit ja hiukset, joilla oikeasti VOI katsoa peiliin edes jonkun verran tyytyväisenä tai lähteä kauppaan tai kerhoon edes jonkun verran ihmisen näköisenä. Kun itsellä naama kiiltää rasvaisena puoli tuntia pesun jälkeen, posket on aknearvilla ja nenä täynnä isoja huokosia, hiukset on ohuet ja lättänät, hailakan vaalean maantien väriset ja ripsiä ja kulmia ei erotu lainkaan ilman keinotekoista väritystä, ei tarvi miettiä HALUANKO meikata tai laittaa hiukset vai en tai onko se hauskaa vai ei. Yksinkertaisesti ne arvet ja huokoset täytyy peittää, silmät piirtää rajauksilla päähän ja kulmat piirtää otsalle. Tämä siksi, että kokee olevansa edes tavallinen, siedettävän näköinen ihminen, mikään missi ei tosiaan tarvitse kuvitella olevansa.