kissojen omistajilla pitäisi olla myös velvollisuus kerätä
lemmikkinsä ulosteet. Meidän hiekkalaatikossa oli 3 läjää mutta eipä naapuri niitä siivonnut :(
Kommentit (2)
Olen ollut hyvin eläinrakas ihminen ja maalla meillä oli aina kissoja lapsuudessa. Mutta kissat olivat sisäsiistejä navetta- ja pihakissoja. Tämän kerron siksi, ettei minua leimata kissavihaajaksi. Nyttemmin meillä ei ole miehen allergian takia eläimiä, mutta varmasti olisi jos tilanne olisi toinen.
Mutta että minua ällöttää ne kissanpaskat, joita löytyy mm. pihamme kukkaruukuista. En myöskään arvosta erityisesti naapurin koiran reviirimerkkejä postilaatikkoamme varten. Rivariasukkina en pienestä metelistä todellakaan välitä, koska itsekin olen aika kovaääninen. Mutta nuo omalle tontille tulevat jätökset ovat vähän liikaa.
tienviereltä ne koiran kakat täytyy kerätä. Eikö tontin omistajalla ole mitään oikeuksia? Hän sentään maksaa verot ja kunnossapidon tontista ja ympäristöstä (rajaoja).