IL: Pirkan klassikkotuotteisiin iso muutos
Ötökät poistuvat Pirkan klassikkotuotteista. Taustalla on STM:n uusi ohjeistus
Tässä syy
Rissasen mukaan muutoksen taustalla on sosiaali- ja terveysministeriön (STM) sekä Helsingin yliopiston yhdessä luoma ohjeistus elintarvikkeiden markkinoinnista alle 18-vuotiaille lapsille.
Ohjeistuksen mukaan epäterveellisiä tuotteita, kuten jäätelöjä ja mehujäitä, ei pidä markkinoida erityisesti lapsiin vetoavin piirtein, kuten piirroshahmoin.
https://www.iltalehti.fi/ruoka-artikkelit/a/0ebe83bf-1054-4a9e-89c6-8f7…
Maailma menee kyllä yhä vain oudommaksi jatkuvasti.
Kommentit (10)
Pitäisikö kaikki tuotteet laittaa mustiin kääreisiin ja lukittuihin kaappeihin...?
Tällaisella sitten muka parannetaan lasten ja nuorten hyvinvointia. Kun oikeille ongelmille ei osata tai haluta tehdä mitään, niin keskitytään johonkin täysin epäolennaiseen.
Vierailija kirjoitti:
Tällaisella sitten muka parannetaan lasten ja nuorten hyvinvointia. Kun oikeille ongelmille ei osata tai haluta tehdä mitään, niin keskitytään johonkin täysin epäolennaiseen.
Tällaista hölmöä puuhasteluahan se on väkiselläkin kun ei osata muuta tehdä, ja tämänhän huomaa muissakin tämän maan touhuissa.
Voi kiesus, että on hullua settiä taas...! Täälläkö muka on jokin lama meneillään?
Joop pakataanpa porkkanaa ja selleriä piirroshahmokääreisiin niin jo piltit ja koko maailma pelastuu! Ei ihme, että tässä maassa menee asiat aivan v*tuilleen.
No miksei noihin laiteta myös varoituskuvia lihavista ihmisistä tupakkiaskien tapaan?
Vasemmistolainen Pelle Maailma iskee jälleen!
Rahaa on aina tällaiseen puuhasteluun.
Ollaan tärkeiden asioiden äärellä taas.