Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Väärin väittää, että lapsi tarvitsee päiväkotia tullakseen sosiaaliseksi!

Vierailija
07.04.2009 |

Tänään oli tiedonsiirtokeskustelu eskarista ekaluokan opelle. Tyttöni on siis ollut kotona (kerhoja lukuunottamatta) ja meni päiväkodin eskariin syksyllä.



Ja voi kuinka olin ylpeä äiti kuunnellessani eskariopen arvioita tytöstäni! Iloinen, ystävällinen, sosiaalinen, PALJON kavereita, pärjää sekä aikuisten että lasten kanssa, tulee toimeen kaikkien kanssa, empaattinen, reipas ja aurinkoinen.



Rakastaa tehtävien ja käsitöiden tekemistä, keskittyy työntekoon sekä ryhmässä että yksin, antaa työrauhan, motoriikka yms muut taidot todella hyvät. Kuuntelee ohjeita ja toimii niiden mukaan. Ja lopuksi ope vielä sanoi, että levittää hyvää mieltä ympärilleen.



Että kai tämä kotiäiti on jotain tehnyt oikein, vaikka lapsiraukka onkin joutunut olemaan virikkeettömässä ja epäsosiaaliseksi tekevässä kotihoidossa!

Kommentit (9)

Vierailija
1/9 |
07.04.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

että se mikä pätee lapseesi ei ehkä päde kaikkiin lapsiin? Minun lapsilleni päiväkoti on tehnyt hyvää, sitä kautta ovat myös löytäneet ystäviä. Kerhoista eivätkä naapurustosta (asuimme syrjäkylällä) eivät heitä saaneet.



Poikani on nyt ekalla ja hän on mallioppilas luokallaan. Meni perhepäivähoitoon 3-vuotiaana ja eskariin vajaa 6-vuotiaana. Eskarivuotena kehittyi valtavasti.

Vierailija
2/9 |
07.04.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onko lapsella sisaruksia?

Lapsen perusluonne, josta kasvatit tuollaisen sosiaalisen menestyjän?



Onneksi olkoon hienosta lapsesta!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/9 |
07.04.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onko käynyt kerhoissa tms? Vai onko teillä paljon perhetuttavia joilla lapsia?



Valitettavasti minun lapseni eivät ole saaneet yhtäkään perhetuttuystävää. Mulla on melkein pelkästään sinkkuja ystävinä TAI sitten heillä on ihan eri-ikäisiä lapsia TAI asuvat niin kaukana ettei ystävyyssuhdetta ehdi koskaan muodostua. Lisäksi asumme haja-asutusalueella eli aika kaukana kaikista muista lapsiperheistä.



Vasta päiväkodissa lapseni löysivät niitä ekoja ystäviä.

Vierailija
4/9 |
07.04.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itselläni on kotona viisivuotias, jonka puolesta olen _huolestunut_ jo nyt. Lapsi on jo sen ikäinen, että samanikäisillä on tiettyjä juttuja, joihin ei oikein pääse mukaan, koska ei ole niihin kotioloissa törmännyt. On myös yltiökiltti ja herkkä poika, joka tykkää katsoa prinsessapiirrettyjä siinä missä Autot-elokuvaa, eikä tietenkään häpeile sitä paljastaa. Perhepiirissä kun sitä ei millään tavalla rajoiteta tai paheksuta.



Sitten kun poika tapaa joitain saman ikäisiä, huomaan, miten toiset pojat pitävät omaani vähän omituisena. :( En missään tapauksessa toivo, että pojastani tulisi karskimpi tai äijempi, mutta lapsiporukassa oppisi enemmän valikoimaan sanomisiaan ja tekemisiään ja sopeutumaan muidenkin juttuihin. Ettei sitten koulussa löisi päätään seinään, vaan osaisi tehdä kavereita. :/

Vierailija
5/9 |
07.04.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiva että teidän tytöllä menee hyvin. Hyvää jatkoa myös hänelle!



Silti: jos puhut omasta lapsestasi, joka sosiaalistui ihan kotikonstein, voitko yleistää tämän muotoon: "lapsi ei tarvitse..."



Samalla tavalla ne joidenkin ninamikkosten heitot, jotka alkavat aina "alle 3-vuotias ei tarvitse..." tai "lapselle riittää varsin hyvin..." ovat todella typeriä yleistyksiä. OK - hänen lapsensa ei tarvitse tai hänen lapselleen riittää mikä vaan.



Mutta kaikkien muiden suomalaisten/koko maailman lasten puolesta on vähän härskiä ruveta julistamaan mitään absoluuttisia totuuksia!

Vierailija
6/9 |
07.04.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

2- Kiitos!



Lapsi on kyllä luonteeltaankin helppo ja aurinkoinen, toki sekin vaikuttaa.



En todellakaan halua yleistää vaan tiedän kyllä, että joillekin päivähoito on todella hyväksi. Meillä on 4 lasta ja asumme alueella jossa on paljon lapsiperheitä. Tytöllämme on paljon kavereita sekä eskarissa että kotiympyröissä.



En todellakaan viestilläni tarkoittanut, että joku superäiti olisin, tiedän tasan tarkkaan että hirmuisen paljon on kiinni lapsen luonteestakin. Meidän lapsista yksi on todella arka ja ujo ja hänelle eskarivuosi olis rankka mutta ehdottoman tärkeä ennen ekaluokkaa. Sisarukset voivat olla toistensa vastakohtia, siitä meillä on kokemusta!



Ap viestini kirjoitin lähinnä siinä onnenhuumassa, joka tuli kun tyttöäni kovasti kehuttiin. Eikä mulla mitään kasvatuskonsteja ole, elämä on lähinnä hullunmyllyä neljän lapsen ja vuorotyöläisen miehen kanssa. ;)



ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/9 |
07.04.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

mukaan lapsi on ujo, arkat ja huonot sosiaaliset taidot omaava lapsi. Tykkää kuulemma "nyhvätä yksinään". Motoriikka huonoa, samoin toiminnan ohjaus. Mitään positiivista sanottavaa ei lto sanonyt:( Valitettavasti tunnen kateuden piston kun kuulen kuinka joidenkin lapsia ylistetään ja omaa vain haukutaan:(

Vierailija
8/9 |
07.04.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

jos lapsi on perusluonteeltaan avoin ja sosiaalinen, niin varmaan kotihoito ihan ok, jos kavereita löytyy niinkin. Kyllähän näitä lapsia on, jotka on kuin kala vedessä mitä tekeekin. Mutta, jos lapsi on vähänkin ujo ja arka, niin päiväkoti on sellaiselle lapselle tosi tärkeä juttu. Kyllä hän siellä kuitenkin oppii sosiaalisemmaksi kuin kotona, se on selvä. Sosiaalista ei hänestä koskaan välttämättä tule, mutta sosiaalisempi kyllä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/9 |
07.04.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

nro 8: voi kun kurjaa kun et mitän positiivista kuullut! Meillä tosiaan tämän sosiaalisen neidin isoveli on äärettömän ujo ja arka, ihan epätoivoisia ollaan hänen pärjäämisestään oltu. Motoriikka ok, mutta älyttömän arka ja herkkä poika. Eskarivuosi oli hänen kohdallaan TOSI tärkeä ja sen ansiosta koulussa alkoi sujua hyvin, poika "reipastui" ja nyt ollaan ihan toiveikkaita. Paljon oli kiinni siitä, että pojan eskariope oli kokenut ja ymmärtäväinen ihminen, joka löysi hyviä puolia jokaisesta.



Mutta varmaan juuri tämän isoveljen hankalan taipaleen takia olinkin niin onnessani tyttöni kehumisesta, että sitä halusin täällä hehkuttaa.



Enkä tosiaankaan yleistä. Päiväkoti on joillekin tosi tärkeä juttu, aivan kuten nro 9 sanoo. Voin hänen sanoihinsa yhtyä!

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi kolme kahdeksan