Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

kuinka Tanskaan lasten kanssa?

Vierailija
29.03.2009 |

Mikä mahtaisi olla paras tapa matkustaa Tanskaan lasten kanssa?

Laivalla/omalla autolla vai lentäen?

Jos sinne menee lentokoneella ja haluaisi käydä eri puolilla maata niin toimiiko siellä kuinka hyvin julkinen liikenne? Pitäisikö vuokrata auto loman ajaksi vai onko siellä riittävän tiheä juna/bussiverkosto?

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
29.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

matka on lyhyt. Lasten kanssa lienee helpointa vuokrata auto niin ei tarvitse stressata juniin ja busseihin ehtimisestä.

Vierailija
2/6 |
29.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

matkasimme finnlinesillä saksaan, sieltä ajoimme itse autollamme tanskaan .(hou:hin)

takaisin tulimme stena linen kyydissä göteborgiin.

sitten ajoimme taas ruotsin läpi autollamme ja wiikkarilla sitten loppumatka kotin helsinkiin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
29.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

en tiedä julkisista mutta varmasti näkee enemmän autolla ajaessa kuin bussin kyydissä. Tanskaan on ollut bussikiertoretkiäkin, jotka lahtevät Suomesta.

Vierailija
4/6 |
29.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

laivalla Jyllantiin ja sieltä ajellen etelään tai sitten Ruotsin läpi Juutinraumasta yli "perinteistä" reittiä.

Vierailija
5/6 |
29.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Me lennettiin Ryanairilla Bremeniin, vuokrattiin auto ja ajettiin Tanskaan. Ensiksi Billundiin, sieltä Odensen kautta Kööpenhaminaan ja sieltä takaisin Bremeniin. 5 päivää oltiin reissussa, lapset 7- ja 8-vuotiaat. Mitään majoitusta ei varattu etukäteen, hyvin löytyi tyyliin majataloja paikan päältä, navigaattori hyvänä apuna. Ajankohta oli huhtikuun vika viikko. Noin 1000km tuli ajoa eli kohtuullisen paljon ja aikaa oli liian vähän. Olisin halunnut tutustua pikkukaupunkeihinkin, nyt ei keretty. Kaiken kaikkiaan hyvä reissu ja kohtuu kustannuksin. Jos on enemmän rahaa käytettävissä niin lentäkää suoraan Kööpenhaminaan.

Vierailija
6/6 |
29.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Me ollaan menty Ruosin läpi autolla. Suunnilleen sama matka kuin Hki-Oulu. Hyvin on mennyt.



Ollaan myös lennetty jos mennään vaan viikonlopuksi. Silloin ollaan kaverin auton varassa Tanskassa. Käydään pari kertaa vuodessa.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi kuusi kaksi