Sairaana, crp yli 70. En saanut ab-kuuria,
koska hoidettavaa tulehdusta ei löytynyt. Verivilejy oli myös negativiinen eli voinko olla huoletta sairaana?
Kommentit (26)
Ei muuten huolettais, mutta olen raskaana.
Ap
Mene uudestaan tai paremmalle lääkärille.
Luultavasti on vain raju virustauti, mut tsekkaa parin päivän päästä crp uudestaan. Meillä on ollut tuolla pienemmällä vaikka miten monta kertaa crp 90 ja rapiatkin, mut ei ne mitään antibioottia määrää, jos ei ole syytä ja ei mene yli 100. Esim. influenssa (mikä vois oireista päätellen sulla olla) nostaa hyvinkin tuonne hutjakkeille crp:n. Lääkäri näkee kyllä vähän niistä pvk:n muistakin arvoista, et mikä on tilanne.
rouvat...... ei se crp yksinään mitään meinaa....... mites ne muut otetut veriarvot??
että kaikki CRP arvot 50-100 välillä voivat olla viruksen aiheuttamaa, ei välttämättä bakteerin. Yli 100 sitten jo hälyttävää..
meidän yksityisellä lääkäriasemalla 40-50 on raja jonka jälkeen suositellaan annettavaksi lääkekuuri, varsinkin jos on ollut kuumetta useita päiviä. Ja sen jälkeen se pitäisi kontrolloida parin päivän päästä että on lähtenyt laskuun.
Sinuna menisin yksityiselle ja crp:n uusintamittaukseen. CRP on arvo joka todella nopeasti nousee, mutta myös todella nopeasti (jo päivässä) laskee kun saa ab-kuurin.
eikö me makseta veroja mm. siksi, että saadaan julkisia terveydenhuoltopalveluja?
CRP on vain viitteellinen.
Jos CRP on 7 ja potilas on korkeakuumeinen, matalapaineinen, nopeasykkeinen ja väsähtänyt ei pysy tolpillaan, niin sairaalahoitoon vain.
Tai jos potilas on kuumeillut viikon ja kävelee itse sisään, on flunssaoireet, lihassärkyja muttei mitään merkittäviä paikallisoireita (rahinat keuhkoista tms) ja CRP 160, niin ei siinä antibiootilla mitään virkaa ole. Influenssa, adenovirus, Epstein Barr... Antibiootille täytyy hei olla aina kohde, jos ei selkeä niin ainakin selvä epäily. Muuten ollaan kohta täälläkin lintukodossa pulassa antibioottiresistenssin kanssa niin kuin liberaalimman antibioottikäytön maissa. Noita kaikille antibiooteille vastustuskykyisiä bakteerejahan matkailijat välillä tuo tuliaisina.
Terv. lekuri joka parin kuukauden sisällä hoitanut pari yli 160 crptä pelkällä seurannalla.
Tervetuloa sitten meidän lääkäriasemalle neuvomaan kolleegojasi (kokemusta kaikilla lääkärialasta 15-30 vuotta). ! Meillä jokainen lääkäri laittaa yli 160 crp:t päivystykseen ja ab-kuurit lähes kaikille joiden crp on esim tuon 70...
Et kovasti näyttää teidänkin ammattikunnassa olevan ajatushajontaa asian suhteen.
T:labratäti
"hyvältä" lääkäriltä lähtee aina antibiootti kourassa,
tk-lääkäri joka oikeesti nouvattaa noita nehtoja olla antamatta turhia antibiootteja luokitellaan heti huonoksi, ja kehotetaan menemään yksityiselle.
Tervetuloa chlostridium ym. MRSA:T...... who cares?
Montakohan potilasta tuollaisella seurailulla ehtii kuolemaan kun eivät saa kunnollista hoitoa.
yli 160:n tulehduksia. Se on vaan niin että rajussa virustartunnassa, niitäkin joka lähtöön, ei auta mikään antibiootti. Nuoremmat lääkärit seurailee pidemmälle ja teettää kokeita. Ei antibiootti ole mikään yleislääke, vaan ensin pitää tietää mikä bakteeri ja sitten oikea antibiootti siihen. Näistä "varmuuden vuoksi" kuureista ollaan pääsemässä onneksi pois. Ja jos se cerppi on 70 ja missään ei näy bakteereita, niin turha vääntää v-peniä. Ei mee kun maha sekaisen.
Virustulehdus tosiaankin voi nostaa CRP:n 100 tienoille. Lääkärisi oli oikeassa, kun ei löytänyt syytä antibiootille. Lämpäilyä (n 38) on ollut tämän kevään virustulehduksissa jopa kolmisenkin viikkoa. Tutkittu sinut on, ilmeisestikään ei korvatulehdusta tai poskiontelotulehdusta (nekin yleensä viruksen aiheuttamia ja paranevat ajan kanssa, nenäsuihketta ja kipulääkettä), keuhkokuumekin lienee poissuljettu. Elimistöllä menee noin vuosi toipua ennalleen antubioottikuurin jälkeen mm. oma suoliston bakteerikanta häirintyy. En ole myöskään luontaistuotteiden kannattaja, jos sitä epäilet. Lääkäreissäkin on tietty eroja, osa hoitaa 'varmuuden' vuoksi ja koskapa potilaat ovat pettyneitä, kun lääkäri ei tehnyt mitään. Lääkärin hommaan kuuluu kuitenkin potilaan kokonaistilan tutkiminen ja arviointi ja tarvittaessa lääkityksen määräys.
Varsin kattavat tutkimukset aloittajalle tehty tässä vaiheessa. Jos yleiskunto romahtaa, niin uudelleen lääkäriin, muuten ei auta kuin antaa ajan parantaa.
CRP kokeeseen. Jos se nyt on nousujohteinen niin sitten pitää varmasti miettiä antibioottikuuria. CRP 70 on sellainen raja-arvo. Se lääkäri, joka antibioottikuurin kirjoittaa ilman suurempia muita syitä on kyllä ammatillisesti väärällä alalla. Ihan niin kuin tuo lekuri sanoi, ei niitä turhia kuureja kannata kirjoittaa. Olen huomannut, että yksityisellä käyvät saavat hyvin nopeasti kuurin kouraan ilman suurempia tarpeita. Ihan oikeasti fakta on se, että virus on virus ja siihen ei ab auta. Kunnallisella hoitaja ottaa sinusta varmasti uudestaan CRP:n ja jos se on noussut konsultoidaan lääkäriä.
Kieltämättä 160 CRP seurailu tosin kuulostaa hiukan kummalta, jos ei sitten ole jokin leikkaus ollut takana ja CRP on esim. sen vuoksi koholla. Mutta taas antibioottikuurin kirjoitus kun CRP 50. Haloo! Minulla on tullut oikeasti varmaan satoja potilaita vastaan joiden CRP ollut skaalaa 50-80 ja itsestään parantuneet (virus). Mutta aina olen kontrollinäytteen ottanut seuraavana päivänä tai kahden päivän päästä jos vielä oireita.
T. Th
Ja katsoa koheneeko vointi, jatkuva lämpöily ei ole hyvä merkki. Aika vaarallinen lääkäri olet, jos suhtaudut noin yliolkaisesti korkeaan arvoon. Harvoin arvo nousee noin korkeaksi ilman hoitoa vaativaa tautia.
Adenovirus voi nostaa jopa 200. Seurantaa suosittelisin. Jos bakteeritulehdus kuume yleensä rajumpi.
muutama vuosi sitten olin toista viikkoa kovan flunssan kourissa, sit yritin saada aikaa kunnalliselta. No eipä ollut verikokeet kyllä ottivat ja kehoittivat menemään iltapäivystykseen kärttämään jos siellä pääsis lääkärin paikeille.. no en mennyt vaan soitin yksityiselle, sieltä aika löytyi tunnin päähän ja mulla oli lääkkeet kourassa ennen kuin iltapäivystys edes alkoi.
Seuraavan päivänä soitti hoitsu että oletko saanut hoitoa kun tuo CRP on niin korkea.. yli 140
Nim. Maksanko turhaan veroja käytettäväksi julkiseen terveydenhuoltoon
Muistelisin että yleensä crp alle 60 merkkaisi virustulehdusta mutta tämäkään ei ole varma merkki. Tuohan oli siis yleisesti ei aina!