Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Lihan marinointiketjuun viitaten: paras marinadisi? Vinkkejä!

Vierailija
18.03.2009 |

Tuossahan tuo tulikin: hyviä marinadiohjeita erilaisille lihoille!

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
18.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

alkaa boikotoimaan niitä valmismössölihoja!

Vierailija
2/2 |
18.03.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

niiden suikalelihojen kanssa on olla marinoimatta niitä mitenkään ;-) ruskistaa ne, maustaa ne hyvin vaikkapa sipulilla, valkosipulilla, currytahnalla, chilitahnatilkala, pippurilla ja makealla soijakastikkeella. Lisäksi appelsiinimehua tilkka ja päälle kevyttä kookosmaitoa.



Mutta marinoida voisi kanan/kalkkunan fileet/pihvit vaikka jugurtti-yrtti-maustesekoituksessa yön yli, pyyhkiä marinadi pois ja grillata lihat. Tai laittaa öljyä-valkoviinisekoituksen jugurtin tilalle. Vaalea liha tosin käy pihvinäkin marinoimatta - ohut file vain grilliin sellaisenaan paistumaan ja paistetun lihan päälle pippuria suoraan myllystä ja suolaa maun mukaan.



Punaisen lihan marinointiin on yksinkertainen ohje pippuria ja suolaa ja punaviiniä ja samaten yön yli maustumaan.



En koskaan osta marinoitua lihaa - ovat liian suolaisia meidän perheen makuun. Valitettavasti vain marinoimaton liha ei ole tarjouksessa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla