Onko näin että jokainen mies on uskoton periaatteessa?
näin ystäväni väittää..Että vain uskovainen mies on uskollinen.
Kommentit (5)
onhan tästä esimerkkinä poliitikkojakin ja vastaavia tapauksia saa lukea lehdistä vähän väliä.
Toiset miehet ovat periaatteesta uskollisia, toiset eivät. Ihan niin kuin naisetkin. Monet naisetkin täällä väittävät, että "kuka tahansa voi joskus ajautua siihen tilanteeseen".
Uskollisia miehiä ja naisia löytyy varmasti sekä uskovista että ei-uskovista. Samaten uskottomia. Ei tuollaisia yleistyksiä voi tehdä.
Uskollisuus on helpompaa, jos on periaate/periaatteita, jotka on helppo pitää mielessä ja jotka estävät ajatuksia harhailemasta. Nykyinen mieheni kokee olevansa kunnian mies ja se sisältää, ettei hän voisi pettää antamaansa lupausta. Naimisiin meno oli hänelle iso ja vakava askel, jota hän harkitsi pitkään, juuri tämän takia. Hänelle parisuhde on elinikäinen - avioero hänelle tuli vaimon yksipuolisella päätöksellä.
Miehiä on moneksi... uskollisia ja uskottomia. Eikä se välttämättä ole uskon kanssa sidoksissa...