Te kenellä on silmälasit, minkä vahvuiset lasit teillä on?
Onko näkö paljon huonontunut siitä kun saitte lasit?
Kommentit (17)
Mutta taisi huonontua ~parinkympin tienoille asti.
näkö pysynyt samana koko ajan eli -0,75 ja -1,25, ikää nyt 34 v
oli -11 tienoilla, ensimmäiset lasin -2 tokaluokalla. Viimeisen 10 vuoden aikana muuttunut jotain -1 (ikää reilu 30)
Laseroitiin syksyllä, nyt alkaa olla lopullinen näkö, joka selviää ensi viikolla, mutta on vähän huono, mutta sellainen, että pärjään ilman laseja. Veikkaan -1 tienoilla
-0.25 ja -0.5 15 vuotiaana nyt kun ikää pulta enemmän -4.75 ja -5
Lasit sain 10-vuotiaana, tasaisesti heikkeni näkö parikymppiseksi asti, jolloin oli ehkä -8/-9. Edelleen on heikennyt pikkuhiljaa, parin-kolmen vuoden välein olen joutunut uusimaan laseja. Ikää jo 41v. Milloinkohan ikänäkö alkaisi kompensoida?
Sinä -11, joka kävit laserleikkauksessa - paljonko maksoi? Millaisen ennusteen näön paranemiselle antoivat?
Ekat lasit 10-v. Nyt laseroitiin vuosi sitten ja näkö hyvä.
30-vuotiaana oli -2,25, sitten huononi kahden raskauden myötä -4:ään.
Mulla on nykyään -9,5 molemmat silmät, on pysynyt samana jo muutaman vuoden, oon 25v. Sain lasit kun olin 8v, siitä on huonontunut tasaista vauhtia paitsi nyt viime vuosina siis on tasaantunut ja jäänyt tohon -9,5. Laserleikkauksesta haaveilen..Käytän piilolinssejä joka päivä mutta silmälaseja iltaisin.
on huonontunut, 9 vuotiaana sain ekat lasit vahvuutta -3.0.
Näkö huononi yli parikymppiseksi (olin 24v kun sain noi 10-vahvuiset), sen jälkeen on parantunut pikkuhiljaa.
Aloitin +1:stä 42-vuotiaana, nyt ikää 49.
Parin viikon päästä menossa laseroitavaksi.
en ikinä uskaltaisi päästää ketään sohimaan jollain laserilla silmiini.
Lasit sain 4-vuotiaana, molempiin silmiin tehty karsastusleikkaukset, 5- ja 10-vuotiaina. Näkö huonontunut pikkuhiljaa, mutta yli 20-vuotiaana näön heikkeneminen on hidastunut.
Lasit sain 4-vuotiaana, molempiin silmiin tehty karsastusleikkaukset, 5- ja 10-vuotiaina. Näkö huonontunut pikkuhiljaa, mutta yli 20-vuotiaana näön heikkeneminen on hidastunut.
Lasit sain 12-vuotiaana ja nyt ikää on 24. ekat lasit oli -0,5 ja -0,25. sain ne päänsäryn takia.... siitä se sit on lähtenyt huonontumaan ja huonontuu edelleen... siskolla on ihan yhtä huono näkö. kaikki suosittelee laseria, mutta mä olen tyytyväisempi lasien kanssa niin kauen kun se ei ole täydellisen turvallista.
Sain lasit kun olin 15v. Silloin vahvuutta -1,75 ja -2,25.