Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mitä tukevaa kasvisruokaa laittaisin huomenna? Kasviskokit apuanne tarvitaan :)

Vierailija
12.02.2009 |

Koitan joka viikko pitää vähintään pari päivää jolloin syödään vain kasvisruokaa, mutta kaipaisin uusia reseptejä. Pinaattikeittoa ei oikein aina jaksa syödä, ja en oikein osaa kasvisruokia kokkailla.

Kaipaisin jotain mausteisempaa tai muuten vaan oikein maistuvaa kasvisruokaa, sellaista mikä uppoaisi epäluuloiseen mieheenikin :P

Kommentit (11)

Vierailija
1/11 |
12.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

tee kasvislasagne: muuten kuten jauhelihalasagne mutta sen jauhelihakastikkeen asemesta teet tomaattikastikkeen jossa on papuja (ihan sama mitä, mun henk koht suosikki on kidney, mutta muutkin käy) ja vaikka pussillinen juuressuikaleita tai vastaavia itse suikaloituja juureksia. Lisäksi lasagnelevyjä ja juustokastiketta kuten tavallisestikin.



Tää on tosi tuhti.



jos haluat maustetumpaa niin hae joku niistä linssikeitoista, mitä palstalla eilen illalla tehtiin.



tai rattauille, voitte viettää lasten kanssa teemapäivää dvd:n kimpussa...

Vierailija
2/11 |
12.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ratatouille ja couscous esimerkiksi oli meillä pöydässä juuri eilen (reseptejä on paljon, googlaa "ratatouille recipe" ja sovella mieleisesi; itse tykkään siitä että päällä on vuohenjuustoa; luulisi että Suomestakin saa nykyään ruokakaupasta pika-couscousta, jos ei niin riisi tms. käy myös).

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/11 |
12.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tee tomaattikastike niin että korvaat jauhelihan munakoisolla ja/tai sienillä. Munakoiso kannattaa ensin "itkettää" ja kuivata, kuutioida ja ruskistaa niin lähtee turha kosteus pois. Sama sienille eli melko kuivana joukkoon. Herkkutatti, korvasieni tai ihan herkkusieni. Soijarouhettakin voi kokeilla, itse pidän enemmän kyllä "oikeista" kasviksista tässä ruoassa. Ja paljon valkosipulia.



Jos juustoa voi laittaa niin kastike voimakkaasta juustosta, esim 2/3 mustaleima-emmentalia, loput pecorinoa. Mikäli maitotuotteetkin jätätte pois niin ei kannata jäljitellä juuston makua vaan tehdä esimerkiksi öljystä, jauhoista, soijamaidosta ja tuoreista yrteistä valkokastike.

5/11 |
12.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

kokoon kuumennetulla kastikkeella jossa on esim.

-Säilykepapuja

-Sieniä

-em. paprikoiden ja tomaattien leikatut osat



Mausteita niin paljon kun naama kestää: Chiliä, pippuria..

Vierailija
6/11 |
12.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kasvislasagne, reilusti mukaan herkkusieniä ja vihanneksia, kananmunattomasta lasagnelevystä tietysti

Kaupan Tikka masala kastikkeella maustettu kasvisrisotto

Aura-ananas -herkkusieni-porkkanaraaste pizza (juju on porkkanaraasteessa, antaa mehukkuutta ja makua!)

Linssi-kasviskeitto ja mukaan reilusti mausteita, esim timjami käy

Uunissa juustolla kuorrutetut parsakaalit, mukaan voi heittää keitettyä makaronia sekä fetaa, aijai kun on hyvää

Kaupan kanttarellikeittopohjaan tehty kasvikeitto, kasvikset kiehautettu erikseen, valmissoppa antaa makua

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/11 |
12.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta siis Pirkka reseptihaussa on otsikko "Kasvisruokia", ja siitä klikkaamalla löytyy 200 perusohjetta, joihin löytyy ainakin suurimpaan osaan tarvikkeet pienemmästäkin marketista.

Tuolta pääsee alkuun, jos aivan perusperusreseptejä haluaa

http://www.pirkka.fi/ruoka/reseptihaku/hakutulokset/?sc[3][9]=1http://w…

Vierailija
8/11 |
12.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Intialainen perunapata



1 sipuli

1 paprika

2 rkl ruokaöljyä

1 tl raastettua inkivääriä

2 valkosipulinkynttä

1 tl suolaa

1 tl currya

0,5 tl kurkumaa

0,5 tl chiliä

2 dl vettä

1 rkl tomaattipyreetä

8 perunaa

2 dl ituja tai papupaloja

100 g minimaisseja

1 ps (200 g) pakasteherneitä



Kuori sipuli, halkaise paprika ja poista siemenet. Leikkaa sipuli ja paprika kuutioiksi.

Kuumenna öljy paistokasarissa ja pehmitä sipuli- ja paprikakuutiot siinä. Lisää inkivääriraaste, murskatut valkosipulin kynnet, mausteet, vesi, tomaattipyree ja pilkotut perunat. Peitä kannella ja kypsennä miedolla lämmöllä 15 minuuttia.

Lisää huuhdotut idut tai papupalat ja minimaissit. Kypsennä 5 minuuttia. Lisää herneet ja kypsennä vielä pari minuuttia.Tarjoa jasminriisin ja leivän kanssa



************



Riisiä ei välttämättä tarvitse, menee ilmankin vallan mainiosti. Työmäärä ei ole niin suuri kuin ohjeesta saattaisi päätellä. Hyvän ruuan lisäksi tästä saa ihanan tuoksun kotiin :)



http://keittokirja.kasvikset.fi/WebRoot/1035464/X_Reseptisivu.aspx?id=1…

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/11 |
12.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Näistä saan jo paljon hyviä ruokia aikaiseksi



t:ap

Vierailija
10/11 |
12.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Parsakaali-vuohenjuustolasagne



6 kpl lasagnelevyjä

1 rkl öljyä

2 sipulia

2 - 3 valkosipulin kynttä

1 kesäkurpitsa

200 g tuoretta tai pakasteparsakaalia

0,5 tl suolaa

1 tl basilikaa

0,5 tl viherpippuria rouheena



Maitokastikkeeseen:

3 rkl margariinia

0,75 dl vehnäjauhoja

7 dl maitoa

0,5 tl suolaa

0,25 dl muskottipähkinää

120 g vuohenjuustoa



Pinnalle:

1 dl juustoraastetta

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/11 |
12.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Esim. jokin paputäyte.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi yksi seitsemän