Nyt menee ristiin asiat e-pillereiden kanssa,
eikö terveydenhoitaja ymmärrä että alaikäiseen on nyt sekaannuttu kun määrää e-pillereitä. Minulle ainakin tulee mieleen että onhan sentään ikärajat, Tekeekö virkavirheen kun ei tee ilmoitusta.
Minä ainakin jouduin kokeisiin ennen kuin sain pillereitä, ja olin aikuinen. Jos vanhempi ei pysty suojelemaan lastaan, puuttukoon lasten suojelu, En tarkoita tätä tapausta, tässähän vanhemmat huolestuivat ja ovat asiasta vihaisia. vaan yleensä.
Vanhemmille tulisi ilmoittaa jos alakäiseen lapseen on jokin sekaantunut, mahdollisesti hyväksikäyttäjä.
Missä mennään, jokohan ne seksihuoneet tulee kouluihin joita joskus on...
Kommentit (12)
mutta tiedän esimerkiksi tapauksia, joissa ihotautilääkäri on määrännyt e-pillereitä ilman kokeita. Samalla ei ole teiniltä vaadittu juhlallista vakuutusta siitä, että pillereitä ei käytettäisi samalla ehkäisyyn. Vanhemmille ei ole kerrottu pillerimääräyksestä.
Sen sijaan lain mukaan 14-vuotiaan kanssa saa olla sukupuoliyhdynnässä sellainen henkilö, joka on samanikäinen tai suunnilleen samanikäinen, mutta kuitenkin 14 vuotta täyttänyt (ellei laki ole hiljattain muuttunut).
eikö terveydenhoitaja ymmärrä että alaikäiseen on nyt sekaannuttu kun määrää e-pillereitä. Minulle ainakin tulee mieleen että onhan sentään ikärajat, Tekeekö virkavirheen kun ei tee ilmoitusta.
käymättä lääkärissä. Kaksinaismoralismi kukoistaa tässä. Pohditaan kovasti mitä tehdä, ettei teini-ikäisten raskaudet lisääntyisi. Yhtenä vaihtoehtona aina mainitaa että ehkäisyvälineitä pitäisi olla helpommin saatavilla. Mutta entäs sitten jos on. Kamala huuto nousee. Onko mielestänne tosiaankin parempi, että nuori tyttö menee aborttiin? Mitään rikosta ei ko tapauksessa ole tapahtunut, jos myös toinen osapuoli on alaikäinen.
Meinaatko, että kaikki alle 18-vuotiaat, ketkä harrastavat seksiä, rikkovat lakia???
Itse sain ainakin pillerit 15-vuotiaana ja hyvä niin. Ei se vaikuta seksin harrastamiseen, saako pillereitä jostain vai ei. Sukupuolitaudit on tietysti asia erikseen.
Lapsen seksuaalinen hyväksikäyttö
Joka
1) on sukupuoliyhteydessä kuuttatoista vuotta nuoremman lapsen kanssa,
2) koskettelemalla tai muulla tavoin tekee kuuttatoista vuotta nuoremmalle lapselle seksuaalisen teon, joka on omiaan vahingoittamaan hänen kehitystään, tai
3) saa hänet ryhtymään 2 kohdassa tarkoitettuun tekoon,
on tuomittava lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä vankeuteen enintään neljäksi vuodeksi.
Lapsen seksuaalisena hyväksikäyttönä ei kuitenkaan pidetä 1 momentissa tarkoitettua tekoa, jos osapuolten iässä tai henkisessä ja ruumiillisessa kypsyydessä ei ole suurta eroa
teinitytöt harrastaa seksiä teinipoikien kanssa. Ainakin näin mun nuoruudessani, liekö tavat niin paljon muuttuneet sittemmin?
ei neljätoista vuotias ole enää sen ikäinen terveydenhuollossa että sen asioista soitellaan kotiin jos hän itse kieltää sen......
Ja kokeet?
Ainakin minun tuli käydä maksa-arvoissa.
on muutama kuukausi pillereitä syöty?
Ei sellaista käytäntöä ole missään. Yhdeltäkään nuorelta ei varmasti rutiinisti oteta.
T. samainen lääkäri.
että e-pillereitä varten ei tarvita muita "kokeita" kuin gynekologinen tarkastus ja verenpaine, ehkä raskaustesti jos epäilystä on. Ei muuta. Vuoden välein olisi hyvä käydä tarkastuksessa, silloin tehdään gyn. tutkimus, tarkistetaan verenpaine ja muutaman vuoden välein otetaan papa. Ei muuta. Sorry.
Ihme kun ei vanhemmilta kysytty e-pilerien hyväksyntää. Joutuuhan vanhemmat allekirjoittamaan kokeetkin jne. mutta seksisuhteen pimittäminen ei ole lapsen edun mukaista.