Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Pitäisikö olla huolissaan, kun vauva lähes 4kk ei käänny ääntä kohti?

Vierailija
04.02.2009 |

Hymyilee, jokeltelee, seuraa katseellaan, kääntyy kyljelleen ja tarttuu tavaroihin, mutta ei käänny ääntä kohti. En pitänyt tätä mitenkään erikoisena, mutta selatessani tuttuni vauva-kirjaa, niin siellä oli, että kääntyy ääntä kohti 1½kk.



Onko vauvani jotenkin jäljessä tässä asiassa?

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
04.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jotkut lapset ovat vaan niin hyviä keskittymään omiin juttuihinsa, etteivät viitsi joka rapsahdukseen reagoida.

Vierailija
2/4 |
04.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

perusjutut ei varmasti riitä. Jos kuulo on testattu normaaliksi, en olisi huolissaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
04.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

eli osaa sanoa mistä suunnasta ääni tulee.

Vierailija
4/4 |
04.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kerrankin oli sängyssään katselemassa mobilea ja laskin laukkuni lattialle, niin sitä pientä kopsahdusta säikähti niin, että huusi oikein kunnolla.



Eli hyvä, ei tarvitse olla huolissaan. Ei ne kyllä edes 3kk neuvolassa testanneet sitä, eli ilmeisesti sitä ei vielä tarvitse osata. Olisikohan tämä tuttuni sitten hieman liioitellut vauvansa taitoja, jos vauva kääntyikin liikettä kohti tms? Tai sitten se on vain ihmevauva :)



AP

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän viisi kahdeksan