Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Kodinhoidontuesta

Vierailija
01.02.2009 |

Mua niin jännittää,kun alan saamaan kodinhoidontukea,koska tulot tulee romahtamaan ja ihmettelenkin kuinka ihmeessä te muut pärjäätte taloudellisesti tuona aikana,teettekö keikkaa välillä työelämässä vai mitä???Vai onko siipallanne niin hyvät tulot ettei ole huolen häivää..

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
02.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mieheni tienaa kuukaudessa n.1800e, summa vaihtelee koska on tuntipalkalla. Me ainakin pärjätään varsin hyvin, raha riittää siihen mihin tarvii, ylimääräisiin hömpötyksiin ei tuhlata. Onhan se raha joskus vähän tiukalla kun tulee jotain isompia laskuja tmv. mutta aina on pärjätty.

Vierailija
2/7 |
02.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

meidän kunta alkoi nyt vuoden alusta maksamaan n. 150€ kuntalisän kotihoidontukeen (ja anteeksi kun tarkennan, mutta se on siis KOTIhoidontuki, ei kodinhoidontuki, ts. kodinhoidosta ei makseta vaan lasten kotihoidosta, joo ot sori vaan), mikä on kyllä mahtava juttu.



ei oo miehellä suuret tulot, n. 2000€ kuussa jää käteen. asumiseen menee tonni, ruokaan nelisensataa (2 aikuista 2 lasta), lastenvaatteisiin se mitä niihin menee eli ei kauheasti. kirppareita kierrellään ja satunnaisesti jotain löydetään (esim. tällä viikolla hyväkuntoinen travallen välikausipuku kympillä).



ruuassa ehkä vähän säästetään kun ei tehdä liha- tai kalaruokia vaan kasviksista. mitään erikoisia harrastuksia ei ole joihin menisi paljon rahaa, minä käyn kansanopiston kursseilla, mies tekee pienoismalleja, lapsilla on pari kerhoa.



mulla oli ennen tapana shoppailla jatkuvasti, aina jotain pientä, joku kukkaruukku edes jos ei muuta. nyt olen lopettanut sen tavan, enkä ostele enää asioita. sisustan kotia mieluummin siivoamalla ja karsimalla entisiäkin tavaroita pois. vaatteet on mulla aika kotiäitikamaa eli vanhoja ja rumia, pari sellaista vaatekappaletta on, joissa kehtaan mennä "ihmisten ilmoille".

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
02.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei ole miestä jolla olisi hyvät tulot ja yhtään töitä en ole tehnyt hoitovapaa aikana. Töihin menen vasta kun nuorin täyttää 3v. Mistään ei ole puutetta, mutta säätöönkään ei toki mitään jää.

Vierailija
4/7 |
02.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

358€ kotihoidontukea. Lisä siihen ynnättynä.

Miehellä ei edes joka kk tule rahaa, meillä on maatila. Kyllä sitä pärjää kun kirppiksiä kiertää (on muuten niissäkin paikoissa käytetyissä lastenvaatteissa aikalailla uusien hinnat nykyään), tekee ruokia mitä voi syödä seuraavanakin päivänä yms.

Kyllä sitä aina keksii mistä voi säästää :)



Meillä on onneksi säästöjä, niin pärjätään.

Vierailija
5/7 |
02.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei kodinhoitotuki!

Vierailija
6/7 |
02.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Saan kotihoidontukea käteen 583e. Eli bruttona siis: Hoitoraha 314e, siaruslisä 60e, täysi hoitolisä (tulosidonnainen) 168e ja kuntalisä 140e.



Ollaan miehen kanssa opiskelijoita ja siksi saamme myös täyden hoitolisän. Teemme kuitenkin myös keikkaa työelämässä opintotuen ja hoitolisän tulorajojen puitteissa.



Kyllä tässä pärjää hyvin. En oikeastaan edes tiedä muunlaista tapaakaan, koska lapsuudenkotini oli tosi köyhä (lama-aika) joten nyt tunnen oloni suorastaan rikkaaksi (Tosin meillä ei olekaan asuntolainaa niskassa).

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
02.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Saan nettona kuussa käteen lapsilisineen n. 580 €. Asumme Espoossa. Mies saa kuukaudessa käteen n.1800-2000 €. Minäkin jännitin että onkohan meillä varaa siihen, että hoidan lastamme kotona, mutta kyllä se ainakin meillä on mahdollista näillä keinoilla.



- maksamme asuntolainasta pelkät korot



- suunnittelemme ruokaosotkoset etukäteen ja vain perusruokaa halpaa sellaista



-itselleni en ole juuri ostanut mitään vaatteita ja pyrin ostamaan vain kaikki välttämättömimmät perustarvikkeet, samoin mies.



- Kampaajalla käynnit olen harventanut



- meillä onnekas tilanne, että isovanhemmat monesti ostavat lapsellemme vaatteita, vaikka emme ole pyytäneet.



- Matkat yms. huvittelut ovat jääneet hetkeksi vain haaveisiin.



Tässä nyt muutama esimerkki meidän tavoista. En kuitenkaan koe jääväni mistään paitsi. Olemme ajatelleet asian niin, että tämä on niin pieni aika elämästä, että meillä on kyllä aikaa vielä matkustella ja hemmotella itseämme. Nyt on lapsen vuoro.



Niin ja yksi oleellinen jäi sanomatta, että sinä päivänä kun tein raskaustestin aloin hulluna säästämään rahaa tulevaa hoitovapaata varten joten niilläkin säästöillä tulee toimeen jos tulee oikein paha tilanne.