Sanokaa nyt perkule onko teillä kaikilla varakkailla
kesämökit? Mä uskon et kaikilla on jos vaan on rahaa.
Kommentit (9)
Mökkejäkin on moneen lähtöön. Olin kerran yhden perheen mökillä, joka sijaitsi keskellä metsää, mökki oli yhden neliön koppi, johon ei voinut edes vieraita kutsua sisään, kun ei sinne mahtunut kuin yksi ihminen kerrallaan.
Mitä mökillä? Hyttysiä ja landea, hyhhyh. Meillä on pieni kaupunkiasunto kyllä yhdessä Euroopan pääkaupungissa, " kesämökkinä" .
Omaa ei olla ajateltu hommatakaan, matkustellaan mielummin maailmalla.
Ei ole, ystäväperheiden kanssa vuokrataan aina juhannukseksi iso mökki ja se riittää mulle. Mieluummin matkustetaan. Jos jotain hankkisin, niin veneen, mutta edelleen mieluummin matkustan kuin veneilen.
ja tontti on meille riittävän iso (1200m2). Meille tämä on jo tarpeeksi hiljaiseloa eli lomilla lähdetään sitten ulkomaille rannalle tai johonkin kivaan kaupunkiin. Mies varsinkin inhoaa mökkeilyä joten enpä usko, että koskaan mökkiä ostetaan. Lomat halutaan näes viettää niin, että perhe on kaikki yhdessä.
Helpompaa olisi vuokrata kuin omistaa, kun tässä elämäntilanteessa omakotitalokin teettää ihan riittävästi töitä. Me nyt ei kuitenkaan voitu myydä sukumökkiä, kun se on miehen isovanhempien rakentama ja siihen upeaan järvimiljööseenkin liittyy paljon muistoja. Ylläpito on kuitenkin melkoinen riesa, vaikka kaikki rempat yms. me ollaankin ulkoistettu ammattilaisille. Eli ymmärrän hyvin, vaikka kaikki rikkaat eivät mökistä haaveilisi! Tuskin kaikki köyhätkään sitä kaipaavat, ei kaikki haaveile edes omakotitalosta.
Jos asuntolainan lisäksi olisi vielä mökkilainakin niin meidän elämä varmasti tuntuisi huomattavasti vähemmän varakkaalta kuin se nyt tuntuu... Nyt rahaa riittää kivasti ilman että sitä tarvitsee koko ajan laskea, mutta ei nyt sentään niin paljon että sillä kesämökin ostaisi.
MInä en ihmeemmin välitä mökkeilystä ja tässä ok-talossakin riittää puutarhanhoitoa ym. Käytän mieluummin rahaa vaikka shoppailuun, mies autoihin ja moottoripyöriin.