Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Jos sairaala ei suostu antamaan lisämaitoa ilman lääketieteellistä syytä niin kai omat Tuttelit voi ottaa mukaan?

Vierailija
22.04.2008 |

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
22.04.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

kun eivät olleet lisämaitoa antamassa, vaikka kyseessä lähes 5 kg lapsi. Niistä tuli haloota, että mikä juttu tää on, ja sanoin niille mitä mieltä olen usean lapsen äitinä imetyksestä, että on omakohtaista kokemusta milloin maito nousee, kaikki eivät tosiaankaan ole samasta muotista.

Vierailija
2/7 |
22.04.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

On kyllä tehty tutkimustakin, että varsinkin isokokoisilla vauvoilla voi verensokeri laskea haitallisenkin alhaiseksi ensimmöisinä päivinä, jos lisä maitoa ei anneta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
22.04.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse olen molemmilla kerroilla imettänyt niin maan perkuleesti. Mutta maitoa ei vaan nouse millään ennen neljättä päivää. Välillä olen sitten antanut lisämaitoa ja ainakaan Naistenklinikalla ei siitä ole tarvinnut ollenkaan tapella.



Kyllä se vauva siltikin imuttaa koko valveillaoloaikansa...

Vierailija
4/7 |
22.04.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse olen jokaisella kerralla sairaalassa imettänyt 2 tunnin välein ja arvaa vaan imetinkö enää sinä päivänä juurikaan kun pääsin kotiin? en koska en pystynyt, kun teki niin kipeetä. Siis kuopuksen kohdalla.

Nyt odotan viidettä ja todellakin aion vaatia sitä lisämaitoa ja olla tiukkana. Kyllä se maito nousee pikkuhiljaa.

Mulla ei ainakaan ole ollut mitään vaikutusta imetänkö 2 tunnin välein vai 5 tunnin välein.



Ja 4 alkoi sitten viilata pilkkua...

Vierailija
5/7 |
22.04.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onko rintakumeista ollut apua? Entä asentojen vaihto? Ei kannata heti imettää " tunti tolkulla" vaan pieniä hetkiä usein. Vaikka 10 min per rinta, ja tunnin päästä taas. Ja ei tutteli ole myrkyllistä. Jos äiti tulee siitä tyytyväiseksi, niin miksi tehdä siitä numero? Ei ole yhtä ainoaa oikeaa vaihtoehtoa. Jokainen emo tekee niin kuin parhaaksi näkee. Rauhoittukaa, älkääkä taas olko tukkanuottasilla niinkin ihanasta asiasta kuin vauvan ruokinta.

Vierailija
6/7 |
22.04.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

jos imetät ei lapsesi tuttelia tarvitse

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
22.04.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minä olen synnyttänyt neljä kertaa ja jos en sais lisämaitoa vauvalleni niin vaatisin sitä ihan varmasti, koska tiedän tasan tarkkaan millä tavalla mulla maito nousee. Yleensä 4 tai 5 päivä synnytyksestä.

Jos imettäisin 2 -3 tunnin välei sairaalassa niin mulla on rinnanpäät niin kipeet että muuten pysty muutamaan päivään imettämään ollenkaan.

Joten mieluummin annan lisämaitoa välillä sairaalassa ja ja aina seuraavana päivänä olen imettänyt enemmän ja lisämaitoa vähemmän.

Itse tykkään imettämisestä ja olenkin kaikkia imettänyt yli vuoden ikäiseksi joista 6kk täysimetystä.

Vierailija:


jos imetät ei lapsesi tuttelia tarvitse

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi viisi kaksi