2 x päivässä lenkille???
Mulle tuli tänään Sport-lehti, ja siinä oli hyvä juttu äiti kuntoon synnytyksen jälkeen-tyyliin. Siinä sanottiin, että pitäisi pyrkiä käymään kahdesti päivässä vaunuilemassa... joka pisti miettimään että ihanko totta? Kuinka moni täällä käy kahdesti päivässä kävelyllä? Itse en ainakaan ole käynyt kuin kerran päivässä (lenkit tunnista puoleentoista), ja vieläpä " vain" 5 krt/vko, koska olen ajatellut että pitää levätä välillä.
Itse tuossa eilen aloinkin jo miettimään että kuinka paljon liikuntaa voi harrastaa, ennen kuin se alkaa vaikuttaa negatiivisesti maidontuotantoon? Tuo kaksi lenkkiä päivässä tuskin vielä sillä tavoin tekee. Mutta luulisi antavan kyytiä kuitenkin kiloille! :)
Kertokaahan, miten teillä!
Tolleroinen ja Silja 3.2.08
Kommentit (4)
Kuinka pitkiä ajallisesti niitten lenkkien pitäis olla sen lehden mukaan?
kun niistä lenkkien pituuksista ei puhuttu jutussa mitään. Siksi vähän ihmettelen...
Tuohon painon putoamiseen vielä; oon lenkkeillyt tosi ahkerasti (tyttö nyt siis 2,5kk) eikä mullakaan kyllä ole paino pudonnut. Ei oo paljon jäljellä kuitenkaan, 5 kg. Pähkäilin asiaa ja mulla olis tämmönen teoria:
Joittenkin naisten elimistöt saattaa imetyksen aikana pitää tiukasti kiinni " vararavinnosta" just sen imetyksen viemän energian takia. Tämän takia kaikilla ei välttämättä imetys vie kaikkia kiloja... Vähän niin kuin jos oikein laihduttaa kovasti, niin elimistö säätää itsensä säästöliekille eikä rasva palakaan. Oliskohan näin? Voi olla, että tämän on joku viisaampikin jo joskus todennut, mutta ite en oo lukenut (tai en muista).
Tolleroinen
Ekan lapsen ollessa vauva tuli hyvin usein tehtyä kävelylenkkejä kaksi kertaa päivässä, minimissään tunti per lenkki. Ei kuitenkaan ihan joka päivä kahta kertaa, ehkä sellaiset 10 lenkkiä viikossa. Otin siltä kannalta, että on ainut mahdollisuus ennen eläkeikää kävellä 2-3 tuntia päivässä :) Normaalioloissa en kävelylenkeillä tykkää edes käydä, juokseminen on enempi mun juttu. Tokan lapsen imetysaikana tuollaiset kävelylenkit eivät olleet mahdollisia, mutta harrastin useita kertoja viikossa rankempaa liikuntaa. En ole huomannut mitään vaikutusta maidontuloon. Ruokaa kyllä on kulunut.
Mä kyllä lenkkeilin kaksi tai joskus jopa kolmekin kertaa päivässä yli tunnin lenkin tytön ensimmäisen vuoden aikana, tosin en niinkään reippauttani vaan siitä syystä että tyttö nukkui vain liikkuvissa vaunuissa tai kantoliinassa päiväunensa;) Kunto kyllä kohosi mutta raskauskilot pysyivät tiukasti kropassa koko sen vuoden ajan..Tarpeellista noin yletön lenkkeily ei varmaankaan ole, eiköhän se yksi kerta riitä ihan hyvin:)