Mitä pukisit tyttövauvalle hautajaisiin?
Isommalle lapselle on mustiakin vaatteita, mutta puolivuotiaalle vauvalle ei. Pitääkö olla?
Entä saako isommalla tytöllä olla vaaleanpunaiset kengät?
Kommentit (11)
Kiva kun se sit alkaa huutaa siellä kesken toimituksen. Ei hautajaiset ole mikään vauvojen esittely tilaisuus!!!
Meillä oli alle vuoden ikäisellä tytöllä hautajaisissa tummansininen liivimekko (ja vaihtovaatteiksi varattuna sitten mekkoja sillä värillä kuin kaapissa oli)
Tuota tummansinistä meillä on lapset käyttäneet hautajaisissa nyt isompinakin, edellisissä esikoinen oli 5v ja ensimmäisen kerran sai päällensä mustan hameen ja valkoisen paidan. Kuopuksen kengät (silloin neiti 1,5v) taisi olla viininpunaiset... Ja keskimmäinen kulki sukkasiltaan, kun ei kenkiä tullut hankituksi...
Noin pieni vauva voi ihan hyvin lähteä hautajaisiin siistissä potkupuvussa, ei sillä värillä niin ole väliä. Ja vaaleanpunaiset kengät käy loistavasti. Kunhan itselläsi on asianmukaiset vaatteet =)
esim. viininpunainen on ihan ok, eikä kenkien tartte olla mustat. Hei haloo!
nimim. ikuisesti katkera äitinsä hautajaisissa karjuneitten ja juostein paskahousuisten kakaroitten takia.
Oletpas tosiaan katkera. Aina on lapsia ollut hautajaisissa joissa itekin eikä koskaan tuollaista.
Huutavat on viety pois ja surrakin voi vaikka lapsia mukana.
oli vauvalla tummanpunainen/viininpunainen (ei siis mikään kirkas) liivimekko ja parivuotiaalla tumma violetti liivimekko. Ihan hyvin sointuivat hautajaisiin ja kukaan ei kummastellut, itsekin vähän mietin etukäteen. Tosiaan valkoinenkin on tosi hyvä vaihtoehto.
Minäkään en ymmärrä ajatusta ettei lasta saisi viedä hautajaisiin, jos vainaja on ollut koko perheelle läheinen.
Erityisesti vanhojen ihmisten hautajaisissa muksujen on ihan hyvä olla mukana. Lapset oppii, että kuolema on osa elämää (nykyään ollaan niin vieraannuttu kuolemasta, kun vanhukset laitetaan laitoksiin kuolemaan) ja toisaalta samalla lapset muistuttaa surevia siitä, että elämä jatkuu.
Pienikin lapsi osaa olla hautajaisissa ihmisiksi, kunhan häntä ohjeistetaan siitä, kuinka tulee toimia. Meidän lapset eivät ole yksissäkään hautajaisissa juosseet, huutaneet saatika rohmunneet kahvipöydässä. Hautajaisia on kuitenkin jo takana meillä lasten kanssa aika monet. Viimeisimmissä olin kolmen pienen lapsen kanssa ilman miestä.
Vanhempien täytyy vain muistaa, että huonostikäyttäytyvän lapsen kanssa poistutaan vaikka ulos rauhoittumaan, ettei toisille jää samanlaista oloa kuin kasille.
T: muistaakseni 5
Vaikka sattuisi olemaan lasta mielellään hoitavia sukulaisia, niin todennäköisesti hekin ovat mukana hautajaisissa, eli estyineitä hoitamaan.
Hautajaiset usein ovat vielä muualla kuin kotipaikkakunnalla...ei lapsia voi jättää yön yli hoitoon ihan kevein perustein.
Puku saisi olla siisti, ei kovin värikäs. Ja tietysti jokainen pitää huolta siitä että lapset eivät häiritse. Tosin haudalla on kylmä, käsissä kukkalaitetta ja ohjelmalappua ja ehkä virsikirjaa.. siellä voi mennä kauan eikä välttämättä ole helppo vahtia lapsia samalla!
Meidän suvussamme lapset hyväksytään lapsina. Näihin hautajaisiin tulee muitakin lapsia, kukaan ei toivo heidän jäävän pois eikä kukaan varmaan loukkaannu siitäkään, etteivät he osaa/jaksa käyttäytyä kuin pienet aikuiset.
Kiitos vastauksistanne!
ap