Mä en usko noihin ehkäisy petti juttuihin
sitä joko alitajusesti haluaa lapsen tai salaa mieheltä tekee sen
Ehkäsyt niin luotettavia, et ei mahdollista
Kommentit (47)
eikä joku pois deletoitava juttu, jos ehkäisy pettää!
Vierailija:
Minulle " en halua lisää lapsia" merkitsee sitä, että lapsia ei todella haluta, eikä sitä että jos ehkäisy pettää niin synnytän 4 lisää. Joten en pidä noita ns. vahinkolapsia oikeasti ei toivottuina vahinkoina.
paikka, jos on kuvitellut ehkäisyn olevan 100% varma asia.
Itselläni petti kierukka ja meillä oli ja on edelleen hyvä parisuhde, mies halusi lapsiakin jne ja silloin oli jo kolme lastakin, joten ei tarvinnut edes mieheltä salaa toimia.
Ystävältäni petti kondomi. Hän ei olisi halunnut vielä silloin lasta, mutta on tullut asian kanssa sinuiksi. Hänelläkin oli jo asiat kunnossa, aviomies muttei vielä yhtään lasta. Oli tarkoitus vielä vähän aikaa viettää vapaata elämää ja nautiskella.
Minulla petti kuparikierukka. Huomasin raskauden siitä, että tuli kaikki raskausoireet. Tai itseasiassa minä en huomannut enkä epäillyt mitään, vaan kolme raskauttani kokenut ja nähnyt mieheni tokaisi: " Sinä olet raskaana!" Ja niin olinkin.
Mutta aloitus oli taas sitä logiikkaa, että mä en voi uskoa, että lentokone voi tippua, kun ei se koskaan ole tippunut, kun mä olen ollut siinä.
Miten ihmisille voi olla näin vaikeaa ymmärtää todennäköisyyksiä? Vaikka todennäköisyys jollekin satunnaiselle tapahtumalle on pieni, niin sekin yhä sattuu jollekin kohdalle ja voi osua ihan ilman omaa syytä.
Ei pillereihinkään lykätä sellaisia hormonimääriä, että ne ihan varmasti toimisivat joka ikisellä naisella kaikkina aikoina. Ihan 100 % varmuus vaatisi niin suuria hormonimääriä, että niillä olisi jo reippaasti haittavaikutuksia. Ja siltikin varmaan löytyisi aina se yksi poikkeusyksilö ja -tilanne, jolla sekin pettäisi.
Kaikista muistakin lääkkeistä ihmiset yleensä (kai?) kykenevät ymmärtämään, että niillä on esim. haittavaikutuksia, jotka eivät tosin tule kuin pienelle osalle ihmisiä. Lukekaa vaikka niitä lääkepakkausten varoituksia " saattaa aiheuttaa" -kohdasta. Ne on juuri niitä pieniä todennäköisyyksiä, mutta silti todellisia.
Harvinaistahan se on, että esim. pillerit (oikein otettuna) pettävät, mutta ei mahdotonta silti.
Kyllä minulla ainakin pillerit petti. Enkä halunnut lasta joten tein abortin vaikka mies halusi pitää lapsen.
jokainen ehkäisymenetelmä voi pettää.
Itse tunnen äidin, jolla on pettänyt kortsu (no ei mitenkään harvinaista), pillerit, kierukka ja lopulta sterilisaatiokin (klipseillä). Uskomatonta, ja tuo nainen ei ole edes niin dille että ei osaisi ehkäisyä käyttää tai unohtelisi tms.
eli jos lasta ei halua, toinen vaihtoehto on selibaatti. Yksinkertasta
Etkö ole ikinä kuullut, että pillerit eivät ole 100%. Itse niin kovasti uskoin, eikä sitä voi uskoa, että pettäisi, kun ottaa säännöllisesti joka päivä samaan aikaan, enkä koskaan yhtäkään ole unohtanut.
Niin ne vain pettivät :(
Elä usko ap jos et tahdo.
Minä olen pettäneen ehkäisyn tulos, ehkäisy sellainen ettei äiti siihen voinut vaikuttaa itse.
tai otetaan tietoinen riski ja sitten abortoidaan. Vastuutonta ja super itsekästä
Jos olen syönyt 2 vuotta ihan säännöllisesti esim: minipillereitä.
Kellonaikakin ihan sama enkä ole tullut raskaaksi ja seksielämä suht säännöllistä.
tuntuu uskomattomalsta että sen jälkeen vois pettääkin pillerit. Jos pettäis niin niillä pillereissä ois varmaan joku valmistusvirhe. Itse olen sitä mieltä.
Te joilla on pettänyt ehkäisy niin onko se pettänyt heti tietyn ehkäisyn alotuksen jälkeen vai onko käynyt niin että olette vuosia käyttäneet samaa eikä aiemmin ole tapahtunut?
8 on kierukkavauva. Äiti varmaan jotenkin sabotoi sitä? vaikkei halunnut uutta vauvaa heti sisareni perään?
Viisi lasta synnyttänyt ja ehkäisynä ensin pillerit, aina muulloin kuparikierukka. Raskaaksi olen tullut heti kun ehkäisy lopetettu.
Nykyään sterilisaatio kun lapsia ei enää lisää.
4 ensimmäistä annettiin tulla ilman ehkäisyä. siis että missään välissä ei ollut ehkäisyä. Lapset tulivat 5 vuoden sisään neljä lasta.
sitten kun käytin minipillereitä ja lopetin niin kahden kuukauden sisällä olin raskaana.
päivä samaan aikaan, enkä aina muistanut ottaa edes päivittäin, mutta raskaaksi en tullut sen seitsemän vuoden aikana, kun niitä käytin, vaikka seksielämä oli säännöllistä ja vilkastakin. Sen sijaan tulin toisesta kierrosta raskaaksi, kun lopetin pillereiden käytön.
Eli aina jollekin se nalli napsahtaa.
ihmisiä ole oikeasti edes olemassa. Vähän kuin, että liikenneonnettomuutta ei voi sattua kenellekään vahingossa, kun minullekaan ei ole koskaan sattunut ja olen aina itse ajanut moitteettomasti
joka söi pillereitä (sinkku), käytti kortsua yhden illanjutun kanssa ja huomasi kumin pettäneen ja otti jälkiehkäisytabletin vielä varulta ja KUITENKIN oli tullut raskaaksi ja synnytti terveen lapsen. Tosin sai tietää raskaudesta vasta ensimmäisen kolmanneksen jälkeen tavallisella gynekäynnillä. Että eiköhän se ehkäisykin voi pettää..
Oliko hormonikierukka? Missä vaiheessa petti? Mistä huomasit?