Millä rv käyrä näyttää supistukset?
Siinäpäs se asia jo tulikin, eli olen nyt rv 24 ja supistaa. Näkuyykö jo käyrällä?
Kommentit (5)
pitäisi näkyä, tunteehan sen jo vatsaasi koettaessa kädellä :)
cec rv17
Kätilö sanoi, että turha laittaa käyrälle kun ei siinä mitään näy. Vasta rv 30 jälkeen aletaan ottaa käyriä. Muuta tietoa minulla ei asiasta ole.
Tytteli-83
Mutta mulla ei näkynyt synnytyssalissa 41+2. Kätilöt ihmetteli että aika kipeen olonen oot, vaikkei kunnon supistuksiakaan näyttäisi olevan. Noh pitkä tarna, mutta opputulos oli se että ruutuvihkoon kirjoitettiin koska supistaa ja sekuntikellolla katseltiin väliä;)
eli synnytys käynnistettiin rv 40+0 eikä yhtään kunnon supistusta piirtynyt edes siinä vaiheessa, kun tulivat alle puolen minuutin välein... ei ihme, että ei niitä näkynyt äitiyspolin kontrolleissa edeltävillä viikoillakaan. :D
Olin itse tuossa vuodelevossa sairaalassa ja viereisellä pedillä asusteli tuleva äiti, jolla rv 23+4. Hän oli osastollaverisenvuodon ja supistelujen vuoksi. Häneltä otettiin ctg-käyrää päivittäin tuosta 23+4 tilanteesta lähtien.
Mielestäni tuohon toko- eli supistuskäyrälle piirtyi selvästi supistukset ja sydänkäyrä piirtyi myös. Voi olla että paljolti vaikuttaa laitteiden herkkyys ja uutuus ja voihan äidin vatsanpeitteidenpaksuudellakin olla asiaan jotain vaikutusta. Kyseessä oli nimittäin hoikkanen äiti.
Itseltäni seurattiin supistuksia ja sydänkäyrää 28+1 viikoilta alkaen kun jouduin ensimmäisen kerran vuodelepoon.