Vauva väkisin korvikkeelle, miten?
Vauva 9kk ei oo huolinut rintaa kuin öisin 2kk, nyt sitten ei huoli yölläkään. Korviketta en oo saanu menemään yli dl päivässä ja nyt ei mee sitäkään. Annan sit tosi nestemäistä ruokaa vaan.
Nytkin VÄKISIN kaadoin mukista suuhun ja lapsi vain huusi. Suurin osa tulee suupielistä ulos. Tuttipullosta ei tajua mitään eikä nokkaa huoli. Kamala paniikki alkaa olla.
Vielä ei ole kuivumassa, sen tiedän, eikä tarvi sitä jankata et vie lääkäriin. Vaan tarvin kunnon neuvoja millä korvike alas kurkusta eikä suupielistä. Kamalaa tollainen pakkojuotto, ties mitkä traumat saa :((((((((((
Kommentit (11)
Kuulostaa aivan hirveältä!!!!!!!!!!!!!!! Mukista hörppimällä (kyllä osaa tuon ikäinen kun olet kärsivällinen), pillimehua, nokkamuki... ihan mitä tahansa MUTTA EI PAKKOJUOTTOA!!!!!!!!!!
En ole kokeillut pilliä, taidanpa kokeilla. Ei vauvalla vaan ole halua imeä. Kyllä se OSAA hörpätä mutta ei halua!!
Kai sitä nestettä on pakko saada meneen kotona tai vaihtoehtona on sairaala???
Kamalaa tämä onkin, kun vain keksisin vaihtoehdon...
Surullinen ap :(
Tarjoa sitä pulloa tai nokkamukia ruoka-aikaan ensimmäiseksi (kun tiedät lapsella olevan nälkä). Uskoisin, että hoksaa aika pian miten siitä juodaan, kun on kunnolla nälkä. Ruoka vasta sitten kun on juonut edes vähän.
niitähän on melkein joka lähtöön. Noin isoa vauvaa voisi varmaan yrittää juottaa ihan tavallisestakin mukista ilman mitään nokkia. Tai sitten kokeilla tuttipulloa eri mallisilla tuteilla. Nestettä voi toki antaa myös ruiskulla ja lusikalla, tosin se saattaa pitemmän päälle käydä vähän vaivalloiseksi.
Mitä korviketta olet tarjonnut? Oletko kokeillut jotain muuta merkkiä, jos sen maku olisi lapsen mielestä parempi? Tai oletko kokeillut antaa juotavaksi ihan vettä? Ja sekoitella ne maidot sitten ruokiin.
Meillä esikoinen joi hyvällä halulla jääkaappikylmää korviketta mukista, mutta tuttipullossa maidon piti olla lämmitettyä... Joskus voi olla ihan tälläisistä jutuista kiinni.
Tietysti on mahdollista sekin että lapsi on allerginen jollekin korvikkeen ainesosalle ja kieltäytyy siksi juomasta sitä. Tosin varmaan jotain muitakin oireita ehkä ilmenisi...
eikä tuon ikäinen lapsi kuivu hetkessä. Nestemäisen ruuan antaminen on hyvä, mutta älä ala ruokaa säännöstelemään niin kuin edellinen ehdotti. Tarjoat juomaa ja jos ei niin ei, sitten syömään. Ja lusikallisten välissä hörppyjä mukista. Oikea hätä on vasta jos ei oikeasti tule yhtään pissaa esim. puoleen vuorokauteen.
On kumminkin niitäkin päiviä että aika vähän, toisena enemmän.
En ole ruokaa säännöstellytkään, päinvastoin, saa syödä minkä haluaa.
Tuli niin paha olo kun pakkojuotin maitoa. Ja toinen itki :( Mitä teinkään? Olin vaan niin huolissani!
Oppiiko tän ikäinen enää pulloa jos sitkeästi koittaa? Olen antanut vaan NANia. Tuota allergiaa minäkin mietin mut eikö siitä pitäisi tosissaan tulla edes joku näkyvä oire? Iho on hieno ja vatsa toimii hyvin.
ap
ja ehkä jo pitkään jatkuneet ongelmat asian suhteen ovat johtaneet johonkin henkisen puolen ongelmaan lapsella ja vastustaa siksi. Juomisesta ja ehkä syömisestä on tullut suuri ongelma ja ikävä kokemus eikä kukaan halua ikäviä kokemuksi.
Kuulostaa vuorovaikutushäiriöltä johon kannattais hakea jotain asiantuntija-apua.
Normaali tilanteessa lapsi kyllä juo kun sillä on jano eikä näännytä itseään hengiltä. Yritä jotenkin tehdä siitä juomisesta kivaa ja mukavaa, ole ystävällinen ja jos ei juo yritä ystävällisesti vähän ajan pästä uudestaan. Tuon ikäinen osaa kai jo itsekin nostaa tuttipullon/nokkamukin, jospa laittaisit hänen seurakseen lattialle tuttipullon, vähän niinkuin leikkikaluksi.
Pakkojuotto vain pahentaa ongelmaa
Älä pakkojuota, siitä tulee vain ongelma-
Menkää mäkkäriin ja juokaa siellä pirtelöä, eihän siitä tarvitse tehdä tapaa, mutta koita edes. Ja voihan sitä laittaa vaikka oboyta vähän mukaan , ja vähentää sen sitten pois. Lapset voi tukehtua äärettömän pieneen määrään nestettä, älä ikinä pakkojuota!
jatkossakin. Valitettavasti meillä poika 1 v vierotettiin nenä-mahaletkun avulla. Olin aivan epätoivoinen, poika syö koko ajan tissiä, ei lusikkaa ei mitään, kunnes jouluaattona alkoi yhtäkkiä syömään. Sairaalassa olimme asian takia 3 vkoa, aluksi yrittivät väkisin, sitten toinen osasto ja pehmeämmät metodit. Puheterapeuttia auttoi suuresti. Tsemppiä!
Ja onko juolahtanut että nää sun pakkojuotot voi mennä henkitorveen?