Mitä mieltä olet perhepäivähoitajasta, joka hoitaa myös omia lapsiaan?
Eli ryhmässä on oma lapsi tai lapsia. Minua on alkanut vähän epäilyttämään sillä oma lapseni kertoo, että jos hoitajan oma lapsi tekee pahojaan niin kaikki menee minun lapseni syyksi ja tämä joutuu " jäähypenkille" . Tätä sattuu kuulemma useinkin. Ovat samanikäisiä eli 4-vuotiaita. Muuten hoidossa menee hyvin, mutta onko niin, että pph:t hyysäävät omiaan hoitolasten kustannuksella?
Kommentit (24)
Siis nythän on tähän asti jo tullut selväksi, että minä työssäni huudan lapsille, läpsin heitä, annan katsoa filmejä päivät pitkät, en koskaan askartele heidän kanssaan, pidän heitä kellarissa joka päivä, en anna kunnon ruokaa, vaan hernesoppaa jokaikinen päivä, juoruan vain muiden tätien kanssa ja joo, hännänhuipuksi suosin omia lapsiani muiden kustannuksella!
Oikeasti ottaako kukaan niin paljoa paskaa ja epäilyksiä niskaansa kuin me pph:t?
juuri tämä asenne on alkanut ihan todella harmittamaan. Olen jopa harkinnut lopettamista, koska tällä alalla et saa minkäänlaista arvostusta. Jopa " ihan tavallinen" omia lapsiaan hoitava kotiäiti on paljon arvokkaampi kuin me raskasta työtä tekevät pph:t.
Ja tiedoksi vain kaikille epäilijöille: minun lastani koskee samat säännöt kuin hoitolapsiakin. Meillä on oikeastaan vain 2 sääntöä, joita ei missään nimessä saa rikkoa:
- tavaroita eikä muutakaan meillä saa rikkoa
- toista ei kiusata eikä lyödä
Näillä ollaan selvitty.
t. kunnallinen pph
Niistä vain pitää maksaa hoitomaksu.
Eri päiväkodeissa tilanne voi toki olla toinen, on esim. päätetty huonojen kokemusten takia että henkilökunnan lapset hoidetaan muissa päiväkodeissa. Mikään laki ei estä olemassa samassa kuin oma vanhempi.
Jo alkuun lähdin mukaan sillä periaatteella että vieraat hoidetaan niinkuin toivoisin omani hoidettavan.
Omilla lapsilla on samat säännöt kuin muillakin ja allekirjoitanpa minäkin väitteen että omille tulee oltua tiukempi kuin olisi ehkä tarvis. Tavallaan vaatii heiltä enemmän kun he tuntee ja tietää säännöt mitkä meillä on. Toki testaavat niitä välissä urakalla:)
Ihan samanarvoisia on hoitolapsetkin vaikka omiani enemmän rakastankin (mikä kai on luonnollista ja meillekin sallittaneen?).
ne joiden kullannuppuja ei kukaan osaa hoitaa oikein. Aina kokemassa vääryyttä.
PPH on todella raskas ammatti ja ihan pirun huonosti palkattua hommaa. Ihan hyvä, että omat lapset voi hoitaa samalla kun vieraitakin. Palkka kun ei tule kun niistä hoitolapsista... Ja jos omansa laittaa vielä muualle hoitoon, olis niistä maksettava hoitomaksu.
Oma äitini on hoitanut meidät kaikki (4) kotona ja samalla toiminut pph:na. Omasta kokemuksesta voin sanoa, että jos eritavalla on meitä kohdellut niin ei todellakaan niin päin että olisi suosinut. Aina piti lelunsa jakaa ja hoitolapsien omat lelut tietty oli heidän omiaan joihin meillä ei ollu mitään asiaa. Joka ikisestä rollimisesta saatiin kunnon kuulustelu aikaan ja jos joku hoitolapsista sitten meitä rääkkäs niin eipä ollut ihan saman kokoluokan kuulustelu heille. Uskon todella, että mieluummin näin päin se menee aika monella hoitajalla joilla omia lapsia hoidettavien lisäksi.
Lapset joutuvat jakamaan äidin, lelut, oman huoneensa.... Lisäksi joutuvat tahtomattaan isompien, ilkeiden lasten kiusanteon kohteeksi, vaikka yritän siitä tietysti suojellakin. Toki on mukavaa, että lapsilla on kavereita, mutta kun hoitolasten ikää ei voi itse valita... Kuten eräs kollegani sanoi " tätä työtä tehdään omien lasten KUSTANNUKSELLA" . Siitä voitte siis päätellä saavatko hoitajan lapset paistatella pelkästään oman äidin suosiossa päivät pitkät :/
tiukempi omia lapsiani kohtaan kuin hoitolapsia ja myös 100% varmuudella omat lapset jäisivät myös huomio osalta hoitolasten varjoon hoitopäivän aikana ja sen jälkeen he vasta saisivat äidin jakamattoman huomion. Mutta uskoisin ainakin meidän lapsilla lisäävän ns. " häiriökäyttäytymistä" (jos sitä nyt siksi voi kutsua), jos meillä hoitolapsia olisi, juuri siksi että joutuvat jakamaan äitiä vieraiden lapsien kanssa (on ensin vieraita), jakamaan lelut jne jne. Mä joskus ajattelin alkavani pph, mutta olen haudannut koko ajatuksen jo ja palaan takaisin hoitoalalle muuten ja vien omat lapseni hoitoon
omia lapsiakohtaan kuin vieraita. Tiedä sitten, itse olen harkinnut että otan omien lisäksi pari lasta meille kotiin. En usko, että pystyisin laittamaan oman lapsen tekoset toisen syyksi.
vaadin omaltani ihan liikaa :( En koskaan laittaisi hänen tekosiaan hoitolasten syyksi. Tottakai on hän on minulle rakkain, hän on oma, mutta ei se oikeuta minua sälyttämään pahantekojen syytä muille. Tekisin itse karhunpalveluksen lapselleni. Miten hän pärjäisi koulussa tai eskarissa, kun äiti ei olekaan paikalla " suojelemassa" .
Oulussa ei saa enää ainakaan kunnallisena pph:na hoitaa omaa lapsenlastaan.
jotka ovat hänen ryhmässään. Nuo lapsukaiset saavat terrorisoida koko porukkaa, ei hyvä juttu sekään!
työskentelevät eivät saa sitten hoitaa omia lapsiaan?
paljon perhepäivähoitajia. Heistä parilla on omia lapsia joita edelleen hoitavat kun ovat sen verran pieniä. Ja kyllä valitettavasti se on niin, että ne hoitajien omat lapset pääsee ku koirat veräjästä tehtyään jotain piruutta. Ja jos joku toinen lapsi vahingossa kolauttaa hoitajan lasta leikkien tiimellyksessä niin on piru irti kun pph rääkyy puistossa sille hoitolapselle. Tätä pari kuukautta katseltuani päätin etten ikinä vie lastani pph:lle. Sitä en sano että kaikki pph:t olisivat tällaisia, varmasti suurin osa pystyy kohtelemaan sekä omia että hoitolapsia tasa-arvoisesti, mutta eipä se paljon lohduta jos sattuu sellainen hoitaja jolle se oma on niin herranterttu...
Eli varahoitoa joutuu käyttämään, kun
- hoitsu on kipeä
- hoitsulla on loma
- hoitsun lapsi/lapset on kipeitä
eli jatkuvasti!!
Ja hän muistelee sitä ja on ehkä vähän huonokin omatunto siitä, että esim. me omat lapset emme pääseet äidin syliin hoitopäivän aikana, koska se oli varattu hoitolapsille. Me kun saimme olla kotona ja ne hoitolapset tarvitsivat näin ollen enemmän sitä syliä, perustelee äitini. Ja varmaan ihan oikeassa. Mulle ei ole jäänyt mitän traumoja eikä muistikuvia tuosta.
Mutta kaikenlaisia mahtuu joukkoon. Kannattaa valita hoitaja, josta on jo kuullut jotain. Meillä lapsi on hoitajalla, jonka lapset ovat jo muuttaneet pois kotoa.
Eilen jo laitoinkin siihen kejuun, jossa kyseltiin, että mistä tunnet olevasi alempiavoinen, kuin muut av-mammat.
Nyt tuli syntilistalle vielä tuokin, kun lapsenlapsi on hoitoryhmässä. Ja kunnallinen pph olen.
Mutta ainakin yritän kohdella samanarvoisesti muita lapsia.
Ja varsinkin niille, joilla useampi oma lapsi ryhmässä, sillä työ on palkkaan nähden hyväntekeväisyyttä...Ja vielä tosi rankkaa työtä. Itse en varmasti jaksaisi, kun omissakin jo riittävästi puuhaa...
Ja sekin on melko yleistä, että pph mummina voi hoitaa lapsenlapsiaan omassa ryhmässä. Oma äitini ainakin on tasapuolinen kaikille lapsille vaikka ryhmässä olisi lapsenlapsi. Ja kyllähän päiväkodeissakin lastenhoitajat voivat hoitaa omaa lastaan, jos sattuu olemaan siinä ryhmässä.
mihinkähän tämän oman vien siksi aikaa, kun minulla on hoitolapsia hoidossa ;-D
t. kunnallinen pph (lokaa niskaan vaan), joka hoitaa omaa lastaan ryhmässä