Voiko lääkkeiden käyttötapaa itse rukata?
Mitähän tapahtuisi, jos esim. masislääkettä söisi vain joka toinen päivä täyden annoksen? Silloin voisi joka toinen päivä elää normaalia elämää ja joka toinen päivä olla lääketokkurassa. Onnistuisko?
Kommentit (9)
Näin ollen lääkkeen teho alenee ja voi jopa aleta niin paljon, ettei siitä ole mitään hyötyä.
Lääkärin määräämiä annostuksia ei pitäisi IKINÄ mennä ruksaamaan omin päin. Näistä on aina keskusteltava lääkärin kanssa.
t. 2
ihana ja energinen päivä mulla oli, kunnes illalla tajusin unohtaneeni ottaa masennuslääkeen. Tänään otin taas ja on palattu normaaliin. Neljän viiden aikana iskee järjetön väsy. Yritin äsken nukkua mutta en saanut unta. Olo on turta ja mikään ei tunnu miltään :(.
Vierailija:
Ota siis yhteyttä lääkäriin. On olemassa lääkkeitä, jotka eivät tee oloa väsyneeksi ja tokkuraiseksi.
Vuosia sitten olin Cipramililla. Lopetin käytön, koska jo käytön aikana ajattelin että elämä ei ole näin sävyttömänä elämisen arvoista. Vaikutuksen hälvetessä vasta tajusin, miten turta olin ollut. Vannoin ettei koskaan enää.
Nyt sitten elämäntilanne sai taas ahdistumaan ja kokeilin tätä Sertralinia. Ihan sama juttu. Ei ahdista ei, mutta onko tämä nyt elämää tämäkään. Mieluimmin olen sitten ahdistunut mutta sentään ELÄN enkä vaan odota milloin pääsis taas nukkumaan.
että entä jos nostais päiväannosta mutta ottais vaan joka toinen päivä? Pysyis lääkeen taso korkeampana ja lähes tässä mikä nyt on.
Onko ihmisellä oikeus päättää itse tällaisesta asiasta? Saako valita sen, että mielenterveysoireet hankaloittaa esim. työelämässä pärjäämistä? Jos vaihtoehto on väsymys ja tokkura? Saako valita " hulluuden" ?
Vierailija:
että entä jos nostais päiväannosta mutta ottais vaan joka toinen päivä? Pysyis lääkeen taso korkeampana ja lähes tässä mikä nyt on.
Ihan oikeasti: jos koet elämäsi lääkkeen kanssa vaikeaksi, miksi et voi ottaa yhteyttä lääkäriin sen sijaan, että alat itse säveltämään annosten kanssa? Ja kannattaisi todella miettiä, tarvitsetko lääkettä lainkaan, mutta tästä on kaikkein parasta jutella lääkärin kanssa.
Asia ei ole noin yksinkertainen. Kerta-annosta suurentamalla suurennat sivuvaikutusten riskin, mutta se ei kuitenkaan riitä pitämään lääkeaineen vaikutusta yllä 48 tuntia.
- En haluakaan että vaikutus pysyy 48 h. Riittäisi jos jonkin verran tasaisi ahdistusta.
Ihan oikeasti: jos koet elämäsi lääkkeen kanssa vaikeaksi, miksi et voi ottaa yhteyttä lääkäriin sen sijaan, että alat itse säveltämään annosten kanssa? Ja kannattaisi todella miettiä, tarvitsetko lääkettä lainkaan, mutta tästä on kaikkein parasta jutella lääkärin kanssa.
- Koska juuri pari päivää sitten olin lääkärissä ja sovittiin että jatkan tällä samalla annoksella. Silloin oli käynyt juuri niin kuin pelkäsin. Eli olin oppinut olemaan turtunut puupökkelö. Eilen kun lääke unohtui ja turrutusefekti oli heikompi, nauroin pitkästä aikaa ja tunsin oikeaa iloa! Kaipaan sitä tunnetta nyt NIIN paljon.
Ja mitä lääkeen tilalle sitten? Pyysin lääkäriltä bentsodiatsepameja että voisin käyttää niitä silloin kun ahdistaa liikaa, mutta se ei hänelle käynyt... Koetin selittää että osaan käyttää ja olen käyttänyt bentsoja aikaisemmin vastuullisesti. Mutta ei.
Tämä Sertralin turrutti ahdistusta heti ekasta päivästä neljäsosan annoksella. Eli mitäpä jos käyttäisin lääkettä bentson tapaan lieventämään ahdistusta jos on tarpeen?
Kun lääkitystä määrättiin, sanoin lekurille että masis ei ole ongelma vaan ahdistus. Kun aloitin lääkityksen, lievä masennus paheni potenssiin kymmenen! Nyt olen lähinnä palannut normaaliin masennuksen osalta, plus väsymys ja turtumus. Ahdistukseen lääke kyllä auttaa, mutta ei tämä olen tämän arvoista!!!!
terv. proviisori