Ystävästäni ei ole äidiksi, pelkäänpä...
Siis tämä 38v. rouva on hankkiutunut raskaaksi vain, ettei myöhemmin kaduta. Rv on jo 33, mutta hän ei ole kertonut raskaudestaan " koska se on niin noloa" . Aikoo palata heti äitiysloman jälkeen takaisin töihin, " ettei uraputki katkea" . Ei ole hankkinut lapselle vielä mitään " koska kaikki on niin kallista, sillä hinnalla ostaisin itselleni vaikka takin" . Jne.
Voinko ystävänä tehdä mitään muuta kuin katsella vierestä?
Kommentit (3)
Rv 33 ja ei ole kertonut raskaudestaan...
Tai sitten ei. Jotkut vaan ei uskalla heittäytyä omasta oravanpyörästään hetkeksi sivuun. Säälittävää kylläkin.
Eihän sitä tiedä mitä tämä tulevä äiti todella ajattelee. Ei kaikki osaa kertoa avoimesti tuntemuksistaan. Hän voi olla todella pelokas siitä suuresta muutoksesta minkä vauva tuo tullessaan kun ikääkin on jo noinkin paljon. Rohkaise ja kannusta ja ihaile miten kivaa ja ihanaa on että saavat vauvan!
Vierailija:
Lisäksi. Ystäväsi asenne voi muuttua kunhan vauva syntyy. Olen nähnyt, miten epätodennäköisistä äiti-hahmiosta kuoriutuu leijona-emoja, kunhan vauva syntyy ja on maailmassa.