Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Miksi läskien " salaatti" sisältää fetaa, pähkinöitä, vuorenjuustoa, pinjan siemeniä, kinkkua, kananmunaa, majoneesia tms.?

Vierailija
27.01.2008 |

Kaloreita on varmaan enemmän kuin pyttipannussa konsanaan! Onko se jotenkin paremman kuuloista, jos ruokaa voi kutsua salaatiksi, vaikkei siinä olisi kuin muutama salaatinlehti antamassa vähän vihreää väriä noiden kaloripommien seuraksi?

Kommentit (12)

Vierailija
1/12 |
27.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Opettele edes kirjoittamaan, pahvi!

Vierailija
2/12 |
27.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

BMI20

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/12 |
27.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pähkinät jne.



Katsoppas, kun ihan me normaalipainoisetkin voidaan syödä hyvää ja jopa runsaskaloristakin ruokaa. Määrä ja kokonaisuus ratkaisee.



Oletko sinä ap niitä ihmisiä, jotka ostavat kaiken jääkaappiin " kevyt" tuotteina, ja sitten koko illan onnettomina järsivät mauttomia riisikeksejä - " kun niissä on tosi vähän kaloreita" ?

Vierailija
4/12 |
27.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

sen ilmaisi. Kokeilkaapa joskus vaihtaa ne rasvaisemmat juustot raejuustoon ja vähän maissia, tai tonnikalaan. Lisäksi sinne voi laittaa omenaa, herkkukurkkua siis jotain muuta kuin rasvaisia pähkinöitä ja siemeniä, raastettua porkkanaa. Salaatti on hyvä opetella syömään ilman öljyjä ja kastikkeita, yllättävän nopeasti huomaa miten hyvältä tuoreet kasvikse maistuvat, eikä edes halua pilata niiden makua jollain kastikkeella. Kehottaisin myös ostamaan marinoimattomina lihat ja kanat. Kun pitkästä aikaa esim. paistaa kanaa ja laittaa siihen vain suolaa, on se yllättävän hyvää ja kananmakuista. Lapsetkin tykkäävät.

Vierailija
5/12 |
27.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta näin normaalipainoisenakin suosittelen salaattiin jotain noista salaatissa olleista. Salaatin lisäksi ihminen tarvitsee hyvää rasvaa ja proteiinia, ja niitä ei pelkässä salaatissa ole. Mutta tosiaan jos noi ottavat pääosan, niin sitten suhteet ovat pielessä pahasti.



Ja teille pinjansiemenistä vinoileville. Menkää kauppaan katsomaan, kyllä siellä on pinjansiemeniä.

Vierailija
6/12 |
27.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

että pyttipannun kalosimäärä ylittyisi :)



Kyse on vain määristä! Feta-pinjansiemensalaatti on ihan kevyt annos, jos noita lisukkeita on vain kohtuumäärä. Pähkinöissä ja pinjansiemenissä on lisäksi niitä kaikkein terveellisimpiä rasvoja, joita elimistö tarvitse (elimistö kärsii liian vähärasvaisesta ravinnosta, laihduttajankin tulee syödä jonkin verran rasvaa päivittäin).



Kinkku sitäpaitsi on ihan laihdutusruokaa, yleensä kinkun rasvapitoisuus on vain muutaman prosentin luokkaa. Huomattavasti parempi vaihtoehto se on kuin joku vähärasvainen juusto, kaloreitakin on samanverran kuin tonnikalassa.



Eikö kuitenkin ole parempi syödä salaatti, jonka kalorimäärä on n. 300-500 kaloria, kuin pizza, jossa kaloreita on kolminkertainen määrä?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/12 |
27.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

hyviä öljyjä tai juuri pähkinöitä. Ja uskokaa tai älkää, lihavankin täytyy syödä myös rasvaa. Moni vitamiini on rasvaliukoinen, joten jos ei syö rasvaa, voi jättää sen salaatinkin syömättä. Määrä on sitten eri asia. Mutta jos on hyvän makuinen ruoka, niin miksi se kenellekään toiselle kuuluu miksi sitä syö.



Minusta ainakin pinjansiemeniä ja halloumia sisältävä salaatti on herkku, eikä mikään laihdutusruoka.

Vierailija
8/12 |
27.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

isolla. Kai teillä on jo siivottuna Kuusen neulaset ja pakastimessa odottaa vihdat Koivun oksista????????

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/12 |
27.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyse oli siitä, että jos kirjoittaa pinjan siemenet, niin kyse on Pinja nimisen tytön siemenistä ;)

Vierailija
10/12 |
27.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

...niin kannattaisi pitää mielessä, ettei vähärasvaisuus ole terveellisyyden synonyymi. Pähkinät ja siemenet ovat tärkeitä esim. kasvissyojän ruokavaliossa ja varmasti muillakin.



Väliaikaisella laihdutuskuurilla oleminen on tietysti ihan eri asia kuin pysyvä terveellinen ruokavalio ja siinä pitänee ottaa huomioon erilaiset asiat. Puutteellisella ruokavaliolla ei kuitenkaan loputtomiin elä ja ihminen tarvitsee ihan sitä rasvaakin - puhumattakaan muista ravintoaineista, joita mm. pähkinoissä ja siemenissä on.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/12 |
27.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

vaikka sairaaloisen läski olen

Vierailija
12/12 |
27.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

t bmi 41

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme kahdeksan kolme