Eevin siskolle tai veljelle nimi?
2-vuotiaasta Eevistä tulee kohta isosisko. Mitä ehdotatte pikkusisaruksen nimeksi?
Kommentit (11)
Eevi on energinen, mutta lähes kalju, iloinen TYTTÖ. Ehdotuksenne ovat lähes niitä, joita ollaan ajateltukin. Itse äänestän Ollia, mutta mies ei. Eeli on tällä hetkellä vaihtoehdoissamme ykkösenä.
Eeli
Veeti
Eetu
Peetu
Seetu
Eero
Leevi
Aada
Aava
Emmi
Emma
Iina
Iisa
Jos siis tykkäät että nimet samankaltaisia ja ne rimmaa keskenään..
Mieti kun huudat Eeviä tai Eeliä muutaman vuoden päästä sisään, syömään, siivoamaan jälkensä tms. niin aina ne kysyy että siis kumpi?
Tästä syystä meillä Emilian veli ei ole Emil.
Emmi, Emma, Ella, Elsi, Elli ja Emilia ovat jo lähipiirin käytössä. Muita E-tyttö ehdotuksia?
Ovatko Eeli ja Eevi liian samanlaisia?
Kumpikin lapsi ansaitsee oman nimensä, ei melkein kopiota toisen nimestä. Itse en antaisi edes samalla kirjaimella alkavaa nimeä, saati sitten samaa nimeä yhden kirjaimen erolla.
Vierailija:
Ovatko Eeli ja Eevi liian samanlaisia?
Muita ehdotuksia pojalle (voi tulla toistoa):
Iiro
Iivo
Aapo
Aaro
Ossi
Otto
ja E-nimiehdotuksia tytölle (joku näistä saattoi olla ei-listassasi):
Elina
Essi
Elma
Eerika
Enni
Tehän keskustelette nimistä paljon aktiivisemmin kuin mieheni...hän tahtoo nähdä vauvan ennen nimikeskusteluja.
Iivo ja Aapo ovat aivan ihania, tytöistä taas Enni ja Aava jäivät mieleen! Kiitos! Ne ovat Eevn tapaan pehmeitä nimiä. Toinen nimi tulee olemaan Vilhelm tai Amalia ...sukupuolesta riippuen! :)
Vasta nyt kirjoittaessani nimiä huomasin, kuinka samanlaisia Eevi ja Eeli ovat. Eevin pikkusisaresta ei tule Eeliä!!!!
Eevi & Aatu / Aatami
Eevi & Viivi
Eevi & Eeva
.
Tai siskosta Iina tai Kia