Millainen nainen hakeutuu luokanopettajaksi? mielikuvia??
Kommentit (17)
Usein musikaalinen ja oikeistolainen/konservatiivinen maailmankatsomus.
täällä yksi ope, joka kulutti kouluaikoinaan (silloinen yläaste) penkkiä enemmän jälki- istunnoissa ja kahviloissa kuin oppitunneilla. Opiskeluaikanakin istuin enemmän baarissa ja bileissä kuin luennoilla.
Nuttura ei kiristä enkä ole muutenkaan kovin sovinnainen, pidetty ope kylläkin =)
Nappiin meni tuo kiltteys ja uskovaisuus. Mutta vasemmistoa kannatan.
Varma tieto, mulla on 105 opettaja tuttavaa ja kaikki on jotain noista ;)
sijaan jonkin asteen uskovaisia ja sovinnaisia ovat kaikki. Ja muutenkin sellaisia näppäriä ja kivoja, harmittomia perusihmisiä.
Valitse alkoholisti... aina voi syyttää viinaa :)
Tosin en ole elämässäni ensimmäistäkään krapulaa kokenut (enkä ole pysyvästi kännissäkään ;)
tai niin no, narsistihan ei koskaan myönnä olevansa narsisti - jos olenkin sellainen =)
Uskovainen? En tiedä yhtään varsinaisen uskovaista luokanopea, useimmat ovat tapakristittyjä ja moni jopa ihan ateisti (esim minä)
Kilttejä ja sovinnaisia? Ette ilmeisesti ole koskaan olleet opehuoneessa kuuntelemassa juttuja =) puhumattakaan kun opet ovat viihteellä.
verbaalisesti lahjakkaita, usein harrastaneet nuoruudessa musiikkia, liikuntaa tai muita taideaineita varsin tavoitteellisesti.
Minä en ole opettaja.
teräväpäinen, positiivinen(tekopirteäkin?), aika tavallinen elämänkatsomus ja arvomaailma sekä habitus,aidosti lapsista pitävä idealisti.
Vierailija:
Kilttejä ja sovinnaisia? Ette ilmeisesti ole koskaan olleet opehuoneessa kuuntelemassa juttuja =) puhumattakaan kun opet ovat viihteellä.
Ja oon sitä huumoria kyllä sen verran nähnyt ja kuullut, että ei sillä paljon kannattaisi rehennellä. Jokainen ihminenhän on omasta mielestään huumorintajuinen, mutta ei se tarkoita, että se olisi totuus.
osaa laulaa piirtää ja urheilla. Tästä syystä pitää niistä liikaakin meteliä. Ne kun ovat valintakokeessa vaadittuja.
mutta ei uskallusta ottaa riskejä.
Olen ollut ihan hyvä oppilas, mutta en todellakaan mikään kiltti tyttö! En pidä itseäni tekopirteänä ja vaikka drinksu maistuu, niin alkoholistikaan en ole. Enkä uskonnollinen..
Teillä on mielenkiintoinen kuva opettajiksi hakeutuvista ihmisistä, kaikenlaisia tietysti on, mutta tosiaan, opettajainhuoneen tai opebileiden jutut voisivat yllättää monet.. :)
t. ope
Voi että millaisia mielikuvia teillä on... Minä sanon, että me opettajat ollaan ihan tavallisia ihmisiä, sellaisia kuin kaikki muutkin, niin hyvässä kuin pahassakin. Mielestäni opettaja on nykyään ennen kaikkea ammatti, joka vaatii tietynlaisia ominaisuuksia, ihan niin kuin kaikki muutkin ammatit.
Ja puolitosissani sanon, että alalle hakeutuu sellaiset naiset, jotka eivät vielä tiedä, millaista tämä työ oikeasti on...
Oikein hävettää, mitä mielikuvia ihmisillä minustakin mahdollisesti on.
ja olettaa muidenkin olevan fiksuja ja halukkaita oppimaan.