Katoitteko eilen sitä ohjelmaa FST:ltä jossa Vallu Valpio sanoi ettei suomenruotsalaiset aja Toyotalla tai käytä 501:iä?
Kommentit (8)
pannut Tawastian takahuoneessa satoja naisia. Joku laski jossain, että sillä on täytynyt olla yli 10 naista illassa, joten ihan turha jätkä se ei voi olla.
tantan sijaan siinä olisi pitänyt olla wallun ikäiset pohjanmaan suomenruotsalainen ja stadin suomenruotsalainen.
Sipoosta pöndempiä saakin sitten etsiä varmaan jostain pohjois-karjalasta.
Tämä on ihan totta!
Kuka muu pönkittäisi enemmän bättre folk imagoa kuin ankkalammikon suomenruotsalaiset? Sori vaan, mutta se on juttu, jota halutaan pitää yllä. Suomenkielisten kiusaksi vai omanarvon nostoksi. Ehkä molempia. Tietyllä statuksella on helpompi pitää yllä pienen vähemmistön kieltä.
Tosissaan ei tarvitse ajaa kuin Nikkilään, niin Bjarnet ei Viljoista paljon poikkea!
kyl just ajaa toyotalla. kumma mies
täällä suomenruotsalainen perhe, jossa 2 toyotaa!!
Niinhän se on että suomenruotsalaiset ovat samanlaisia kuin suomenkielisetkin, jotku ovat vähän rikkaampia mutta suurin osa " tavallaisa" ihmisiä.
Itse tunnen monta suomenruots. jotka ajavat Toyotalla ja käyttävät Leviksiä, oli muuten tosi stoeroetypinen ohjelma, täynnä ennakkoluuloja.
Se hienostotantta oli kyllä yliveto:))), en ole ikinä tommosta livenä tavannut vaikka olenkin suomenruotsalainen, tosin ei stadilainen.