Missä pk-seudun hauskimmat lasten sisäleikkipaikat? Maksullinen/ilmainen? Kaikki vinkit kehiin!
Me käydään leikkimässä mm. museoissa, esim.
- WeeGee-talon lastenmuseossa
- Kansallismuseon Vintti-työpajassa
- Teatterimuseon " ullakolla"
Nämä kaikki maksullisia toki.
Kauppakeskusten leikkipaikat on tietääkseni muut maksullisia (ainakin Kamppi, Sello) mutta keskustan Stockmannin Tenavatupa on ilmainen 1h ajan.
Sitten on näitä pienempimuotoisia ilmaispaikkoja, esim hampurilaispaikkojen kiipeilytelineet, ainakin Ruoholahden mäkkäri, Kirkkonummen mäkkäri, muita?
Ruoholahden ostarin Verkkokaupassa on lasten ilmainen pallomeri. Onko muissa kaupoissa?
Kommentit (14)
WeeGee-talo löytyy Tapiolasta, espoolaisia museoita saman katon alla, www weegee fi
Teatterimuseo taas on Helsingin Ruoholahdessa Kaapelitehtaalla www teatterimuseo fi
En ole ihan varma. Löytyisi varmaan googlaamalla.
Lastenmuseo, Ikea, ja HopLop suosiossa meilläkin
Malta vielä vähän aikaa, HUIMALA avataankin aikaisintaan vasta helmikuun lopulla (päivitetty 17.2.2008)
HUIMALAn rakentaminen on vienyt paljon enemmän aikaa kuin osasimme arvioida. Tällä hetkellä näyttää siltä, että saamme kaiken valmiiksi aikaisintaan helmikuun lopussa. Olemme todella todella pahoillamme tästä viiveestä. Voit rekisteröityä sivuillamme HUIMALA-klubiin. Tiedotamme avaamisaikataulusta myös sitä kautta heti kunhan se on meillä tiedossa.
Seikkailulabyrintti
Tällaista ei ole Suomessa aikaisemmin nähty. Tämä ei ole pelkkä kiipeilyteline, vaan useista jaksoista koostuva kokonainen suuri seikkailu. Kahdeksan metriä korkea, satojen neliömetrien laajuinen, muinaisen Inka-temppelin näköinen rakennelma on täynnä liukumäkiä, kiipeilyverkkoja, köysiratoja, sokkeloita, salakäytäviä, piilopaikkoja, esteratoja ja riippusiltoja. Meno on melkoista kun 300 pientä seikkailijaa rientää kohti seuraavaa haastetta. Tästä riittää kotona kerrottavaa pitkään.
Monilajikenttä
Vaikka HUIMALAssa saakin mennä oman mielensä mukaan, on välillä hauskaa pelata joukkuepelejä isommassa porukassa. Sitäpaitsi pelatessa saa helposti uusia kavereita. Kentillä voi pelata jalkapalloa, koripalloa ja sählyä ja ne on nostettu usean metrin korkeuteen tuoden pelaamiseen lisäjännitystä.
Pöytäpelejä
Joskus tekee mieli pelata kaksistaan parhaan kaverin kanssa tai vaikkapa haastaa iskä matsiin. Lajiksi voi valita esimerkiksi ilmakiekon tai pöytäjalkapallon.
Sähköautorata
Nyt on lasten vuoro istua ratin taakse. Isän, äidin tai kaverin saa ottaa kyytiin, ja välillä voi vaihtaa kuskia. Eikä tämä rata ole mikä tahansa, vaan se sukeltaa välillä luolaan!
Pallotykkiareena
Tämä ei ole mitään räiskintää, nyt tähdätään kieli keskellä suuta erilaisiin maalitauluihin. Menikö viimeinen laukaus ohi? Ei se mitään, pehmeät pallot palautuvat nopeasti takaisin uutta yritystä varten.
Pomppulinna
HUIMALAssa pomppulinnakin on tavallista hienompi. Ensin pompitaan, sitten kiipeillään ja lopuksi lasketaan liukumäkeä. HUIMALAn yhteistyökumppanit voivat lainata toista pomppulinnaa omiin tilaisuuksiinsa.
Trampoliinit
HUIMALAssa on eri ikäisille omat trampoliinit, myös pikkukengurut voivat loikkia turvallisesti omaan tahtiinsa. Vaikka HUIMALAn katto on 8 metrin korkeudessa, niin nämä trampoliinit takaavat sellaiset pomput että on syytä varoa kattoa!
Mini-HUIMALA
HUIMALAn toisessa kerroksessa on perheen pienimpien ikioma seikkailualue. Täällä pikkuseikkailijat eivät jää isompien jalkoihin ja leikkivälineet ovat sopivan kokoisia.
Myös Mini-HUIMALAssa on kiipeilytelineitä ja tietysti kaikkien tenavien ikisuosikki, pallomeri. Moni taapero toteaakin: miksi mennä pallomerta edemmäs!
Minikaupungissa voi ajella erilaisilla pikkuautoilla ja mopoilla. Pikkuiset voivat sepittää omia mielikuvitustarinoitaan eri tyylein rakennetuissa pienissä taloissa. Täällä syntyy vaikka pienoisnäytelmä, jonka voi esittää äidille ja isälle. Aplodeja!
Kaiken aikaa ei jaksa hurjaa meno
Käytiin Huimalassa ja lapset viihty aika hyvin. Paikka on kivemmin koristeltu kuin Vantaan Hoplop, mutta ei siellä hirveesti mitään enempää ollut.... Ainakaan meidän lapsille.
Meitä Vantaan Hoplop on lähempänä ja Huimalaan maksaa meiltä yli kaksi kertaa enemmän sisään, joten varmaan käydään jatkossa useammin Hoplopissa.
Kiva että tällaisia paikkoja tulee lisää.
lapset leikkii helposti kaksi tuntia, melkein säässä kuin säässä, ryöjäävät hiekkiksessä, juoksevat ja saavat raitista ilmaa..
pk-seudulla vaikuttas siltä kuin kaikki hemmetin ikeat ja jumbot olis täynnä tylsistyneitä äitejä ja hikistä ilmaa haukkovia lapsia...
ja onkohan niitä muuallakin? Ja sitten tässä kuussa pitäisi Espooseen avautua kilpaileva yritys, se Huimala.
Siitä tulee isoin ja hienoin ja makein!
huimala piste fi
Hankehan sai rakennusluvan vasta viime viikolla. Aika vauhtia saavat pitää.
Vierailija:
Siitä tulee isoin ja hienoin ja makein!
huimala piste fi
meinaan toi huimala siellä joutuu maksaa aikuisestakin ja ihan samanlaiselta vaikuttaa kuin nuo muutkin
ei se iso ole, eikä mikään riehumispaikka, mutta ihan ok. Ratsastustallien vieressä siis.