Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Matkarattaat?

04.01.2008 |

Kokemuksia kaipailen matkarattaista. Meidän lapselle (2v.) tarvittaisiin nimen omaan matka käyttöön soveltuvat rattaat. Lentokentälle ja kaupunkiajeluille. Mitään rimpula sateenvarjorattaita marketista en halua, jotkin vähän paremmat pitäisi olla. Eniten arvostan pieneen kokoon taittuvia, kevyitä, kunnon pyöriä ja tilavaa tavarakoria. Tietysti hiukan mahdotus yhdistelmä, mutta kyllä varmaan jotain kuvausta vastaavia löytyisi.

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
04.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

en vaan ole ihan varma mistä niitä nykyään saa. Itse ostin peri kolme vuotta sitten BamBamista Helsingistä, mutta tuota liikettähän ei enää ole. Olen ollut näihin rattaisiin todella tyytyväinen, ne ovat kevyet ja helpot kasata ja tavarakorikin on ihan kohtuullinen.

Vierailija
2/2 |
04.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

haluatko yhtenäisen työntöaisan vai sateenvarjokahvat? Haluatko, että kasautuvat matkalaukkumallisesti vai pystyyn kuten sateenvarjo? Matkarattaissa kannattaa kiinnittää huomiota seuraaviin seikkoihin:

- kasautuminen

- jousitus (onko sitä)

- selkänojan säätö (täytyykö säätyä, miten säätyy)

- lukittavat etupyörät (oltava)

- vyöt (5-piste vai riittääkö lantio)

- PAINO (matkarattaat painavat max 8kg. Jos ovat painavammat, eivät ole enää MATKArattaat)

-hinta/laatusuhde



Painoa ja kokoa tuovat pyörät, siksi matkiksissa on usein pienet pyörät.

Meillä on hyvät kokemukset italialaisista matkarattaista (PegPerego Pliko, saa Lastentarvikkeesta, Inglesina, saa AT-Lastenturvasta) sekä MacLareneista, jotka ehdottomasti ottaisin nyt, jos olisin matkarattaita ostamassa. Niissä on pienet pyörät, mutta jotka yllättäen kulkevat jopa auratulla jalkakäytävällä! MacLarenit ovat matkarattaiden aatelia, niitä on tehty jo 60-luvulta lähtien ekoille lentomatkustajille.

Meidän MacLarenit on Vaunu-Aitasta. Voin vain suositella! Plussaa makea ulkonäkö ja kaikki hyvän matkarattaan ominaisuudet täyttyvät. Kannattaa valita malli, joka täyttää teidän tarpeet. (meillä oli käytössä Volo, sillä emme tarvinneet enää makuuasentoa)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla