Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Hedelmäsokerin käytöstä

26.12.2007 |

Hei,minun pitäisi tehdä pari kakkua ilman sokeria.



Voinko korvata normaalin sokerin saman määräisenä hedelmäsokerilla,vai tuleeko sitä olla vähemmän vai enemmän??

Esim. 1dl tavallista sokeria vastaa mitä?



Tarkoitus olisi tehdä ainakin täytekakku jota voisi syödä " vapaasti" ilman liikaa sokeri rasitusta.



Olisin kiitollinen pikaisista vastauksista!

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
26.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

tässä on hyvä linkki: http://www.yhteishyva.fi/ruokamaailma/vihjeet_oppaat/raakaaineet/makeut…



otteita linkistä:

" Hermesetas Gold -jauhe ja -neste sekä Canderel-jauhe sopivat ruoanlaittoon ja leivontaan, sillä ne kestävät kuumentamisen korkeassakin lämpötilassa



ANNOSTELU

1 dl jauhetta = 1 dl sokeria

1 rkl jauhetta = 1 rkl sokeria

10 ml (2 tl) nestettä = 100 g sokeria



Vihjeitä leivontaan

Makeutusaine sopii hyvin resepteihin, joissa on viiliä, kermaviiliä, raejuustoa, maitorahkaa, kananmunaa tai hedelmiä.



Koska makeutusaine on koostumukseltaan erilainen kuin sokeri, se on hyvä vatkata keltuaisen kanssa. Valkuainen vaahdotetaan erikseen ja lisätään taikinaan.



Jos jauhe ja kananmunat vatkataan yhdessä, lisätään 1 rkl vettä / 2 munaa, vatkataan pitkään ja voimakkaasti, kunnes seos on ilmava ja kuohkea.



Sokerikakkutaikinassa sokerin osuus on merkittävä kakun painosta. Jotta kakkupohjasta tulisi riittävän suuri, kannattaa valmistaa puolitoistakertainen annos taikinaa.



Jäähtyneen täytekakkupohjan leikkaamisessa pitää olla varovainen, sillä kakku murenee helpommin kuin sokerilla leivottu.



Pullataikinan voi makeuttaa makeutusjauheella, mutta hiiva tarvitsee silti ravinnokseen sokeria taikinan kohottamiseen. Lisää puolen litran taikinaan 2 rkl tavallista sokeria hiivan ravinnoksi, muuten pullista tulee tiiviitä."

Vierailija
2/2 |
27.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Elikkäs leivonnassa fruktoosia annostellaan aivan sama määrä kuin tavalllistakin sokeria, mutta lämpötila pitää laskea 25 astetta alhaisemmaksi kuin mitä ohjeessa sanotaa.



Mutta sitten kun makeutat esimerkiksi marjarahkaa, niin silloin hedelmäsökeria voi laittaa vähemmän kuin tavallista sokeria, koska se maistuu makeammalta.



Minä leivon nykyään kaikki pullat ja kakut fruktoosilla ja hyvin onnistuu, kunhan laskee sen lämpötilan...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla