Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

miten vauvan kanssa taxilla lentokentälle?

11.11.2008 |

Ollaan lähdössä 2 viikoksi Kanarialle ja koska tavaraa on muutenkin paljon (kahdet matkarattaat, golf-bägi jne), niin ajattelimme että emme ota vauvalle omaa turvakaukaloa mukaan (olemme tilanneet siellä päässä kentälle valmiiksi vuokra-auton + lapsille turvaistuimet). mutta miten täällä Helsingissä saa taxiin turvaistuimen vauvalle? Saako joltain taxifirmoillta? vai miten olette muut menetelleet? yksi vaihtoehto on tietty jättää oma auto kentälle parkkiin 2 viikoksi.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
11.11.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Juuri pari viikkoa sitten luin hesarista jutun kun äiti oli yrittänyt saada helsingissä taksia turvaistuimella. Tiedustelu kierroksen tuloksena oli ollut että koko helsingissä oli kolme taksia missä on turvaistuin! Nekin istuimet voi olla isommille, kuin kaukalo kokoisille) Taksikeskus oli ilmoittanut että vähyydestä johtuen edes ennakkoon tilaamalla ei saa istuimellista taksia. Eli suosittelen ettei luota siihen!

Voisikohan sen pelkän kaukalon jättää säilytykseen lentokentälle? Kannattaa ehkä kysyä?



Mutta hyvää matkaa!

T: kateellinen Samuelson :)

Vierailija
2/3 |
11.11.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä on aina ollut oma turvakaukalo mukana vauvalle joten ei ole tullut tätä ongelmaa. Mieti ihan oikeasti sen oman kaukalon mukaan ottamista kuitenkin, paljon helpompaa kun osaat sen jo valmiiksi kiinnittää oikein, tiedät, että se on hyvä ja turvallinen, kun taas Kanarialla vastassa voi olla vähemmän loistokas ties missä paiskottu kaukalo. Itse asiassa useimmiten kuulemma ihan pienimpien turvakaukaloita ei edes ole oikeasti vuokraamoissa, vaan ne ovat enemmänkin turvaistuimen kaltaisia ja niissä pitää osata jo melkeinpä istua. Useissa Etelä-Euroopan maissa kaukalot ja istuimet myös kiinnitetään kasvot menosuuntaan jo ihan pienestä pitäen.



Alle 3-vuotiaan kanssahan saa lain mukaan mennä taksissa ilmankin turvaistuinta (omassa autossa on oltava, taksi on poikkeus) mutta aika ikävää se varmaan olisi mennä ilman turvaistuinta. Jos lapsi osaa istua, silloin turvallisin paikka on lukemani mukaan keskipenkillä yksin omissa turvavöissä, ei sylissä, jossa onnettomuustapauksessa lapsi litistyy aikuisen ja turvavyön väliin tai lentää jos pitää vain käsillä kiinni.



Varmista nyt ihmeessä vielä sieltä vuokraamosta, että teille tulee oikeanikäiselle lapselle tarkoitetut turvaistuimet. Meillä viimeksi Kreikassa ihan laadukas vuokraamo toimitti istuinkorokkeen 4-vuotiaalle lapselle, vaikka oltiin erikseen tilattu turvaISTUIN ja sanottu että emme halua mitään booster seatia. Mutta kun ei kuulemma sellaista enää noin isot lapset käytä... sanottiin mutta hakivat kuitenkin turvaistuimen kun emme suostuneet muuhun.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
11.11.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

joskus näin jossain lehdessä (viimeiset sivut, olisiko vauva-lehti) ilmoituksen lapsi/perhe-taksista jossa istuimet...