Laskin just, että meidän 3 lasta saa yhteensä n 30 joululahjaa. Onko paljon?
Lahjoja oli nyt 29 voi olla, että vielä tulee kahdesta perheestä lahjat eli yht 35 lahjaa tulisi sitten.
Näissä on mukana nukenvaunut, baby born, dublon prinsessalinna, autorata ja kännykkä. Muut on sitten jotain pienempää, luistimet, kirjoja ym.
Minua kyllä hirvittää jo tämä tavaramäärä.
Itse olen ostanut vain sen dublolinnan (pienemmille yhteiseksi) ja ps3 pelin (esikoiselle). Kaikki muut lahjat on tulleet sukulaisilta.
Kommentit (8)
Meillä myös kolme lasta ja saavat pelkästään vanhemmilta sen (ainakin) 10 lahjaa/lapsi. Lisäksi vielä mummoilta, kummeilta, serkuilta jne.
Meillä lapsille ostetaan 2-3 isompaa/kalliimpaa lahjaa per. lapsi ja sitten pienempiä/halvempia lisäksi. Meillä käydään lelut läpi ennen Joulua ja karsitaan turhat pois. Tällä hetkellä nuorimmat lapset ovat siinä iässä (1,5v ja 3v), että lelut vaihtuvat aika nopeaan tahtiin.
Tulee saamaan ainakin 13 lahjaa (meiltä vanhemmilta 5) ja taitaa mennä vähän yli. Onneks saa lahjat niin monessa eri paikassa ja kotona avataan perheen lahjat varmaan vasta seuraavana päivänä (joulupäivänä) niin ei tulee liikaa yhdelle päivälle.
Mielestäni n 8-15 lahjaa / lapsi on hyvä määrä.
mutta ymmärrettävää, jos tulee sukulaisilta yms. eikä kaikki ole vanhempien ostamaa.
Meidän kaks vanhinta saavat jotain 15 lahjaa/nuppi ja pienin ehkä 10 lahjaa. Kaikki lahjat eivät tod ole kalliita, halvimmat varmaan jotain 4-5 euroa, kallein 30 euroa.
Emme ostele lapsille muuten paljon mitään eli parhaimmat lahjat saavat juuri jouluksi ja syntymäpäiviksi. Joulusta pitää nauttia!!
Sukulaisilta ei lahjoja ole koskaan tullut, mummoilta jotain ja kummeilta myös jotain pientä.
Jos teille tavaraa mahtuu niin ei ole mielestäni liikaa.