Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Ymmärrätkö rahastoista mitään?

Vierailija
11.12.2007 |

Jos haluaisi säästää pienen summan esim. 50 euroa kuukaudessa johonkin rahastoon, miten pitää toimia? Mistä saa kohtuullisen (ja turvallisen) tuoton? Mitä kustannuksia siitä tulee ja onko näissä eroja?

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
11.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ota yhteyttä pankkeihin ja kysy nuo samat kysymykset niistä. Tee sijoituspäätös kun olet selvittänyt rahastojen ja pankkien erot. Helppoa, mutta vaatii selvittelyä jossain muualla kuin tällä palstalla.

Vierailija
2/2 |
11.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

sijoitustutkimuksen sivuilla ja morningstarin sivuilla. Morningstar antaa tähtiä rahastoihin 5 tähteä on paras. Kannattaa katsoa rahastoa, joka saa 5 tai 4 tähteä. Ei kannata liikaa tuijottaa vuoden tuottoa vaan pidemmältä aikaa. Mieti paljonko riskiä haluat ja kuinka pitkäksi aikaa sijoitat. Kovimmat kulut ovat yhdistelmärahastoissa. Valitse sellainen rahasto, jossa hallinnointikulut eivät olisi korkeat. Seligsonin rahastoilla on alhaiset kulut, koska ne ovat indeksirahastoja.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla