jos tilinpäätös menee miinukselle, niin onko ammatinharjoittajalla tuloja lainkaan?
Niin, siinäpä otsikossa oli tuo kysymys, osaako kukaan vastata?
Kommentit (24)
Tappiollinen tilinpäätös ei yleensä aiheuta veroseuraamuksia kun ei ole mitä verottaa.
Sun täytyy erottaa firma ja ihminen toisistaan.
kun se maksaa itselleen eli yrityksen työntekijälle PALKAN. eihän jos ammatinharjoittaja maksaa toiselle ihmiselle palkan niin eihän sitä katsota tuloksi. PITÄÄ muistaa erottaa Yritys siitä ihmisestä kuka sen on perustanut. ja tosiaan vain Oy maksaa osinkoja jotka maksetaan siitä tulosta. Jos se tilinpäätös menee miinukselle, on ylensä tulossa veronpalautuksia jos kerran on ollut yrityksellä varaa maksaa palkkoja (mistä verot)...
6:
Sun täytyy erottaa firma ja ihminen toisistaan.
mä en tajua näistä mitään, mutta mulla on yks tehtävä tässä.
10:
...mutta mulla on yks tehtävä tässä.
voi olla yksityisottoja vaikka millä mitalla ja tulos minuksella.
Meillä ainakin on tällä hetkellä firman tulos miinuksella johtuen lähinnä suurista investoinneista. Palkkaa on kuitenkin nostettu joka kuukausi ihan normaaliin tahtiin.
Vierailija:
voi olla yksityisottoja vaikka millä mitalla ja tulos minuksella.
Meillä ainakin on tällä hetkellä firman tulos miinuksella johtuen lähinnä suurista investoinneista. Palkkaa on kuitenkin nostettu joka kuukausi ihan normaaliin tahtiin.
Tämä siis olettaen ettei yrittäjällä ole mitään tuloja mistään muualta. Yksityisottoja voi ottaa niin paljon kuin pankkitili ja pääoma antaa myöten.
Toiminimessä nostetaan yksityisottoja ja oy nostetaan palkkaa.
Jos oy tulos menee miinukselle, osinkoja ei voi jakaa. Toiminimi ei jaa osinkoja. Toiminimessä yksityisotot ovat henkilön *tuloja*. Osakeyhtiössä ei voi tehdä yksityisottoja.
Vierailija:
Toiminimessä nostetaan yksityisottoja ja oy nostetaan palkkaa.
Jos oy tulos menee miinukselle, osinkoja ei voi jakaa. Toiminimi ei jaa osinkoja. Toiminimessä yksityisotot ovat henkilön *tuloja*. Osakeyhtiössä ei voi tehdä yksityisottoja.
Se, onko toiminimellä tuloja tilinpäätöksen ollessa tappiollinen riippuu monesta seikasta.
Ensinnäkin poistot; puhutaan ns. sumu-poistoista, joita voi tehdä itse arvioidun taloudellisen käyttöiän perusteella, verottaja hyväksyy vain 25% ns. menojäännöspoistoa. (yleensä ammatinharjoittaja käyttää tätä verottajan hyväksymää, mutta vaihtoehtoja voi olla)
Edustuskulut; tilinpäätökseen kirjataan kaikki kulut, mutta verotuksessa ovat vähennyskelpoisia vain 50%
Mahdolliset tilinpäätökseen kirjatut korot. Mikäli yksityisottoja on enemmän, kuin tuloja, eivät kaikki korot ole vähennyskelpoisia.
Muitakin poikkeuksia löytyy esim. sakot ja veronkortukset yms. voidaan kirjata tilinpäätökseen, mutta eivät ole verotuksessa vähennyskelpoisia
Jos osakeyhtiö tekee tappiota, se ei välttämättä tarkoita, etteikö osinkoa voisi jakaa.
Jos on kertyneitä voittovaroja, toki niitä kannattaa aina ottaa ulos vähintään se veroton 9%. Tämä summa kun lasketaan nettovarallisuudesta, eikä suinkaan tuloksesta.
Tulos voi olla myöskin hemmetin hyvä, mutta jos nettovarallisuutta ei ole, oma pääoma on alle puolet osakepääomasta, niin osinkoa ei voi nostaa.
33:
..oma pääoma on alle puolet osakepääomasta, niin osinkoa ei voi nostaa.
jossa sanotaan, että 13:2§:ssä, että varoja ei saa jakaa, jos jaosta päätettäessä tiedetään tai pitäisi tietää yhtiön olevan maksukyvytön tai jaon aiheuttavan maksukyvyttömyyden. Ja samalla voi vilkaista saman luvun 5 §:n jossa sanotaan jaettavasta määrästä.
Uuden vuonna 2006 voimaan tulleen osakeyhtiölain perusteella vaikka kaiken saa jakaa jos se ei johda yhtiön maksukyvyttömyyteen eli että yhtiöllä on koko ajan sen verran kassavirtaa, että se pystyy tulorahoituksellaan hoitamaan laskunsa.
Myöskään yksi tai kaksi tappiollista vuotta ei johda siihen, että yhtiö ei voisi jakaa osinkoa osakkeenomistajilleen, koska yhtiöllä on saattanut olla voitollisia vuosia vaikka kuinka paljon takana ja osinkoja ei esim. ole tällöin jaettu.
Terv. Verolakimies
36:
Mites Borgo (WE?) jakaa osinkoa jos ei ole pääomaa mistä jakaa?
Mikä ihme tuo " WE" on?!
Minä kirjoitin vain esimerkkejä jolloin nyt ei sitä osinkoa jaella, yksi niistä on jos ei ole sitä pääomaa mistä jakaa.
Nyt kun lakitekstit otettiin puheeksi, niin suosittelen tutustumista uuteen osakeyhtiölakiin :)
WE? tarkoittaa what ever? En oikein muistanut nikkiäsi.
Voihan ammatinharjoittaja nostaa omina nostoina rahaa kassasta. Tilinpäätös voi olla josku miinuksella tai plussalla.