~~~~Valmiiksi lapsettomat~~~~ joulukuuhun
Näinkö hiljaista täällä on? En löytänyt uutta pinoa, joten aloitin meille sellasen... Miten menee? Tuun kertomaan omat kuulumiset jossain vaiheessa, tänään, jos jaksan, mutta viimestään huomenna. Ja teen meille sen esittelypinkan...
-S-
Kommentit (35)
No tässä on onneksi ollut nyt niin paljon muuta ajateltavaa ettei ole ehtinyt vauva-asioiden kanssa touhuta. Juu, siis toimiihan täällä Väestöliitto toki. Eilen lekuri soitti viikontakasista verikokeiden tuloksista, kilppariarvot ok, hemppa hyvä ja kaikki muuttoinkin kunnossa. Joten ei ainakaan tästä minun sairastamasta kilpirauhasen vajaatoiminnasta johdu tämä menkattomuus. Lääkäri sanoi,että mikäli ei vielä joulukuussakaan tule vuotoa niin sitten uusinta kokeisiin jossa katsotaan sitten prolaktiini ja keltarauhasarvot. Oikeastaan ihan hyvä niin eipähän tarvitse muualla testauttaa niitäkään niin säästää aikaa ja vaivaa ja RAHAA.
Olen enempi taustaillut täällä ja ollut aktiivisempi Kaksplussalla mutta.. Teille tulin kuitenkin kertomaan, että täällä siis toisen inssin pp13 ja yhä piinaillaan!! Testi on ostettu huomiseksi ja yhtään en osaa sanoa mitä tuleman pitää. Oireita ei ole suuntaan eikä toiseen!!
Tulen huomenna kertomaan mitä testi näytti!
Pitäkää lippu korkealla!
Raitis
Paljon plussatuulia raitikselle, me täällä jännätään sun kanssa. Ehkä juuri se oireettomuus tarkoittaa plussaa, ei ainakaan ole kuviteltuja oireita, eikä myöskään menkkaoireita...? Toivotaan ainakin.
ON: Minulla menossa kp 31 ja menkkoja ei näy, testasin kp 29 puhtaan negan, mikä oli odotettavissakin. Silti sen testin jälkeen tulee niin inhottava olo, että toivoo että ei tarvitsisi enää koskaan testata. Oireitakin oli jonkin verran mm. iltaisin pahoinvointia ja lämmöt 37.0-37.2 ja paleli, mutta aamuisin ei mitään. Menkkaoireita ei oikeastaan ole, että saapa nähä kauanko tässä saa niitä odotella. No negasta innostuneena tilasin mamaksilta nipun ovistestejä. Nyt alan tosissani tarkkaileen ovuloinko ja jos en niin sitten asialle pitää jotain tehdä.
Tsemppiä kaikille!
Ja joulukuussa ei voida tehdä uutta inssiä kun osuisi välipäiville. Syön silti clomeja ja pistelen Puregonia + käyn ultrissa ja sitten vaan ankaraa pupuilua kotikonstein.
Poistun taustalle ja palaan asiaan tammikuussa kun Taysin ovet aukeavat meille.
Plussia teille!!!
Raitis
Minen taas ymmärrä tätä omaa tilannettani ollenkaan..marraskuun menkkoja ei tullut..Noh, nyt sitten pitäisi alkaa toiset menkat ja ovulaatiotesti näyttää räikeetä plussaa..ja kaikenlisäksi ei oo koskaan mulla ilmestyny se testi viiva niin nopeeta siihen taustalle! Joko mulla on myöhänen ovis tai sitten tässä on jotain muuta hämminkiä.. Eilenkin jomotteli niin vietävästi tuonne oikeelle puolelle,että hengenvetäminenkin sattu, mutta onneksi ei kestäny ko vaan hetken. Limasuuttakin oon parina viime päivänä huomannu. Siksi en oikeastaan tajua tuota ovisplussaa kun ei mulla oo ees menkkoja tullu siinä välissä.
Pupuiltu onneksi ollaan joten ei ainakaan ole simpoista vajaata eli nyt jossei onnistu ni jo on PRKL! :D
Ja täällä taas, oviksen odotuksessa, joka on luultavimmin huomenna( ovisplussa tänään), nyt ei ole ainakaan jäänyt epäselvyyttä oviksesta, taas niin karmeet kivut olleet, varsinkin tästä aamusta lukien, alavatsa aivan pallona, jomottaa, on kuin menkkakivut potenssiin 10, mutta jos lopputulos on plussa ja vaavi niin antaa mennä, kyllä tää kestetään ja pupuillaan vaikka hampaat irvessä ;o)
Edellisestä kierrosta vielä sen verran että jotenkin epäilen toisaalta kemiallista raskautta, niiden 2 haamutestin vuoksi ja sen että vuoto oli todella hurjaa, mutta taas toisaalta jotenkin en vaan luota noihin todella herkkiin testeihin, antavat luultavati noita feikkiviivoja turhaan, no oli miten oli, viime kierrossa positiivista oli se että kierto oli taas 1 päivän lyhyempi, siis 31 kp. Mullahan ei oo koskaan clomit lyhentäneet kiertoa siihen 28 pvään, mikä on gynen mukaan ihanne ja silti siis olen raskautunut näillä yli 30 päivien kierroilla.
Raitikselle pahoitteluni negasta ja tsemiä uuteen vuoteen ja uuteen yritykseen bdbd
Jennu: Komppaan tuota raitista, että voisko sulla olla pco, ootko käynyt ultrassa hiljattain? Jos on pco, niin noihin ovistesteihin ei oo täysin luottamista( toiset gynet kehoittaa tekemään, toiset pitävät rahantuhlauksena, clearbluen testissä on asiasta maininta), jos ei muita ovisoireita ole, siis kipuja, limaa tms. Vaikka viime keväänä gyne sanoi mulle tylysti, kun soitin lapsettomuuspolille, ettei nainen voi tietää mistään ovuloiko vaiko ei, siis lämmöt, kivut, limat ei kerro asiasta vielä mitään. Toisaaltahan se on varmaankin totta, mutta kyllä kuitenkin näin " konkarina" tiedän ettei ilman kipuja ja lämpöjen nousua mulle kyllä plussaakaan tule.
Leppoisaa sunnuntain jatkoa kaikille, mä lähden joulutorttujen tekoon, meillä muksut tykkää syödä tyyliin koko kuun niitä ;o)
-poco kp16/32-
Siis minähän olen käynyt gynellä ultrassa ja kuten tuolla ihan alussa jo ilmoitin niin diagnoosina oli erittäin lievä pco. Mutta eihän se nyt yhtäkkiä kiertoa tee epäsäännölliseksi koska aiemmin se on ollut kellontarkka, mutta nyt sitten tuli tämä heitto. Kyllä tiedän,että ovistesteillä on pco-tapauksessa tapana valehdella, mutta en oikein usko tämän oman tilanteeni johtuvan siitä.
Eikä se gyne kyllä suoraan sanonut,että " kärsit pco:sta" mutta jokseenkin itse tulkitsin sen noin kuten tuossa jo kerroinkin. Sehän tässä nyt kummallista onkin,että Millä ihmeen opilla tämä nyt on ruvennut tämmöseksi riistäytyyn kun ei tämmöistä koskaan aiemmin ole ollut. Tietysti alussa kävi raskaus mielessä, mutta eiköhän sekin ole jo poissuljettu kaikkien testien jälkeen.
taas alan epäillä jotain hyperiä tai kystaa niinkuin kesäkuussakin, jos ei tää kipu lienny yhtään huomiseen niin taas oon päivystysultrassa varmaan..istuminen, yskiminen, nauru=tuskaa!
No, Jennulle tulin vielä kommentoimaan..sori kun ei vaan millään nää kaikkien taustat pysy mun muistissa, kun saadaan se esittelypino niin se auttaa mua paremmin muistamaan ;o) Siis eikö sulla koskaan oo ollut heittoja kierroissa, vain nyt? Lievästi pcolaisethan kyllä ovuloivat vaikka kierrot voivat ollakkin 60kp, ovis jossain kp45 hujakoilla, jos sulla siis edellisessä kierrossa progesteronin määrä oli liian alhainen, eli et ovuloinut etkä saanut siis menkkoja aikaiseksi. Nyt kysyn taas, ehkä tyhmiä..onko susta otettu eri kierronpäivinä juuri tota keltarauhashormonikoetta? Pcolaisillahan on juuri tuon puute jatkuvasti ja käsittääkseni lievissäkin tapauksissa heittoja voi olla hormonimäärien suhteen..Mutta toivotaan että tää kierto nyt sitten sullekkin plussan tuo +++!
Mut nyt ei kestä olla tässä enää kauaa..
-poco-
siis tämä on ensimmäinen kerta kun minulle näin käy. Ja se lääkäri kenen vastaanotolla olen viimeksi käynyt niin sanoi minulle,että tulla uudelleen sitten mikäli menkkoja ei kuulu vielä joulukuussakaan. Ja sitten katsotaan ne hormoniarvot yms. Siihen käsitykseen olen kuitenkin jäänyt,että ei tuo LIEVÄ pco-diagnoosi ole minulla mennyt vielä siihen pisteeseen,että se vaikuttaisi kiertoon millään tavalla, enkä usko jotta se olisi yhtäkkiä ruvennutkin pidentämään kk-kiertoani. Vaikkei pco:sta hirveästi tietoa viljelläkkään netissä tai muuallakaan niin tiedän sen verran mitä minulle on asiasta kerrottu ja perustan nämäkin " väitteeni" niihin tietoihin joita olen saanut asiaa koskien.
Kun minulla ei kyllä ole mitään muita oireita, jotka voisivat viitata siihen varsinaiseen pco:hon, ei karvankasvua, eikä jatkuvaa pitkää kiertoa. Pientä ylipainoa on ja nyt sitten tämä yksien (kohta kaksien) menkkojen vaje eivät mielestäni riitä yksinään selittämään pco:ta, vaikka se varmaan moni-ilmeinen tauti onkin.
Onpas täällä hiljaista, onko kaikki jo joulupuuhissa? Itse laittelin lisää noita jouluvaloja, kotimme on kohta kuin joku valokauppa, mutta kun rakastan joulua ja inhoon pimeyttä ni minkäs teet ;o)
Tänä aamuna oli ihana herätä kun vatsakipu oli poissa, siis kipua kesti koko eilisen päivän, ihan nukkumaanmenoon saakka ja niinkuin mainitsinkin, hampaat irvessä tuli pupuiltua ;o) Siitä oli kyllä mun puolelta intohimo aikas kaukana..Tänään ollut lämmöt alhaalla, joten jos mennään käsikirjotuksen mukaan, olis ovis ja huomenna lämmöt nousussa, tänään pitää vielä laittaa loputkin simpat liikkeelle, ei oteta riskiä, koska miehellä on simoissa myös pientä häikkää niin niiden elinkaari on luultavasti lyhyempi, joten meillä ei ehkä toi jtp toimi.
Pakko kertoa suuruudenhullusta ukkokullastani..kun illalla kipuilin ja hyvä etten ollut päivystykseen jo lähdössä, tokasin miehelleni että montakohan sieltä on irtoomassa niin mies vaan tyynesti tokas, että toivottavasti vähintään kaksi että saatais edes kaksoset, siis huom, edes kaksoset ;o) Siis kaippa se ois kolmosiinkin tyytyväinen, huh! Putkiaivona perusteli että koska meillä ikä pukkaa jo päälle niin sais sitten sen kaksi yhellä vaivalla..no, mähän oon tähän lähes tähän asti ollut kaksosten suhteen kauhuissani, sen takia olisin halunnut tarkistusultran joka kierrolla, mutta sitähän en saanut, mutta nyt mustakin on alkanut tuntua että kaksoset oiskin kiva ja tosiaan sais kaverit toisilleen kertaheitolla. Jep, ollaan todella suuruudenhulluja, haaveillaan moisesta kun ei saada edes yhtä aikaan..mutta se me nyt taas " suunniteltiin" että jos saamme vielä kolmosen niin sitten samantien clomit kehiin kun imetys loppuu, koska kroppa on vastaanottavaisempi clomeille ja pco lievempi kuin normaalisti. Näin ainakin mulla ollut, mutta ainahan sitä saa kaikesta haaveilla, toteutus onkin sitten eri juttu..
Mä oon muuten välillä oikein raivoissani " kohtalostani" , siis siitä etten saa itse toteuttaa halujani näissä lapsiasioissa, jos meillä ei ois ollut mitään lapsettomuusongelmia niin ois jo 4 tai 5 lasta. Ja sit taas välillä ajattelen että miks mä vielä haluan jotain mitä en ehkä enää saakkaan, kun mullahan on jo kaksi tevettä lasta. Skitsoa ajatella näin vai mitä?
Raitikselle vielä ++++onnea " perinteiselle tyylille" , täältähän on saanut lukea plussista hoitojen välissä, elämähän välillä yllättää myös postiviisisesti ;o)
Mut nyt pitänee taas poistua, ilmoitelkaahan itsestänne arvon naiset!
-poco-
Olen siis vastikään tullut kosituksi ja vastannut myöntävästi joten olen ollut pois koneen ääreltä miehen kainalossa... ;)
Pahoittelut Raitikselle negasta ja onnea kotikonsteihin!
Jennumamu: Mulla ei ole ensi käden tietoa tai halua herättää toiveita ilman riittävää tietoa, mutta jostain olen lukenut että ovistesti on positiivinen myös raskauden aikana. Toivottavasti loput kokeet selventää asiaa.
Tsemppejä muillekin pillereiden lopetuksen ja odotuksen odottajille! Kertoilkaa ihmeessä miten on edennyt..
ON: Kihlauksen myötä väljähtynyt pakkoyritys on jotenkin virkistynyt.. Ja tosiaan oman lääkärini toteama normaali yhden follin alkukierto on luonut positiivista mieltä. Primolut on juuri loppunut, mutta vuotoa ei ole vielä näiden kolmen päivän aikana ilmaantunut. Ei sitä kyllä muistaakseni Terolutinkaan jälkeen heti tullut. Pilleriaikanakin menkat alko vasta tauon lopussa.. Ehkä reagoin hitaasti kuurien loppumiseen. Jos ei menkat kahden vkon sisällä ala, niin testin ja lääkärille soiton aika.
Näin tulevaa äitituttuani nyt ekan kerran raskaana. Rouva hehkutti joka oiretta ihan onnessaan ja mua oikein ällötti se kaiken " onnen ja autuuden" julistus. Tuntu jotenkin että sillä on kyllä joku hormonimyrsky menossa kun seurueen sinkkumiehillekin koko illan tykitti jotain vauva-aiheista tiedustelua... Melkein jo itestä tuntu että haluanko koskaan olla raskaana jos käyttäydyn noin.. no, oudosti. Joka tapauksessa ei ainakaan tuntunu erityisen pahalta saati kateelliselta, ihme kyllä.
Poco: näitkö sunnuntaina yleltä dokumentin kaksosraskauksista? Siinä oli aika jännä tieto, oliko se että jopa 10-25% kaikista raskauksista alkaa monisikiöisinä.. Ei minusta ole suuruudenhullua haluta kaksosia, ja onkohan se nyt oikeasti niin älytön riskikään odotusaikana..?
Hyvää joulunodotusta! Tässä lukukauden loppuessa ainakin mä tulen tippumaan privaattikoneen ääreltä muutamaksi viikoksi.. Mutta koetan käydä vähintään tämän viikon vielä katsastelemassa.
Oih, onnea ainokille!=) Täällä tuli kihilat tärräytettyä huhtikuussa.
Omaa tilannetta sitten: Niin, kun se olisikin niin helppoa saada se plussa siihen R-TESTIINKIN... vaan kun, eih..:/ Yritän nyt keskittyä muihin asioihin, tulevaan jouluun ja töihin niin eiköhän se tästä vielä iloksi muutu..toivon mukaan ainakin..:) Lääkäri tutkikoon sitten mikäli tutkittavaa ilmenee.
Ihania uutisia AINOKILLA :)
RAITIKSELLE pahoittelut negasta ja kovasti tsemppiä loppuvuoteen!
Toivottavasti JENNULLE tulee pian täti käymään, tuskastuttavaa tuollainen menkkojen odotus.
Hyvä, että POCOLLA on kivut helpottaneet, tärppionnea!
Miten EVELLÄ, onko vielä uusi kierto alkanut?
Mulla takana kaksi liuskaa pillereitä ja taitaa olla, että jää siihen taas pillereiden syöntiyritys. Mieliala menee niin alas, ettei kummankaan mielenterveys kestä sitä. Ärsyttää, ois mukava syödä niitä, niin pysyis hormonit kurissa. Mies haluaa ottaa taas kumit käyttöön, toivon vaan, että se kyllästyis niihin pian ja uskois, ettei me mitään ehkäisyä tarvita.
Nyt tenttikirja kutsuu¿ Joulunodotusta ja plussaonnea kaikille!
Ainokille huisit onnittelut kihlauksen johdosta! Joo, katottiin sen kaksosdokkarin loppu, siis ennen niiden syntymää, ja kaksoskuume tuntu lisääntyvän molemmilla ;O) Jep, houruja ollaan..
Omaa napaa..ovis oli siis eilen, lämmöt tänään nousseet. Pikkasen jäi kuitenkin tällä kierrolla kaivertamaan se ettei enää jaksettu eilen illalla pupuilla, katottiin maanantaileffa kolmoselta ja sit kaaduttiin sänkyyn ja valitettavasti nukahdettiin, tai mä ainakin, heti. Joten ei auta kuin toivoa että sunnuntai-iltanen riittää, ettei siis ainakaan ois siitä kiinni ettei eilen jaksettu...mä oon niin älytön jossittelija ettei kannattais mun jättää mitään tällee jossitelujen varaan muuten tulee taas 2 tuskaista viikkoa, onneks toi joulu tulee nopeemmin kun odottaakaan ja laskin että voin jo aattona testailla, kun silloin jotain kp30-31 muistaakseni. Halpa-testistä onkin jo clearbluet tilattu, en enää usko noihin mammakseihin, vaikka niitäkin mulla vielä kaapissa on pari kappaletta. Enkä siis nyt tällä kierrolla testaile ennenkuin aattona jos aihetta on..
Tänään oli lasten päiväkodin joulujuhla ja mä kun oon niin herkkis noiden muksujeni esiintymisille, poika oli evankeliumissa yksi itämaan tietäjistä ja tää äiti vaan videokuvas ja pillitti, mutten varmaankaan ollut ainoo itkupilli siellä. Tytön ryhmä esitti hienon joululaulukulkueen ja taas sama juttu =)
Mutta, nyt pitää poistua illanviettoon ukkokullan kanssa ,o)
-poco-
Kirjotin äsken pitkästi, mutta hukkasin sen... Nyt en enä jaksa alottaa alusta! Huomiseen siis. Tein kuitenkin sen esittelypinon, joten päivitelkäähän esittelyjänne sinne ja jos uusia ilmaantuu, ohjatkaa siihen pinoon piipahtamaan.
-S-
Ainokki: paljon onnea kihlauksesta!
Itsellä täti kurvasi kylään eräänä yönä. Yleensä mulla alkaa menkat silleen pikkuhiljaa, päivän varoittelee ennenkuin alkaa vuotamaan. Nyt hanat aukesivat kerralla kauhealla ryöpyllä ja mitään merkkejä menkoista ei sitä ennen ollut. No ne kesti kolmisen päivää ja loppuivat. Että se siitä taas. No nyt pääsen tikuttelemaan ovulaatiota.
Mulla on silloin tällöin munasarjojen kohdalla kipuilua ja olen miettinyt johtuuko se tästä pco:sta. Toisaalta pelottelen itseäni endometrioosilla. Tosin eikö endoon kuulu kovat menkkakivut ja minulla harvoin on edes minkäänlaisia tuntemuksia menkkojen aikana. Mutta muitakin oireita kyllä on esim yhdyntäkivut, joita silloin tällöin on. Pelottaa vaan jos tässä vielä sellainen löydetään niin enköhän saa heittää hyvästit vauvahaaveille. Ei passaa ajatella tuollaisia.
Hyvää joulun odotusta kaikille!
Moikka vaan kaikille!
Ensinnäkin, Ainokille paljon onnea kihlautumisesta.
Täällä on pino kasvanut kasvmistaan ja minä oon jääny ihan kelkasta pois. Palailen kyllä maisemiin heti kunhan vaan saan nämä työkiireet joulun ja uudenvuoden myötä poistettua. Itseasiassa en edes tiedä jatkuuko työt joulun jälkeen vai pistävätkö kotiin pitämään lomat pois jotta voivat taas jatkaa vuoden pätkäsopparilla. Ai että kyrsii nämä pätkätyöt. Periaatteessa kun siis on ihan " normaali" työntekijä joka joutuu vielä ottaa hemmetisti vastuuta, mutta sitten kuiteski on paperilla vain pätkäläinen.
Täällä pinossa on nähtävästi ollut hyviä ja huonoja uutisia, ihmisiä sen kummemmin tässä erittelemättä toivon kaikille sitä tarvitseville paljon halauksia ja tsemppiä. Tämä lapsettomuus on niin uskomattoman raastava asia. Itsestäni ainaskin tuntuu siltä että ei oikein osaa edes samaa kokeville avautua, jokainen meistä kun kokee tämänkin asian niin erilailla. Kaikki ollaan hoitojen eri vaiheissa, mutta varmasti jokaisella päällimmäisenä se kaiken kattava epävarmuus joka on ihan pahin. Mitä jos minusta ei koskaan tule äitiä/meistä vanhempia? Tämä epävarmuus laittaa kaiken uusiksi, ajatukset ja persoonallisuuden, parisuhteen ja muiden ihmisten merkityksen. Niin hyvällä kuin pahalla. Tuskin kukaan lapsettomuutta kokeva/kokenut voi sanoa etteikö olisi muuttunut ratkaisevasti ihmisenä johonkin suuntaan. Niin hyvässä kuin pahassa. Tietenkään se perimmäinen Minä ei mihinkään muutu, mutta suhtautuminen elämään, suhtautuminen Omaan Itseesi, se muuttuu. Meillä kaikilla on eri syitä lapsettomuuteen, vaikka perimmäisenä taustalla on/on ollut PCO. Silti meidät jokaisen on käytävä ne samat kysymykset läpi ja alettava suhtautumaan erilailla elämään. Suurin osa meistä saa joskus sen kauan toivotun lapsen, mutta uskoisin että lapsettomuus kulkee silti aina mukana, ja tämän asian kanssa on vain jotenkin opittava elämään. Se on helvetillistä, kauheeta, piinaava mutta joskus myös antoisaa ja iloista, ehkäpä sitä oppii suhtautumaan iloisemmin kuin moni muu niihin pieniin elämän ilonaiheisiin. Tämän sekavan textin pointti oli siis se että toivon sydämestäni kaikille niitä onnenhileitä näin joulun alla, oli ne sitten mitä vaan. Nauttikaa siitä kauneudesta mitä joulu meille antaa. Kauniit kuusenkoristeet, kukkien tuoksu, läheiset ihmiset, aattoillan rauha ja ehkäpä joulusauna...
T: Mimskeli
(.): toinen clomikierto meneillään, ei mitään sen kummempaa. Thyroxini menee myös annostuksella 1/2tbl/vrk.
täällä on alamaha on turvoksissa ku potkupallo ja housut kirraa.. En tajua tätä enää olleskaan..:/ ehkä moon sit vaan lihonnu pelkästä karkin ajattelustakin..:/ :D
Joudun varmaan tosissaan harkitteen kohta niitä äitiyshousujen ostoa kun ei meinaa kohta oma koko sopia päälle..lihonnu en tietosesti ainakaan oo, päin vastoin..
JENNUMAMU: Joko on parempi fiilis? Kyllä sulla on oikeus päästä jo tutkimuksiin ja hoitoihin, ku ootte vuoden jo vauvaa yrittäneet, tiukkana vaan lääkärin kanssa! Onko teidän paikkakunnalla Väestöliittoa, sehän ois vähän edullisempi kuin yksityinen, muttei tarvis jonottaa niinku julkiselle.
Viikonloppuna oltiin miehen kummitytön 3-v. synttäreillä, sillä on 7 kk ikäinen pikkusisko. En halunnut ottaa vauvaa syliin lainkaan, koska se ei tee hyvää vauvakuumeeseen... Tosi kaukana meidän arjesta lapsiperhe-elämä! Tänään oman kohta 4v. kummitytön luo kyläileen, siellä ei ikänä ahdista käydä, koska tietää, ettei siinäkään perheessä helpolla ole päästy ja lapsi sai alkunsa koeputkessa.
Pillerit on viimein tuonut vaikutuksensa esiin ja oon viikon ajan ollut jatkuvasti kuin takamukseen ammuttu karhu! Niin, oon tosiaan aina aiemminkin kärsinyt tästä pillereiden kanssa, en näköjään opi mitään edes kantapään kautta! Reilu yksi liuska vielä jäljellä, sen syön varmaan vielä loppuun ja sitten pitää tosiaan harkita loppureseptin tuhoamista...
Mies vaan on niin änkyrä, että kuitenkin haluaa jotain ehkäisyä käyttää, mulla ei ole mitään tarvetta ehkäistä. Raskausmahdollisuudet luomuna ei ole hirveän suuret ja lapsi olisi todella tervetullut jo nyt, jos sellainen ihme sattuisi käymään.