RouvaSilavan 1. päivä, aaveen laihdutusblogi
Vaaka näytti aamulla ällöttävät 78 kiloa ja vyötärön ympärys tuhdit 83 senttiä.
Tämän päivän sapuskat ovat olleet
aamu: a-jugua ja manteleita. Kahvia.
lounas: porkkana ja omena
välipala: nutrilett-pähkinäpatukka
päivällinen: paistinaudanlihasta tehty lehtipihvi suolalla ja pippurilla (ei siis mitään korppujauhomössöä), salaattia jossa vähän fetaa, kurkkua ja purjoa.
Lisäksi: Vichyä, kahvia.
Nyt on saatanallinen nälkä, vaikka päivällisestä vasta tunti. En tajua miten jaksan pitkän illan syömättä mitään. Aoin ensin säästää nutripatukan illaksi, jotta minulla on edes joku herkku illalle jolloin minulle iskee naposteluvimma. Vaan eipä säästynyt, lounaalla meni. Ajattelin suoda itselleni vielä jonkun vihanneksen kuten porkkanan sekä vichyä. Kärtyttää, kun on niin nälkä.
Liikuntaa on tullut ihan kivasti kun kävin lasten kanssa 2 km:n kauppareissun vaikka en mitään hikiliikuntaa harrastanutkaan.
Nälkä!
Ajattelen vain suklaata.
Pitänee yrittää täyttää mahaa kahvilla, yrttiteellä, vichyllä ja sillä porkkanalla.
Kommentit (6)
Lisää vihannesten määrää roimasti, ei siis pelkän salaatin vaan vihannesten. Katso vaikka pakastealtaasta, siellä on jos jonkinlaista vokkia tai kreikkalaista/ranskalaista/italialaista vihannessötkötystä, tai sitten höyrytät parsakaalia, ruusukaalia, porkkanoita tms.
AAmu kantsii aloittaa tuorepuurolla, tehdään näin: pistä illalla n. puoli desiä auringonkukansiemeniä kuppiin, yksi-kaksi taatelia ja/tai viikunoita, peitä kaikki vedellä. Anna muhia yön yli. Kaada aamulla siemenet ym. vesineen päivineen tehosekoittimeen, laita vähän banaania. Soseuta puuroksi, lisää vettä jos liian tuhtia. Lisää reilusti vettä jos haluat jonakin aamuna pirtelön. Tuorepuuro pitää nälkää n. 4 tuntia ja siinä on hirveesti kuituja. Syö puuro mehukeiton, maustamattoman jugurtin ja marjojen kanssa.
Syö päivällä paljon niitä vihanneksia ja salaatti, lisää siihen raejuustoa/tonnikalaa, jotakin proteiinia kuitenkin. Proteiini pitää nälkää ja tolla nälkäkuurilla, mitä nyt vedät, sulla lähtee lihakset. Proteiini edes vähän säilyttää lihasmassaa.
Muutenkin pyri saamaan jollakin konstilla lihasmassaa joka levossakin polttaa kaloreita. Eli liikuntasuorituksen jälkeen laihdut vielä monta tuntia...
Välipalaksi mehukeittoa, jugurttia, proteiinipatukka, marjapirtelö, kevyt keitto,
Illalla puolet lautasesta vihanneksia, neljäsosa salaattia ja neljäsosa lihaa/kalaa/kanaa. Joskus voit ottaa perunoita tai riisiä jos oikein kovasti tekee mieli. Pasta ja riisi aina täysjyvää.
Illalla vielä hedelmä, mehukeittoa, protskupatukka (herbalinella erinomaisia, myös luontaistuotekaupasta löytyy, mutta katso, että patukassa vähintään 10 gr proteiinia), karjalanpiirakka.
Jonnekin väliin päivällä kourallinen manteleita tai muita pähkinöitä. Unohda margariini ja käytä vain kunnon voita mutta vain hipaisu. Oliiviöljyä pirskottelet salaattiin. Muista ottaa joka päivä Omega 3-tabut, sitä elimistö ei pysty itse tuottamaan. Ja monivitamiinitabletit.
Tällä tavalla onnistut.
T: Ravintoterapeutiksi valmistuva
Aamupalaksi keitetty kananmuna, yksi kalkkunanakki ja lasi vettä.
Lounaaksi purkillinen tonnikalaa (vedessä), kurkkua ja tomaattia.
Iltapalaksi kinkkua, salaattia, tomaattia ja kurkkua.
Paljon vettä pitkin päivää, jonkin verran myös light-limua.
Urheiltu: ei lainkaan, ennen nukkumaanmenoa teen vatsalihaksia.
Tästä ne läskit lähtee!
T: 10kg hoikistunut ja ihannepainoonsa päässyt kanssasisar, jonka tavoitteena on nyt saada lopuista löllöistä lihasta, ei enää laihdutusta siis
osta forsman tea:n suklaateetä. maistuu hyvälle ja on kaloriton.. pieni tilkka rasvatonta maitoa sekaan.
löytyy myös mansikan makuista joka korvaa hedelmäkarkit
http : // www. marilie. fi/ epages / Kaupat. axl/ ?ObjectPath = /Shops /Mari / Categories / % 22Kahvi % 20ja % 20tee % 22
ota välit linkistä pois
Aika hurja muodonmuutos 223 kiloisesta 88 kiloiseksi. Upeinta on se, että aikoo juosta toukokuussa tukholmassa maratonin! Keväällä leikataan myös ylijäänyt nahka pois. Eihän siitä miehestä jää mitään jäljelle! : )
Ainakin mulla on oikeasti sellainen raja, jos syön n.1000 kaloria tai alle/päivä, ei ole edes nälkä. Jos syön sen yli, esim. 1200-1500 kaloria/päivä olen kokoajan nälkäinen.
Muutenkin huomaan selvän vireystilan eron eri kalorimäärissä. Kun söin tiukasti max. 1000 kaloria/pv kahden viikon ajan, olin todella touhukas ja heräsinkin huomattavsti virkeämpänä ja aikaisemmin kuin tavallisesti.
En tiedä mistä johtuu, ketoosi? Tosin en mitenkään erityisesti rajoita hiilihydraattien saantia, vaan syön tohon 1000 mitä siihen sattuukin mahtumaan.
Tällä tahdilla ja ihan arkiliikunnalla olen pudottanut nyt kuukaudessa 9kg.