Lasten ikäeroista, miehen erikoinen(?) mielipide...
Meillä on ennestään kaksi lasta, joista toinen on 3-vuotias ja toinen 9. Aina on ollut puhetta kolmesta lapsesta, ja varmastikin meille se kolmas joskus tulee. Siis painotan sanaa " joskus" . Minusta kolmas voisi hyvin olla jo tulossa tai ainakin kovasti työn alla, jotta ikäerot eivät paisuisi aivan mahdottomiksi, mutta mies sanoo: " ei vielä, sitten joskus" tai " miks pitää olla niin pieni ikäero" tai " onhan tässä aikaa" .
Siis joka tapauksessa nopeallakin toiminnalla ikäeroksi seuraavaan tulisi noin 4 vuotta, isoimpaan 10 vuotta. Ja ne ovat miehen mielestä liian vähän. o_O
Meillä siis tulee olemaan vanhin hyvinkin murkkuiässä kun nuorinta imetetään, ja sellaiset ikäerot ovat miehen mielestä vähäiset. Ei sillä ole omiin veljiinsäkään ikäeroa kuin pari vuotta, joten mistä helkutista se on tämmöisen mielipiteen kehittänyt?
Ja alunperin se on muuten ollut mies, joka on ajatuksen kolmesta lapsesta esittänyt, minulle olisi riittänyt kaksi.
miehellä. Itse asiassa sinun sanasi pitäisi enemmän painaa koska sinä koet raskauden ja synnytyksen. Älä anna periksi!!