sektio haavasta, pystyyn vai vaakaan?
tiedän, että hätäsektio yleensä pystyyn,muut vaakaan. MUTTA paraneeko pystysuunnassa tehty leikkaushaava nopeammin kun säästytään vatsalihasten katkomiselta? ja jos äitiä kosmeettin haitta haittaa, niin voiko saada suunnitellussa sektiossa leikkaushaavan pystyyn? vai onko pystyhaavassa jokin isompi riski leikatessa?
Kommentit (3)
itse kun olin synnärillä niin tapasin siellä naisen jolle oli tehty sektio kun oli vauva meinannut tulla jalat edellä, tuli vielä 3kk etuajassa.. en tiedä tehtiinkö hätäsektio mutta hänellä oli haava vaakasuoraan.
eoi sekin on mahdollista ja olen siitä kyllä jälkeenpäin ollut iloinen. ihon alla on kyllä käsittääkseni myös pystyviilto lihaksissa, eiähse kohtu ole heti tuossa ihon alla, haava on niin alavatsalla että on siinä lihastakin leikattu
Ainoa etu on, että lapsi saadaan nopeammin ulos.