Tekisinkö reklamation päiväkodin toiminnasta?
Siis kannattaako yleensä valittaa, vai leimautuuko " hankalaksi vanhemmaksi" ...
Tyttäremme 2v ryhmä on pyörinyt koko syksyn vaihtelevien sijaisten voimin. Aamuisin ventovieraat ihmiset ottavat lapset vastaan, eivät edes esittäydy. niin ja seuraavana aamuna paikalla on täysin uudet naamat.
Tavarat on hukassa ja vaatteet kadoksissa. Lapsi kulkee muiden kamppeissa, vaikka omissa on todella isolla lapsen nimi. Ainakin kolmesti lapsen pyllyssä on kuivunutta kakkaa(!), eli pesty huonosti. Vaippoja menee paketti viikossa, ainakin niitä pyydetään lisää viikottain.
Tänään lapsellemme on ilmestynyt iso kuhmu ja sinelmä otsaa, mutta kukaan ei tiedä mistä. Viimeviikolla yhdellä pojalla oli otsa auennut ulkoilussa, mutta " täti" ei osannut sanoa miksi, kun oli ollut silloin vielä sisällä...
Valitanko vai en? Viimevuonna yritin keskustella yhteen vanhemman tyttäreeni ryhmään liittyvästä asiasta, niin johtaja närkästyi siitä erittäin paljon :(
Kommentit (24)
Se on meidän kaikkien etu ! Voisin pkn tätinä sanoa , että puun ja kuoren välissä täällä ollaan ja parhaamme yritetään ! Kun rahaa on vähän ja joustoja tehdään joka suuntaan on tuloksena kaaos !
Emme ole ammattitaidottomia emmekä tahallamme tee virheitä , mutta jos itsesi täytyisi päivä siellä ja toinen täällä vajaalla hlökunnalla tehdä työsi täydellisesti ....
Kukaan ei asioita korjaa niin kauan kuin vanhemmat saadaan heräämään tähän nykytilanteeseen ! Ja me ei oikeasti saataisi puhua näistä asioista mitään vamhemmille ...
VANHEMMAT SEURATKAA RYHMIEN TOIMIVUUTTA JA HLÖKUNNAN RIITTÄVYYTTÄ se on kaikkien etu .
Ai sijaiset pyörittää sun lapsen ryhmää? vaadi johtajalta, että ryhmään on saatava vakityöntekijä vaikka talon toisesta ryhmästä. ei voi toimia mitenkään tuolla lailla. yritä saada lapsesi kuivaksi. aika usein päiväkoti lapset 2-vuotiaana ovat jo kuivia. tai ainakin melkein. kerro asiasta ryhmässä, että olette kotona alkaneet opetella kuivana oloa. ja että toivot samaa päiväkodissa. sitten voitkin kyseenalaistaa touhun, jos edelleen menee vaippapaketti viikossa. todennäköisesti eivät pissata potalla, jos tuota vauhtia vaipat loppuu;( ilmoitustaululle aina henkilökunnan nimet, jotka ovat päivän aikana lapsesi ryhmässä. sitä voit ystävällisesti toivoa jo vaikka huomenna!
T: hoitaja
jos on aihetta niin kannattaa valittaa. mä tein valituksen pph:sta ja oli mielestäni oikein, koska hoidon taso ei ollut häävi.
mutta voi hyvin olla, ettei mitään tapahdu, jolleivat vanhemmat vaadi.
tuon pk:n johtajan esimies. Tekisin lähestymisen jo huomenna ja jos voit niin tehosteen ottaisin lapsen pariksi päiväksi pois ennenkuin asiaa on selvitetty.
Tsemppiä!
ps. lapsesi puolesta sinun PITÄÄ kyseenalaistaa tuollainen toiminta!
Lapsia ei voi jättää yksin ulos!
on. Jos hoitaja on poissa, lapussa lukee, että tänään vuorossa klo x-xx on sijainen nimeltä XY. Meidän lapsen hoitoryhmässä on tällainen ja se toimii hyvin.
kuuluuko se 2-vuotias vaippapeppu sinne päiväkotiin? Ei kuulu.
Ottaisin yht. päivähoidon tarkastajaan.
no just. haloo. kaikilla ei ole mahdollisuutta olla kotona 15 vuotta
Vierailija:
on. Jos hoitaja on poissa, lapussa lukee, että tänään vuorossa klo x-xx on sijainen nimeltä XY. Meidän lapsen hoitoryhmässä on tällainen ja se toimii hyvin.
Vierailija:
kuuluuko se 2-vuotias vaippapeppu sinne päiväkotiin? Ei kuulu.
tässä asiassa. Päiväkodit sopii vasta 3-vuotiaasta ylöspäin. Kun lapsi ei käytä vaippoja ja osaa itse pukea.
Ja asiastahan on monta tutkimustakin. Ei kai se hoitovapaan ikärajakaan keksitty ole?? Vai mitä luulet?
Ja useammassa kunnassa/kaupungissa pyritään pitämään tuo jako. Soitapa vaikka Helsingin päivähoidosta vastaaville!
13
Lapsemme ovat 1 v 11 kk ja 3 v. Sijaisia on vajaan vuoden aikana ollut yksi, ja silloinkin luki jo eteisen ovessa että " Sirkka" on vuosilomalla, sijaisena toimii " Maija Mäkinen" . Ja sijainen myös tuli esittäytymään heti aamulla. Kaikki vaatteet olemme nimikoineet, ja kaikki on myös pysynyt tallessa. Lapset on aina asianmukaisesti vaatetettuina pihalla. Vahinkoja ei ole sattunut. Vaippaa meillä ei enää käytetä, mutta kun käytettiin, niin peppu oli aina pestynä, ja vaippoja meni ihan sopivasti, ei pakettia per viikko.
Minä en veisi lastani ap:n kuvaileman kaltaiseen päiväkotiin. Josko sellaisia onkaan? Ihmetyttää, miten päiväkodissa ei ole lainkaan vakituisia hoitajia. Ja minne ne niitä vaippoja muka jemmaa? :)
Mitä tuohon ulkoiluun tulee, niin yksi vastaaja taisi ymmärtää väärin. Ei lapset päiväkodissa yksin ulkoile, mutta koko henkilökunta ei tietenkään seiso pihalla, vaan osa jää sisälle. Esim. meidän lasten päiväkodin 8 tädistä pihalla on samaan aikaan 4. Eli se hoitaja, jolta ap kysyi ulkona tapahtuneesta vahingosta, ei tiennyt mitä tapahtui koska ei ollut ulkoiluvuorossa.
Miksi vielä on vaipoissa? Onko kehitysvammainen?
Vierailija:
tässä asiassa. Päiväkodit sopii vasta 3-vuotiaasta ylöspäin. Kun lapsi ei käytä vaippoja ja osaa itse pukea.
Eikä yksikään ole kehitysvammainen.
Isompien ryhmässä on terveitä lapsia, jo 3½v täyttäneitä, joilla on vielä vaippa. Se on jo outoa ja hassuakin. Mutta siinä, että kaksivuotias on vaipoissa, ei ole mitään ihmeellistä (vaikka meillä tosin vaipat on jääneet jo alle kaksivuotiaana, toiselta kokonaan, toisella oli vielä yövaippa 2 v 7 kk ikään saakka).
Vierailija:
Miksi vielä on vaipoissa? Onko kehitysvammainen?
jos ryhmässä on 12 alle kolmevuotiasta lasta, varsinkin vaipoissa olevia ja puettavia niin ei se ole ihme jos hoitajalta jää joku yksittäinen tapaus huomaamatta. Ehkä tilanteet tulee niin äkkiä että sen huomaa vasta kun lapsi itkee.
Samoin ulkoilussa on yleensä lapsia useammasta ryhmästä, joten tilanteet voi jäädä näkemättä. Ei kuitenkaan tarkoita sitä etteikö lapsia valvottaisi.
Tietysti voi olla että päiväkodin toiminnassa on jotain vikaa ja varmasti iso syy ongelmiin on juuri siinä että on jatkuvasti sijaisia jotka eivät tunne lapsia. Mutta kyllähän se meno päiväkodeissa on välillä aikamoista vaikka henkilökunta pysyisi samanakin.
Oma koti tai pph on parempi paikka kaksivuotiaalle. Enkähän hirveästi kerskuisi laitosvauvan omatoimisuudella...
Päiväkodissa ei ole paikalla olevia vakituisia työntekijöitä tässä ryhmässä, sillä lto irtisai itsensä ja uutta ei ole löytynyt, toinen lastenhoitaja on raskaana ja jäänyt sairaslomalle loppuajaksi ja nyt toinen lastenhoitaja on sairastunut vakavasti (ainakin 3kk sairaslomaa). Että näin ei ole vakituisia töissä.
vaipoista en tiedä, mutta jatkuvasti ne on lopussa, vaikka tyttö jo pottaileekin ihan kivasti. Luultavasti käyttävät hieman sekaisin noita vaippoja kenelle sattuu.
Vierailija: