Asunnossa ollut homevaurio vuonna 2001. Pitääkö siitä kertoa asuntoa myydessä?
Tämä homevaurio oli edellisten asukkaiden aikana, ja korjattu asianmukaisesti (ainakin dokumenttien mukaan). Kosteusvaurio johtui huonosta salaojituksesta, joka korjattiin, samoin kaikki homeiset pinnat uusittiin.
Harkitsemme asunnon vaihtoa, ja tuli mieleeni että pitääkö tällaisesta erikseen raportoida myynnissä. Meillä ei ole lainkaan epäilyksiä että home olisi uusinut, meillä ei haise homeelle, eikä kukaan homeelle altistunut ole koskaan meillä valitellut huonoa oloa. Lisäksi teimme joku vuosi sitten kosteusmittaukset ko. tiloissa, eikä mitään hälyyttävää löytynyt.
Kommentit (10)
Mikäli uudet omistajat jossain vaiheessa kyselevät asiasta, esim. jos epäilevät uutta homevauriota, voidaan kauppa vaikka purkaa jos tuollainen asia on salattu. Vaurio saattaa alentaa jnkv asunnon arvoa, vaikka korjattukin.
Aisiahan on ollut rakenteellinen, jotain muutakin voi vuosien myötä
ilmetä joka on huolimattomalla rakentamisella saatu aikaa ( ei vielä ilmaantunut)
Meillä ei ole tiedossa sen laajuutta, ja korjausdokumentit näimme kun asuntoa ostimme, mutta meillä ei ole niistä omia kopioita.
Aika surkeaa yrittää myydä asuntoa, ja sanoa sitten että " täällä on ollut joskus jotain homejuttuja, mutta kyllä ne on asianmukaisesti korjattu, ihan varmasti on!" Eihän kukaan täysipäinen osta asuntoa tuollaisilla myyntipuheilla.
Kenellä ne dokumentit olivat, voisiko niistä saada kopiot nyt?
Kyllä sen voi kääntää positiiviseksi. Sanotte että täällä on muuten salaojat korjattu, kun niiden puute(koseoli) aiheutti ongelmia. Että ny on viimesen päälle salaojat! On tehty mittaukset itse varmuuden vuoksi ja *fanfaarit* mitään ei löytyny!
Enempää teidän ei tarvi kertoa. Ostaja voi ottaa yhteyttä isännöitsijään ja käydä ennen kauppoja siellä tutustumassa asiakirjoihin. Ostajillakin on jokin selonottovelvollisuus.
Valitettavasti kaikki tiedot, mitkä on ilmoitettu isännöitsijän todistuksella tai jätetty ilmoittamatta, on teidän myyjien vastuulla. Joten katsokaa, että siellä on kaikki tarpeellinen mainittu. Kinkkinen tämä uusi laki:
pykälä 27
" Muun kuin myyjän antamat tiedot
Säännöksiä myyjän vastuusta ennen kaupantekoa annetuista tai antamatta jätetyistä tiedoista sovelletaan myös, kun tiedot on antanut tai laiminlyöntiin on syyllistynyt myyjän toimeksiannosta kaupan välittäjänä toiminut kiinteistönvälitysliike tai muu myyjän edustaja ja myös, kun myyjän tai hänen edustajansa antamat tiedot sisältyvät isännöitsijätodistukseen tai ovat muuten peräisin sen yhteisön edustajalta, jonka osakkeet tai muut osuudet ovat kaupan kohteena."
Tämän tosiaan pitäisi näkyä isännöitsijäntodistuksesta, sillä taloyhtiö maksoi tuon remontin. Tarkistamme, että asia näkyy, sillä mitään salailuakaan emme ajatelleetkaan. Mutta kun asia on ollut edellisen asukkaan aikana, niin sen selvitteleminen olisi aika hankalaa. (Dokumentit meille esitteli aikoinaan kiinteistönvälittäjä, jonka toimistoa ei enää ole.)
Emme siis lähde mitenkään asiaa erikseen selittelemään, mutta jos joku jotain kysyy tuon isännöitsijätodistuksen perusteella, niin toki kerromme sen mitä tiedämme. Ja se on lähinnä tuo sepustus, että hometta on ollut 7 vuotta sitten, asia on korjattu raksystemsin ohjeistuksen mukaisesti, ja kosteutta ei ole ollut tarkistusmittausten perusteella tuon jälkeen.
minä olen vakavasti altistunut homeille, menettänyt 2 kotia ja sairastan loppuelämäni.
VAikka korjaukset teillä on tehty, en IKINÄ ostaisi asuntoanne jos homeesta tietäisin. Ja jos sitten ostettuani menisinkin vielä tästä huonompaan kuntoon niin olisit kyllä tuhonnut elämäni.
Kuulostaa dramaattiselta, mutta toivon sinun ymmärtävän, että tuo on asia jota ei saa salata. Joku vaikeasti altistunut VOI teillä saada oireita, vaikka joku toinen ei saakaan.
Jos ap:n asunnossa on tehty asianmukaiset korjaukset ja sen jälkeen tarkistusmittaukset, niin asiahan on virallisesti kunnossa. Ja jos ongelmakin tuli edellisen asukkaan aikana, eikä mitään ole ollut tuon jälkeen, niin outoahan se olisi jos asiaa kovasti " mainostettaisiin" asuntoa myytäessä.
Ainahan vanhoissa asunnoissa, joilla on ollut useita omistajia, voi olla mitä tahansa tapahtunut vuosien varrella. Eikä myyjä ole välttämättä tietoinen suurimmasta osasta näistä ongelmista. Onneksi taloyhtiöissä tärkeimmät korjaukset näkyvät isännöitsijäntodistuksessa, joten tässä täytyisi tietoisesti piilotella asia, jos sitä ei halua esitellä ostajille. Eri asia on sitten omakotitaloissa, joissa tiedot eivät välttämättä lainkaan siirry seuraaville ostajille.
Asiahan on hoidettu kuntoon.