Tulipa mieleen, että miksi nyt ei voisi suostua hoitajien
palkkavaatimuksiin ja säätää sitten laki että tästä eteenpäin joukkoirtisanoutumiset ovat laittomia eivätkä auta asiaa??
Kommentit (15)
ja maksaa velkoja hurjaa vauhtia , kuin antaa ropoakaan enmmän hoitajille.
Halutaan höylätä kuntatalous rapaan, ja lopullisessa konkurssissa vasta ollaan valmiina palkankorotuksiin.
On muitakin matalapalkkaisia aloja, jotka sitten alkaisivat myös vaatia itselleen yhtä isoa palkankorotusta. Kaikkeen ei vain riitä rahaa.
Olen ehdottomasti sitä mieltä, että hoitajien pitäisi saada lisää palkkaa, mutta noin suuren korotuksen havitteleminen yhdellä kertaa on aika suuruudenhullua. Jonkinlaista kompromissia tässä toivoisi tehtävän.
voisivat sitten vaatia lisää palkkaa!! Aivan hirvee visio : (
Eikö tämä pitäisi näkyä palkassa???
Käsittämätöntä että hoitajat pitävät itseään " korkeasti koulutettuina" ja huonopalkkaisina. Näitä jaksetaan koko ajan mainostaa. Olen itse aikaisemmalta koulutukseltani terveydenhoitaja/sairaanhoitaja, enkä pidä itseäni mitenkään korkeasti koulutettuna tai huonopalkkaisena. Yliopistotasoinen ihminen on korkeasti koulutettu ja samalla myös valitettavasti usein huonopalkkainen.
Ei siis löydy sympatiaa irtisanoutumisille.
Johan tämä tuli selväksi eduskunnan maanantain täysistunnossa: kokoomuksen Ben Zyzcowitz sanoi, että jos nyt suostutaan hoitajien palkankorotuskiin, niin muut matalapalkka-alat seuraavat perässä joukkoiritsanoutumisin! Nolo kommentti!! Tuli kokoomuksen asenne selväksi: kaikki rahat omistavalle ja varakkaalle yläluokalle...
Mistä rahat, kysynpä vain???? Juuri sain tietää että pienempienkin korotusten takia meidän sairaalasta suljetaan yksi tärkeä osasto kokonaan kun rahat ei riitä kaikkeen :( Siis ihan vain korotusten takia joudutaan sulkea se osasto lähitulevaisuudessa!!!
Kyse ei ole pelkästä koulutuksesta, vaan työn vaativuudesta, vastuusta ja työoloista. Sairaanhoitajan palkka ei vastaa työn vastuuta ja vaativuutta, varsinkin erikoissairaanhoidossa
Enpä olisi uskonut, että hoitoalalle hakeutuneet ihmiset pystyvät rahan kiilto silmissä jättämään työnsä tekemättä ja potilaat kuolemaan. Tämäkin päivä tuli siis nähtyä.
Jos joku omaiseni kuolisi siksi, että on nämä joukkoirtisanoutumiset, en varmasti pystyisi tuntemaan empatiaa reppanoita huonopalkkaisia hoitajia kohtaan.
on kerrassaa vastenmielinen ylimielisyydessään!
Eilen uutisissa käski muita (lue:erimieltä olevia) olemaan hiljaa ja sekaantumatta heidän paremman oksan tavoitteluun. Itse on ollut sopimassa niitä huonoja sopimuksia, jotka on tähän tilanteeseen asiat ajanut.
Valtion velka on maksettava nyt kun siihen on varaa. Laskusuhdanteessa sitten voidaan tarvittaessa saada lisää lainaa.
Hallitus pyrkii turvaamaan Suomen ja suomalaisten tulevaisuuden sillä, että maksaa velkoja pois ja tekee hankintoja (osakkeet jne) jotka tulevaisuudessa tuottavat lisää rahaa valtiontalouden pyörittämiseen.
Tehyn johtoportaan vaatima korotus on huima, ja siihen ei pitäisi periaatteellisista syistä johtua, sillä mikäli muutkin matalapalkka-alat käyvät lakkoon tai irtisanoutuvat ja näin kiristävät itselleen yhtä suuret korotukset, inflaatio kiihtyy silmissä.
Siinä on sitten hoitajien ja muiden hetken aikaa palkankorotuksestaan nauttineiden turha urputtaa, kun rahan arvo laskee, korot nousevat ja esim. asuntolaina räjähtää käsiin. Sitä ei makseta sitten isollakaan palkankorotuksella!
Eikö kukaan muu muista viimeisintä lamaa? Maaseutupitäjässä oli hyvin tavallista, että maat, metsät ja talot jouduttiin myymään halvalla.. Ellei pankki pakkolunastanut niitä. Edes suhteellisen matalakorkoista maatilalainaa eivät kaikki siis pystyneet hoitamaan!
Sen laman seuraukset näkyvät vieläkin.. Tiedättekö, missä määrin suomalaismiehet alkoholisoituivat ja/tai tappoivat itseään, kun kaikki meni alta?
Mä en jaksa ymmärtää, miksei jakseta nähdä tilannetta oman lompakon ulkopuolella.. Tämä on niin surullista. Mä todella toivon, ettei tässä nyt lähdetä juoksemaan pää edellä suohon ja vedetä koko kansantaloutta mukana!
koko Suomen kansantaloutta hartioillani. Oikeus meilläkin on asialliseen palkkaukseen!
Kai niihin olisi heti suostuttu jos vain olisi ollut mahdollisuuksia...