Lasten haalareissa ympäristömyrkkyä
Kammottavaa, vaikka ei olisikaan ihmisille vaarallista......
Laitoin pari linkkiä aiheeseen aiemmin, mutta jostain syystä ketju poistettiin. No, löytyy googlettamalla.
Kommentit (5)
Joo, olinkin just kysymässä tietääkö kukaan asiasta enempää? Kamalan kiinnostavaa. Onneksi olen sanonut aina Ei kiitos halpisketjujen vaatteille varsinkin lastenvaateosastot on tullut kierrettyä kaukaa.
Artikkeleissa joita aiheesta oli mainittiin esim. sikiövauriot.....
Ei mitään haittaa?????
Sitä ei kyllä ole vielä otettu käyttöön ja laputkin ovat vielä kiinni. Laitoin H&M:lle meiliä voinko palauttaa sen (ostettu postimyynnistä), ja puolen tunnin sisällä tuli vastaus että voi palauttaa. Onneksi! Enpä uskaltaisi sitä lapsella käyttää vaikkei muka olekaan käyttäjälleen vaarallinen (niin varmaan...).
Kyllä mietityttää mille myrkyille noiden haalareiden (ja epäilemättä muidenkin vaatteiden) valmistajat altistuvat. Mutta ei se merkkivaatteiden kalliimpi hintakaan ole toisaalta tae tuotantoketjun eettisyydestä.
Tuttava on muotialalla ja juttelin joku aika sitten hänen kanssaan näistä mitä kaikkea vaatteisiin lisätään.
Joitakin vuosia sitten (en tiedä valmistajaa) oli ollut niin lasten kuin aikuistenkin pussilakana seteissä jotakin ainetta, joka vastas rotanmyrkkyä! Onhan se vähän ihmeellistä kun vaatteisiinkin lisätään jotain haitallista.
taaperopalstalta.