Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Islamistit kivitti kuoliaaksi 13-vuotiaan tytön

Vierailija
02.11.2008 |

Aviorikoksesta syytetty 13-vuotias kivitettiin Somaliassa



Kyseessä oli ensimmäinen julkinen teloitus lähes kahteen vuoteen islamistien alueilla.



Helsinki

STT





Islamistien Somaliassa kuoliaaksi kivittämä nainen oli 13-vuotias lapsi, kertoo ihmisoikeusjärjestö Amnesty International. Aiemmin hänen oli kerrottu olleen 23-vuotias.



Amnestyn saamien tietojen mukaan paikalliset viranomaiset olivat arvioineet tytön iän hänen ulkonäkönsä perusteella. Tyttö kivitettiin kuoliaaksi Kismayussa maan eteläosassa maanantaina noin tuhatpäisen katsojajoukon edessä.



Kyseessä oli ensimmäinen julkinen teloitus liki kahteen vuoteen islamistien hallitsemilla alueilla.



Tyttöä syytettiin aviorikoksesta. Amnestyn mukaan hän oli kuitenkin joutunut kolmen miehen raiskaamaksi. Kun tyttö yritti tehdä asiasta ilmoitusta poliisille, hänet pidätettiin.



Hallitusta vastaan taistelevat islamistit pitävät hallussaan isoja alueita Somalian keski- ja eteläosissa. Somalialla ei ole ollut toimivaa keskushallintoa liki kahteen vuosikymmeneen.

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
02.11.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Uskonto monesti aiheuttaa näiden aivottomien julmuudet. T evlut

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla