Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Ampujaksi epäilty vakavasti loukkaantunut

Vierailija
07.11.2007 |

Ampujaksi epäilty vakavasti loukkaantunut

Jokelan kouluammuskelussa kuoli kahdeksan

7.11.2007 14:56, päivitetty 07.11. 17:12



IS:n sairaala- ja poliisilähteistä saaman tiedon mukaan Jokelan koulun ammuskelussa Tuusulassa kuoli kahdeksan henkilöä. Ampujaksi epäilty 18-vuotias lukiolainen on pahasti loukkaantuneena sairaalahoidossa.



Poliisista vahvistettiin, että tutkinnassa on nyt myös nimimerkki " Sturmgeistin" kirjoittelut ja uhkaukset internet-sivuilla. Mitään varmuutta siitä, että hän olisi verilöylyn aiheuttaja, ei vielä ole.



Piiritystilanne koululla on ohi. Poliisit jatkavat kuitenkin koulun tutkimista.



18-vuotias abiturientti

avasi tulen puoliltapäivin



Ammuskelu alkoi kesken koulupäivän noin kello 12 aikaan. Ampujaksi epäilty koulun 18-vuotias abiturienttilukiolainen avasi tulen koulussa.



Paikalle tuli kymmenittäin poliiseja sekä ambulansseja. Osa koululaisista pakeni ikkunoiden kautta koulusta.



Myös poliiseja kohti tulitettiin.



Poliisin erikoisryhmä Karhu rynnäköi pari tuntia tilanteen alkamisen jälkeen kouluun sen pääovesta.



Poliisilla ei ollut varmaa tietoa oliko ampujia mahdollisesti enemmän kuin yksi.



Piiritystilanteen aikana ulos koulusta tuotiin ainakin yksi uhri, joka elvytyksestä huolimatta menehtyi pihamaalle.

Hannes Markkula



Postita Tulosta

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä neljä kahdeksan