Miten lapsivesi vaihtuu?
Olen jostain lukenut, että lapsivesi vaihtuu n. kolmen tunnin välein. Mutta miten? Kohdun seinämien kautta? Istukan kautta? Missä se muodostuu ja mihin siirtyy?
Entäs nämä jutut, joissa lapsiveden määrä on ollut suuri ja on huomattu sen johtuvan siitä että sikiö ei ole pystynyt nielemään vettä? Ei kai se vesi voi pelkän nielemisen avulla vaihtua?
Tätä oon miettinyt jo pitkään, kertokaa jos tiedätte asiasta!
Kommentit (3)
Kohdussa sikiön ympärille kehittyy sikiökalvo ja sen sisälle muodostuu lapsivettä. Näiden tehtävä on suojella sikiötä kuivumiselta ja mekaanisilta vaurioilta. Lapsivettä tuottavat vesikalvon pintasolut ja koko lapsivesi vaihtuu noin 2-3 tunnin välein. Sikiön niellessä lapsivettä, siinä olevia osia siirtyy napanuoran kautta äidin verenkiertoon, mikä mahdollistaa joitakin sikiöaikaisia tutkimuksia äidin verestä. Sikiön kehittyessä lapsiveden kautta poistuu myös kuona-aineita sikiön virtsatessa ja ulostaessa. Lisäksi mm. keuhkojen pintasolukkoa siirtyy lapsiveteen.
Mutta tosiaankin suurin osa lapsivedestä tulee kun sikiö virtsaa. Hyvin niukka lapsiveden määrä viittaa sikiön munuaisongelmiin. sikiö myös juo sitä vettä.
Eikö ole yhtään kätilöä/terkkaria/muuta asiantuntijaa paikalla?
ap