Montako kiinteää ruokaa 7kk syö vrk
Kommentit (13)
Nyt 6kk syö lounaaks kasviksia ja iltapalaks puuroa soseella. Milläköhän tahdilla sitä tietäis lisätä noita ruokailukertoja...
Meidän 7kk söi hyvä jos puoli lusikallista lounaalla ja puoli illallisella.
Meidän 7kk söi hyvä jos puoli lusikallista lounaalla ja puoli illallisella.
Nyt hän on 6½kk ja meillä syödään näin:
Aamulla n. purkillinen hedelmäsosetta (ei olla aloitettu vielä viljoja) + rintaa
Lounaalla n. ½-purkillista kasvissosetta (ei olla aloitettu vielä lihaakaan :)) joka kylläkin on melkoisen tuhtia kamaa, kun on omatekemää eikä niitä kaupan vetisiä soseita + rintaa
Välipalalla hieman hedelmäsosetta ja rintaa
Päivällisellä kasvissosetta saman verran kuin lounaalla ja rintaa
Joskus illalla vielä hieman hedelmää ja rintaa
Tämän lisäksi lapsi syö väliaikoinakin tissiä + yöllä useampaan kertaan.
on syönyt kiinteitä n. 3 vkoa ja syöminen on vielä vaihtelevaa päivästä toiseen. Nirsolta on vaikuttanut alkuun ja suosii kaupan soseita, mutta omaakin menee kaupan soseisiin sekoitettuna. Mä syötän kiinteitä 3 x päivä siten, että aamupäivällä tai viimeistään puoliltapäivin syödään n. 1/4 - 1/2 dl kasvissosetta ja samam määrä kasvissosetta menee iltapäivällä n. klo 3 - 5 välillä. Illalla olen antanut muutaman päivän ajan puuroa, jota menee vaihtelevasti. Niin ja hedelmä- t. marjasosetta annan jälkkäriksi ja tarvittaessa puuron sekoitettuna.
Meillä poika 7,5kk. Kiinteitä aloitettiin maistelemaan 3kk3vko. Syö siis melko samalla rytmillä ja määrillä kuin tuossa 7 vastauksessa, mutta myös lihasoseita ja jugurttihedelmäsoseita. Tissiä myös kuluu pitkin päivää ja yötä, ei osaa syödä pullosta, nokkamukia harjoitellaan. Puurot maistuvat välillä paremmin välillä huonommin. Ja oon huomannut, että hedelmäsoseet, jugurttisoseet ja valmiit marjapuurotkin maistuvat paremmin jääkaapista kuin 'lämpimänä'. Kaupan soseet maistuvat meillä, itsetehdyt jostain syystä ei ;(
Et varmaan tosissasi kysynyt.
Kiinteät jouduttiinkin aloittamaan jo 3 kk iässä (kauhistelkaa vapaasti!). Mutta nyt 7 kk iässä syödään 5 kiinteää ateriaa. Yksillöllistähän tämäkin tietysti.
Ei kai nyt kukaan vauva voi syödä monta purkkia päivässä?? Meidän 7kk söi hyvä jos puoli lusikallista lounaalla ja puoli illallisella.
Neuvolasta annettiin jo kuukausi (herra tuolloin 6kk) sitten suositus että pitää syödä aamulla puuroa ja maitoa, sitten hedelmää ja maitoa, sitten ruoka ja maitoa, taas hedelmää ja maitoa, sit pitäisi syödä taas ruoka ja maitoa sekä iltapuuro ja maitoa. Musta tuntuu et oon ihan surkea äiti kun en saa menee ku muutaman lusikallisen päivässä, se on ihan sama vaikka ruoka (aivan sama onko kaupan vai omaa tekoa, hedelmää tai kasvista/lihaa) uisi omassa maidossa, se ei siis silti mene. Joisi vaan maitoa ja sitäkin vaan rinnasta suoraan ja ainoastaan kun menee nukkumaan. Nyt tuntuu että maidon tulo alkaa vähetä ja varsinkin kun sitä juo vielä päivällä niin aletaan olee illalla ihmeissämme; mistä iltamaito.. Pitää vaan heittää roskiin noi suositukset ja kuunnella lasta, hyvin on kuitenkin kasvanut.
Eli aamupuuro, lounas, välipala, päivällinen ja iltapuuro. Ruokaa on mennyt puuroa 3dl, lounaalla ja päivällisellä kaupan purkkia-kahta vastaava annos ja hedelmäsose välipalaksi. Näin kolmella lapsella ja lapset on syömästään ruokamäärästä huolimatta olleet painossa miinuskäyrillä.
aamulla syö puuroa
"lounaaksi" kasvissosetta tai kasvis-lihasosetta ja päälle rintamaitoa päiväunille mennessä
päiväunien jälkeen välipalaksi hedelmäsosetta tai kasvissosetta
päivälliseksi kasvis-lihasosetta ja rintamaitoa päiväunille mennessä
tilanteen mukaan välipala
iltapalaksi puuroa tai kasvis-lihasosetta ja rintamaitoa päälle
yöllä syö vielä 3 kertaa rintamaitoa....
Puurojauheen ja hedelmäsoseen ostan kaupasta, muut soseet teen pääsääntöisesti itse. Vauva on syönyt myös leipää ja maissinaksuja jälkiruoaksi, kun oma ruokailu on ohi ja muukin perhe tulee syömään.
Sosetta jaksaa syödä nippa nappa kaupan pikkupurkillisen verran. Ja sanottakoon vielä sekin, että pikkumies on ainakin tähän asti kasvanut yläkäyrän tuntumassa niin pituuden kuin painokin suhteen.
Meille on ainakin joskus puhuttu että jahka lapsi alkaa kiinteitä syömään (meillä natiaiset ollu 3 kk ikäsiä) niin kohta aletaan opettaan rytmiä hommaan; eli se normaali ruokailu. Aamupala, 2 lämmintä, välipala ja iltapala.
Ja lapsi määrää ruuan määrän, vanhempi sen mitä tarjotaan.
Kiinteät aloitettiin 5kk iässä ja ruoka maistui heti hurjan hyvin, nyt syö aamupuuron (n.1dl puuroa+prk marjasosetta), lounaan (1dl itsetehtyä lihakasvista), välipalan (vauvanjugua/hedelmäsosetta prk), päivällisen ja iltapuuron (samat määrät kun aamulla), lisäksi syö tiuhasti ja hurjia määriä rintamaitoa. Isosiskot olivat paljon poikaa kookkaampia vauvoja, pullukoita ja kiinteitä meni tosi vähän alle vuoden iässä, rintamaidolla sitten kummasti vaan kasvoivat.
aamupuuro
lihakasvissose 2prk
hedelmäsose
lihakasvissose 2prk
iltavelli/iltapuuro
välissä aina rinnalla