Myönnän olevani tyhmä kotiäiti! (eläkevakuutusasiaa)
Otin vuosi sitten vapaaehtoisen eläkevakuutuksen. Joka kuukausi jokunen kymppi menee siihen. Jos haluan lopettaa vakuutuksen niin saanko takaisin vähemmän, samanverran vai enemmän kuin säästö on? Vai voiko koko vakuutusta edes irtisanoa?
Kommentit (5)
vakava sairaus, avioero yms. Vakuutusehdoissa on lueteltu hyväksyttävät syyt ennenaikaiselle lopettamiselle, lue sieltä.
pääset sen nostamaan! Jos nyt haluat sille jotain tehdä, niin soita pankkiin/asiamiehellesi ja kysy vapaakirjamahdollisuutta.
Rahoja ET saa takaisin ennen kuin olet eläkkeellä, ellei sinulla ole hyvin painava syy siihen (esim. avioero).
haluaisin lopettaa säästämisen. Saatan kuolla vaikka 40v ja minä en noista säästöistä hyödy. Henkivakuutus minulla on erikseen. AP
se on eläkesäästö, saat sitten eläkkeellä.