Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Tampere vaarantaa syntymättömien lasten hengen, jo ilman lakkoakin.

Vierailija
16.10.2007 |

Olen raskaana ja laskettu aika mahdollisen lakon alettua. Sain neuvolalääkäriltä lähetteen synnytystapa-arvioon Taysiin, koska aiemmassa synnytyksessäni oli ongelmia (väärä tarjonta, imukuppi, laajat repeämät, joista toivuin pitkään). Nyt sf- mitta yli käyrien, ja neuvolassa syntymäpainoarvio nelikiloisesta.



Taysin äitiyspoliklinikan lääkäri ei ottanut minua kuitenkaan vastaan, koska tällä viikolla oli tullut käsky leikata synnytystapa-arvioita 15%. Hän lähetti minut keskusäitiyspoliklinikalle, jossa lääkäri myös koki arvion tarpeettomaksi. En siis pääse mihinkään arvioon, onneksi sentään neuvolan tätiä kai saanee tavata.



Pelottaa ja ahdistaa miten tässä käy, varsinkin jos lakko alkaa. Eikö tässä tilanteessa ns. ennaltaehkäisevät arviot olisi entistä tärkempiä, jos meikäläinen ajetaan Vaasaan tai Hämeenlinnaan synnyttämään lakon alkessa.



Ymmärrän kyllä että Tampereen kaupunki hakee säästöä, mutta että jopa syntymättömien lasten terveyden kustannuksella!

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla