Paljonko kasvunvaraa uusiin kenkiin 3 v:lle?Riittääkö sentti vai enemmänkö?
Kommentit (11)
Kun miehelle " asiantuntija myyjä" , kenkäkaupassa, möi alle 0,5 cm:n liikkumavaralla lapsen lenkkarit. Turhaa kuulemma olla isommat kun sitten vaan hankaavat.. ?
Kesäkenkiin " tyhjää" noin 1 cm, talvikenkiin noin 1,5 cm- 2 cm, vähän riippuu tietenkin mihin tarpeeseen ja mihin aikaan vuodesta ostaa. Siinä vaiheessa kun jalan pituuden ja kengän sisäpituuden erotus on 0,5 cm alkaa olla aika ostaa uudet. Eli tuo 0,5 cm on KÄYNTIVARA, sitten KASVUVARA siihen päälle tarpeen mukaan. Mieluummin hieman liian isot kuin yhtään liian pienet kengät.
Sukkahousujen ja villasekoitesukan jälkeen jäi 0,5 cm kärkeen. Seuraava koko oli jo niin koomisen näköinen, että lapsi ei olisi kunnolla voinut kengillä kävellä. On se liika kasvunvarakin pahasta. Tulee herkästi hiertymiä kantapäihin.
Talvikengäthän on käytössä n. puoli vuotta. Paljonko se jalka ehtii oikeasti kasvaa siinä ajassa???
Vierailija:
Sukkahousujen ja villasekoitesukan jälkeen jäi 0,5 cm kärkeen. Seuraava koko oli jo niin koomisen näköinen, että lapsi ei olisi kunnolla voinut kengillä kävellä. On se liika kasvunvarakin pahasta. Tulee herkästi hiertymiä kantapäihin.
Kuulostaa ihan liioittelulta. Yritä itse kävellä 2 cm liian suurilla kengillä. Siinähän tulee kaikki jäsenet kipeeksi. Miettikää nyt.
tuo jalan pituus pitäisi mitata paljaista jaloista, jos sukkahousujen ja sukkien jälkeen lisäisi sen 1,5 cm - 2 cm niin on joo varmasti isot :)
T. 9
Tollasella kasvunvaralla, mitä ehdotit ostin viime vuonna pojalle saman merkin kengät ja ne on nyt vasta tänä talvena sopivat. Että semmosta.
mikään Kuoma ei kyllä pysyiskään jalassa, kun ne eivät tue jalkaa yhtään.
Uudet kengät näyttää aina hirveän isoilta, mutta kummasti niihin silmä tottuu
Mun mielestä puoli senttiä kasvunvaraa ja puoli senttiä tilaa muuten. Eli se sentti :) Täysin mututietoa.